Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Word Nerds: Jak být kreativní, když toho máte moc

Většina lidí mí více povinností v různých oblastech. Proto není nic divného, pokud toho máte zkrátka příliš mnoho na starosti a na kreativitu už nezbývá prostor. Ne, že byste si nedokázali vyšetřit čas, jenže mysl je prostě zahlcena a odmítá se chovat jakkoli tvořivě. Jenže psaní je další z našich cílů, a pokud se nám nedostává, můžeme se cítit ještě mizerněji až depresivně. Takže pár tipů, jak najít opět ten kreativní proud, i když je toho na talíři opravdu hodně.

Hlavní tři za den

Zakladatel Instagramu i Leo Babauta (autor knihy Zen a hotovo) docházejí shodně k závěru ohledně toho, co nejvíc krade čas. Nestanovíte si totiž, jak dlouho se budete konkrétním věcem věnovat. Pokud toho máte opravdu hodně, nemusíte udělat všechno najednou, většinou ani v jeden den. Většina věcí je potřeba během pár dní nebo jednoho týdne. Stanovte si proto tři konkrétní věci, které uděláte za ten jeden den.

Pak se budete cítit mnohem líp, když je uděláte, protože jste fakt něco udělali a těmito konkrétními věcmi už se nemusíte zabývat.

Přestávky jsou ok a jsou potřeba

Průběžný odpočinek je nejcennější zbraní produktivity. Vaše pozornost a energie nejsou nevyčerpatelnými zdroji a tělo zkrátka potřebuje čas od času dotankovat. Pokud se navíc tlačíte na činnost, přestože mozek říká „zastav“, vystavujete se riziku chybovosti. Spálený motor vás zkrátka nijak nedoveze. Přestávka je v pohodě, i když jste právě ve fázi zpracovávání některého úkolu. To, co děláte, tam bude pořád čekat, bez obav.

Udržujte si přehled o čase

Tohle může znamenat mnohé, ale podstatou je vytvořit si nějaký plán. Třeba činnosti hodinu po hodině. Rozdělením dne na části a aktivity získáváte větší kontrolu. Existuje na to mnoho plánovačů, speciálních diářů a dalších vychytávek, takže si každý může najít, co mu vyhovuje. Nicméně základem toho je ukázněná mysl, bez té vám nepomůže ani ten nejlepší diář nebo nejhustší aplikace. Taky vám to může ukázat, že strávíte denně 4 hodiny u televize a ani vám to nepřijde.

Tyhle tři tipy mají hlavně pomoci vypořádat se s přetlakem aktivit a povinností, abyste mohli najít nějaký prostor i pro tu kýženou kreativitu.

Zkuste nové médium

Ne, nejedná se o věštění. Zkuste nějaký nový způsob tvořivosti, například kreslení nebo keramiku. Nové způsoby vyjádření vás vnitřně osvěží a mohou vám ukázat nové souvislosti. Hlavně se tím ale naučíte dostat právě do toho kreativního rozpoložení.

Oživte to, co jste dělali kdysi

Tohle může dost souviset s předchozím tipem. Vraťte se k materiálům nebo nápadům, které jste zpracovali před lety nebo jen rozdělali. Přečtěte si znova svou starou fanfikci nebo dokreslete staré mapy. Takhle můžete snadno najít novou energii do nových projektů a nového psaní. A staré příběhy vám mohou pomoci vyřešit i zásek v zápletce. Nic není vyloučeno.

S někým si promluvte

Proberte s někým, kdo vás pochopí, jak se cítíte. Může to být terapeut, může to být partner. Nebo někdo z rodiny, případně kamarád. Potřebujete ale ventilovat to, co vás tíží. Protože držet to v sobě rozhodně nepomůže a bude to jenom dál bobtnat. Není to snadné a pro někoho to může být ještě těžší než samotná zahlcenost. Jenže to opravdu pomáhá, zvláště pokud je druhá strana „od fochu“ a opravdu pochopí, jak se cítíte.

Zdroj: WordNerds

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

BookishPixie: Jsou psací kurzy nezbytné?

BookishPixie: Jsou psací kurzy nezbytné?

Nedávno jsem udělala vlog na téma, jestli si myslím, že je nezbytné jít na výšku, aby vás vydali. A i když je krátká odpověď „ne“, dneska se chci věnovat příbuznému tématu. Tedy konkrétně, jestli pomáhá absolvování nějakého psacího kurzu? Osobně mám bakaláře...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *