Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Chris Fox: 5 způsobů, jak donutit čtenáře nenávidět vaše záporáky

Ahoj, tady Chris Fox. Dneska spolu pokryjeme 5 způsobů, jak docílit toho, aby čtenáři vaše záporáky opravdu nenáviděli. Protože to je – aspoň doufám – jeden z vašich cílů. Chcete najít cestu, jak bude čtenář konkrétní postavu skutečně nenávidět. Potřebuje cítit negativní emoce, opravdový odpor. Jak se toho dá docílit?

Samolibost

Prvním je samolibost dané postavy. Dokonalým příkladem tohoto postupu je Dolores Jane Umbridge z Harryho Pottera. Byla vyhodnocena jako jedna z nejvíce nenáviděných postav ve fikci obecně. Důvod? Pravděpodobně to, že někoho takového zná ze svého života úplně každý.

Ona je člověk, který dodržuje pravidla, ale skrze ta pravidla nachází způsob, jak trestat a pronásledovat lidi kolem sebe. Dolores se tak mnohem méně stará o samotná pravidla, ale mnohem více o to, jak jejich pomocí terorizovat děti na škole. A pokud se na ni pořádně podíváte, je naprosto jasné, že děti nemá ráda.

Je to typ osoby, která se nikdy neměla ocitnou na svém místě nebo kdekoli v blízkosti dětí. Protože je nenávidí a nenávidí skutečnost, že je tu nějaký nepořádek, ale je v pozici, kdy s nimi musí jednat, proto je zbytečně krutá a samolibá. Což nás jako čtenáře dovádí k šílenství.

Tohle proto použijte, pokud chcete čtenáře skutečně nadzvednout. Zkuste se zamyslet nad někým takovým, koho znáte z vlastního života, nebo přímo nad Dolores coby postavou. Přemýšlejte o jejích manýrách, nad tím, jak se dá ubližovat čistým dodržováním pravidel a využít autoritu jako zbraň.

Tomu musí padnout za oběť další postavy, nebo jim to bude minimálně velmi komplikovat život.

Nepotrestané zločiny

Jako čtenáře nás skutečně vytočí to, když se nějaký parchant dopustí něčeho fakt hrozného a projde mu to. Dělá fakt odporné věci a není za to nijak potrestán. To lidi opravdu naštve. Nemusíme to přímo popisovat a vyjadřovat, ale pro mnoho lidí čím více a déle se tohle děje, tím víc je to frustrující.

Z mé vlastní zkušenosti, když třeba někdo jede zbytečně rychle a neopatrně, jako by mu ta silnice patřila, tak si fakt říkám sakra teďka bych chtěl mít možnost tě na místě sejmout. Ještě hůř, když se to děje naprosto pravidelně.

Chcete takové lidi potrestat, protože je to prostě špatně. Škodí do ostatním, škodí to systému a jsou za tím oběti. Takže tohle použijte na kohokoli, z koho chcete nějak udělat záporáka. Ať mu takové věci procházejí.

A třeba o tom váš hrdina i ví, ale nechce si sám přivodit potíže, být za práskače. Stačí ale, když si toho bude vědom a vytvoří to další napětí.

Nezasloužený úspěch nebo moc

Tedy někdo, kdo získal moc, slávu nebo cokoli jiného, aniž by si to jakkoli zasloužil a cokoli pro to udělal. Třeba se bohatý narodil, je to totální šťastlivec. Prakticky bez námahy získává postavení s vlivem. Možná je taková postava povýšena, a přitom je ve své práci hrozná.

Vaše hrdinka je třeba fakt dobrá v tom, co dělá a je si skoro jista, že bude povýšena. Pak ale dostane práci její líná spolupracovnice, která nedělá vůbec nic. Jak se bude ohledně takové postavy cítit čtenář, hlavně když se teď ta líná snaží hlavní hrdinku vyrazit?

Nezasloužený úspěch dokáže být opravdu snadnou pomůckou, pokud chcete antagonistu lidem znechutit. Dejte jim něco, co si nijak nezasloužili a čtenářovi budou skoro automaticky proti srsti.

Zbytečná krutost

Případy, kdy někdo dosahuje svých cílů i pomocí zcela zbytečné krutosti. Mohli by toho, co chtějí, v pohodě dosáhnout jinak. Volí však cestu, kdy se chovají jako parchanti a užívají si krutost vůči okolí. Jiná cesta by pro ně pravděpodobně byla snadnější, ale vždycky se k tomuhle uchýlí.

Za všech okolností tak budou oškliví a krutí a budou si v tom libovat. Z tohoto způsobu jednání se neodchýlí ani na milimetr. Mohli by pro někoho udělat laskavost a dosáhnout cíle bez naschválů, ale tu námahu navíc si nikdy neodpustí. Jo, mohl bych to zvládnout, aniž bych tě podrazil, ale proč?

Lidé nenávidí osoby, které potřebují za každou cenu ubližovat ostatním.

Snadná cesta navzdory minimálním nákladům

To je něco dost podobného jako ona zbytečná krutost. Nemusí to být krutost, ale je to porušování pravidel. Řekněme, že je antagonistka skutečně dobrá studentka. Čeká ji test. Ačkoli učení pro ni není problém, radši půjde na večírek s přáteli a pak bude podvádět. Příprava by jí trvala hodinu a neměla by problém.

Dělá tedy špatné věci, a přitom k tomu nemá důvod. Mohla by výsledku klidně dosáhnout normálně, ale pokaždé si vybere to snadné řešení. Tenhle druh přístupu lidi doslova vytáčí, hlavně při opakování po delší dobu. Jestli tomu ještě chcete přidat, tak ať tahle postava někoho nenávidí.

Skládání prvků

Záporné postavě dejte 2-3 tyhle prvky, postupně je skládejte v čase. Nezasloužená výhoda, krutost a vždycky snadný způsob, jak vybruslit z problémů. Ještě k tomu může někoho poučovat o morálce. Takhle se dá jednoduše způsobit, že budou čtenáři cítit, odpor, jen se postava objeví na scéně – ani nemusí nic konkrétního dělat.

Jestli si nejste jisti konkrétním postupem, sledujete lidi jako je Dolores, Joffrey Baratheon nebo Cersei Lannister. Přidejte ještě sílu kontextu. Třeba to, jak si Cersei uvědomila, jak zkažený je její syn. Když si zlá postava tohle o někom uvědomí, ukazuje to, že druhá postava je fakt echt zlá.

Použijte proto reakce antagonisty i protagonisty.

Zdroj: ChrisFox

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Proč se vám nedaří dokončit váš fantasy román?

Proč se vám nedaří dokončit váš fantasy román?

Začali jste někdy psát fantasy román plni nadšení a skvělých nápadů, ale po několika kapitolách jste to vzdali? S tím se setkávám neustále. Za poslední rok se mi přihlásily stovky spisovatelů, kteří se mnou chtěli pracovat v mém koučovacím programu, v mém výcvikovém...

Literární dekoder hyper vln aneb Jak zjistit sračku snadno a rychle

Literární dekoder hyper vln aneb Jak zjistit sračku snadno a rychle

„Teď můžete stavět: Dekoder hyper vln.“ UFO Nepřítel neznámý, Microprose 1993 Poznámka k titulku: Již neexistující firma Microprose vydala na přelomu let 1993 a 1994 strategii X COM Ufo Defense o obraně proti mimozemské invazi. V této hře hráč pronásledoval létající...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *