Která ze dvou technologí dokáže přežít sama o sobě?

Zjisti víc

 

 

Proč Orli neodnesli Prsten do Mordoru?

“Keep flying blasted bird!”

(“Prostě leť dál zatracenej ptáku!”)

Gandalf k Orlovi

Je celkem jedno, jestli jste Tolkienem posedlí, jen si na něj občas vzpomenete nebo jste viděli akorát filmy. Pravděpodobně jste tohle někdy zaslechli a třeba se i připojili do debaty rozebírající roli Velkých Orlů Manwë a jejich úlohu ve Frodově příběhu.

Stručně: Proč Orlové prostě nepřeletěli Středozem a nepustili Prsten přímo do Hory osudu?  Proč musel Gandalf posílat na složitou výpravu mladého hobita vstříc jisté smrti, aby porazil Saurona a jeho zlé síly? V každém případě bychom takhle přišli o obrovský příběh, pokud by tyto teorie byly možné (deus ex machina, kdokoli?), ale kromě zřetelných důvodů existuje i v Tolkienových poznámkách mnoho důkazů, které pohřbívají jakýkoli z těchto nápadů.

Gandalf nemůže žádat Orly o pomoc každou chvíli

Jako jeden z Istari (mocní magičtí pomocníci Valar) má Gandalf s Orly – kteří jsou také z Valinoru – vzájemné porozumění a jsou na stejné straně. Jak Gandalf, tak Gwaihir – potomek největšího Orla, který kdy žil – byli dopraveni do Středozemě, ale ani jeden z nich nebyl mocnější nebo urozenější než ten druhý. Tohle je mezera v argumentu, že Gandalf je mohl jednoduše požádat. Orli nejsou Gandalfovi ani Istari nijak podřízení a vice versa. Tedy ani jeden nemá žádnou moc nad druhým.

Ano, Orli občas pomůžou, ale je to na nich

Gandalf Šedý zachránil Gwaihira Pána větru od otráveného šípu, čímž mezi nimi vzniklo životní přátelství a pouto. Nebylo by proto milé ani slušné, kdyby Gwaihir ignoroval Gandalfovo volání o pomoc v Hobitovi, a Orli jsou velmi hrdí a správní, jak přilétají. To ale neznamená, že přiletí pokaždé, když Mithrandir zapíská. Opět, neslouží nikomu kromě Valar.

Taky vidíme, že ve Společenstvu Gwaihir zachrání Gandalfa ze spárů Sarumana. Ale to je další případ, kdy situace neměla pro Velkého Orla žádné následky nebo dohry, což by se zásadně lišilo od obrovských rizik přeletu nad pláněmi plnými orků v Mordoru. Orli jsou požehnaní, nikoli nezničitelní.

Gwaihir nemůže sám pustit Prsten do ohně

Orli Valar jsou obrovští a to je ještě dost podcenění. Nejen, že by jejich přítomnost bezesporu přitáhla pozornost celého Mordoru, ale není cesta, jak by Gwaihir mohl pustit prsten přímo do Orodruiny. Nejen do jejího ohně, ale do konkrétního místa, kde byl Prsten vykován – je potřeba vstoupit do nitra Hory samotné.

Mnoho špehů má mnoho očí

Malí a tišší, přesto dobrodružní a loajální, jsou hobiti perfektní volbou pro tuto zrádnou výpravu. Ačkoli špehové nepřítele věděli o Frodově úkolu, pozornost sil Železného pasu a Mordoru byla rozdělena bojem proti Rohanu a Gondoru. Což dovolilo Frodovi a Samovi putovat cestou, kterou mohli z většiny projít zcela neviděni.

I kdyby jen jeden Orel nesl Froda a Gandalfa na hřbetě s cílem dostat se k Hoře, Sauronovi špehové by je zachytili okamžitě. Takže by ně na mohli zaútočit prakticky kdekoli a kdykoli. Pokud jste Orel Valar a letité přímo k Hoře, tak se prostě neschováte.

Jeden Prsten je příliš mocný pro mocného

Viděli jsme bytosti požehnané Valar v přítomnosti Jednoho Prstenu a viděli jsme také jejich děsivé reakce na sílu, kterou by mohli vládnout, pokud by zatoužili po Prstenu pro sebe. Naprosto zásadní faktor pro skutečnost, že Prsten nesou hobiti, je výhoda jejich dobroty v kombinaci s nadějí, že Prsten donesou do Mordoru, než je otráví jeho moc.

Jaký je v tomhle ohledu Váš postoj? Myslíte si pořád, že měl být tento postu použit bez ohledu na deus ex machina stránku věci? Nebo máte další úhel pohledu, případně proč dává smysl, že se to takhle nestalo?

Zdroj: GeekAndSundry

HowTheLordOfTheRingsShouldHaveEnded

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Je něco trochu legračního a trochu víc děsivého na tom, že jedním z nejčastějších stresových snů dospělých i dětí je, že se vrátí do školy...

iWriterly: Jak poznat, že se jako spisovatel zlepšujete?

iWriterly: Jak poznat, že se jako spisovatel zlepšujete?

Bez ohledu na to, jestli publikujete tradičním způsobem nebo vlastními silami, jako autoři všichni chceme, aby si čtenáři naše psaní užili. Jenže jak můžete poznat, že se jako autor zlepšujete? Což může být obzvlášť obtížné, pokud jste v psaní opravdu noví (newbie)....

Lze stále vytvořit něco originálního?

Lze stále vytvořit něco originálního?

„Všechno už tu bylo od začátku světa otazník i tečka, slovo ba i věta.“ Advokát Ex Offo, znělka Diskuse a otázky na to, zda lze ještě ve fantastice nebo jiných žánrech přijít s něčím originálním a novým, jsou asi podobně časté jako dotazy začátečníků na to, jak...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *