Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Write With Claire Fraise: 12 kroků hrdinovy cesty vysvětleno. Epizoda 1: Běžný svět

Ještě někdo je trochu zmatený ohledně hrdinovy cesty? Protože já jsem dřív byla. Hrdinova cesta je trochu spletitá, dlouhá a náročná na naučení. Takže tohle je první kus série videí, kde rozeberu každý její krok, a to pořádně do detailů.

Pro nováčky ahoj, jsem Claire Frase a jsem oceněnou autorkou young adult. Vždycky na začátku taky upozorňuju, že neručím za to, že moje rada vám bude fungovat. Rozhodně se nestavím na piedestal a neříkám vám, co musíte dělat, abyste se stali lepšími autory. Jen se dělím o to, co fungovalo mně, a doufám, že to nějak pomůže i vám.

Co je vlastně cesta hrdiny?

Jde o příběhovou strukturu, kterou vyvinul Joseph Campbell. Napsal knihu Tisíc tváří hrdiny. Je opravu obsáhlá, nikdy jsem ji nečetla, ale naučila jsem se jeho myšlenky v mnoha psacích kurzech. Je to neuvěřitelně dobrá a nápomocná struktura, kterou vzít v úvahu, když plánujete román. Nebo scénář, zkrátka jakýkoli delší příběh.

V samotné knize ovšem Campbell přichází s myšlenkou monomýtu. Jde o cestu hrdiny z běžného světa do oblasti zázraků. Z ní se pak vrací se silou, kterou je schopen dalším přinést dobrodiní.

Což je jen hezčí způsob, jak říct, že se postava vydá vstříc dobrodružství a vrátí se nějakým způsobem změněná (tedy absolvuje přechodový rituál).

Cesta hrdiny je použita ve slavných příbězích typu Hvězdné války. George Lucas sám řekl, že použil Cestu hrdiny jako způsob, konstrukce zápletky těchto filmů. Najdete ji také v mnoha dalších slavných příbězích jako třeba Moaně. Což je vynikající případ její aplikace.

Proč nás ta cesta hrdiny vlastně zajímá?

Její poznání a pochopení, proč má strukturu, jakou má, je velmi nápomocné právě při konstrukci vašich příběhů. Naučíte se tak vytvářet hrdiny, se kterými se lidé propojí. Kteří jdou za dobrodružstvím a nějakým způsobem se změní, což v lidech vyvolá i udrží zájem.

Zápletka knihy je totiž něco víc než události v reálném životě. Vy jako autor nebo scénárista vytváříte příběh, abyste publiku doručili nějakou zprávu. Nějaké pocity. Takže pochopení toho, jak struktura typu hrdinovy cesty funguje, je nástrojem, jak docílit přesně tohohle.

Fází cesty hrdiny je celkem 12, tedy plus mínus podle toho, s kým zrovna mluvíte. Na většině grafických znázornění ji uvidíte v podobě kruhu. To proto, že váš hrdina začíná na stejném místě, na jakém následně končí. Na jednom místě nastoupí dobrodružství a vrátí se na to samé, takže jejich cesta má podobu kruhu.

Fáze první: Běžný svět

Tahle fáze nastavuje, kdo je váš hrdina i jaký svět ho obklopuje. A to ještě předtím, než se vydá na jakoukoli cestu nebo dobrodružství. Například v Hvězdných válkách: Nové naději, je tohle fáze, kdy se Luke Skywalker nachází na Tatooine.

Setkáte se s Lukem, jeho rodinou, víte, co dělají a v jakém světě se nachází. A pak bum, začíná samotný příběh. A část před jeho začátkem je právě fáze běžného světa. Tento krok je poměrně přímočarý, není ani potřeba toho příliš mnoho vysvětlovat. Nicméně je stále několik věcí, které je potřeba tu provést, aby to době splnilo svůj účel.

Naznačení povahy cesty

Hrdinova cesta coby struktura příběhu sleduje jednu hlavní postavu. Tato postava se vydává na cestu, která ji nějakým způsobem změní. Vydají se tedy na cestu, ze které se domů vrátí odlišní. Buď něco významného vykonají, nebo je to jiná osobnost, ideálně však obojí. Jako autor byste tedy měli mít ještě před začátkem psaní povědomí o této proměně. Běžný svět by ji pak měl předznamenat (foreshadow).

Například v Hladových hrách je běžný svět sekce v první kapitole, než jde Katniss na obřad a dobrovolně se přihlásí místo své sestry. Běžný svět ukazuje něco, co vede k tomuto momentu. Ten den se tedy probudí a její sestra má noční můry. Katniss jde pak lovit, aby nakrmila rodinu, potkáte jejího nejlepšího kamaráda Gaila, jde na trh. Zkrátka provádí všechno to, co je běžnou náplní jejího života.

Ale i když to nevypadá moc zajímavě nebo účelově, tyhle události předznamenávají to, co bude Katniss dělat i během samotných her.

V první řadě ukazuje její vztah k sestře Prim. Nikdy by se nepřihlásila místo ní, kdyby ji hrozně moc nemilovala a nechtěla ji chránit. Veškeré lovecké scény pak naznačují, že je fakt dobrá s lukem. Což se ukáže jako klíčové, když musí bojovat na život a na smrt. Ukazuje ji to tedy jak schopnou, věrnou, takže udělá pro ochranu své rodiny všechno.

Veškeré prvky, které z ní dělají efektivní hrdinku Hladových her, jsou naznačeny v této části první kapitoly.

A i Hladové hry prochází celým kruhem, protože po veškerých událostech se Katniss vrací na místo, kde původně začala. Je ale jiná a kolem ní se toho hodně změnilo právě kvůli cestě, kterou podnikla.

Zdroj: WriteWithClaireFraise

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Alexa Donne: Běžné archetypy postav v thrillerech

Alexa Donne: Běžné archetypy postav v thrillerech

Ahoj, tady Alexa. Dneska shrnu nejčastější archetypy v thrillerech, které vám mohou pomoci při zápletce nebo revizi vašich knih. Vlastně mě k tomu inspirovala kniha How to write a damn good thriller od Jamese N. Freye. Jedna z věcí, která mě frustruje jak jako autora,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *