Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Velocity Writing: Jak můžete pomoci aspirujícímu autorovi

Nedávno se jeden autor zeptal, jak by měl postupovat ohledně čtení a komentování rukopisu kamaráda, který je nový a aspirující autor. Ten zkušenější nebyl z toho textu zrovna nadšen. Stačil mu rychlý pohled, aby zjistil, že to chce ještě hodně ladit. Takže nevěděl, jak svému kamarádovi odpovědět, aniž by byl opravdu tvrdý.

Takže se pojďme podívat na to, jak můžete pomoci začínajícímu autorovi, aniž byste byli příliš kritičtí.

Se zkušenými i začínajícími autory jsem pracoval víc jak 30 let. Dlouho jsem nabízel mentoring i editace. Takže vím, že počáteční práce autorů mohou být dobré, i zcela mizerné, ale proces jejich vývoje je vždycky totožný.

Každé psaní se dá zlepšit

Ptáte se, jak může být mizerné i dobré psaní totožné? Jednoduše proto, že každé psaní se dá ještě vylepšit. Klíčem k pomoci je vědět, jak to udělat. Nikdy není potřeba být brutálně upřímný, jak mnozí říkají. Je to zbytečný a primitivní postup. Gramatika je objektivní, zbytek je ovšem většinou zcela subjektivní. Takže brutální upřímnost je většinou to samé, jako mít vyhraněný názor.

Vždycky si najděte cestu, jak autora nebo jakéhokoli umělce povzbudit. A hlavně nikdy nepropásněte příležitost podpořit dítě v tom, aby psalo nebo kreslilo. Jejich práce je vždy milá, takže neshazujte jejich tvořivost.

Takže tady je metoda, kterou používám u svých klientů. Jestli jste kdykoli požádáni, abyste zhodnotili něčí tvořivé pokusy, tady je přesný plán.

Laskavost především

Nejdřív k té osobě přistupte s laskavostí. Příliš mnoho lidí v autorském světě má velmi kritického ducha a nedokáží bez toho vůbec mluvit o psaní.

Ptejte se

Pokládejte otázky, nedělejte prohlášení. Začínat výčtem chyb dovede spolehlivě rozbít každého lidského ducha a odhodlání. Pokud narazíte na slabé pasáže, zeptejte se autora, co měl na mysli. Mluvte o alternativách a navrhněte konkrétní věci, kterými to mohou vylepšit.

Najděte pozitiva

Dále najděte v textu pozitiva a na těch stavte. Nedávejte rady, navrhněte konkrétní postupy, kterými mohou sdělit to, co mají na mysli. Podělte se o některé psací tipy, které jste se naučili tou tvrdší cestou.

Nečekejte také, že nový autoři okamžitě nasají všechno, co jim řeknete. Lidé jako autoři rostou tehdy, když dělají drobné změny a někdy to chce víc než jeden polibek, aby se žába proměnila v prince.

Vyhněte se pomoci

A konečně, vyhněte se pokušení, abyste se více zapojili, pokud je psaní špatné a vy nemáte touhu, přístup nebo dovednosti k přímé pomoci.

Prostě řekněte, rád bych ti pomohl, ale nemůžu. Je to zcela jednoduché. Je to mnohem lepší, než rozdrtit duši začínajícího autora mizerně podanou kritikou.

Pamatujte si, že psaní je řemeslo, které se může naučit každý. Ale každý učedník musí mít ochotného učitele, který je ochoten se podělit o svoje dovednosti i tajemství.

Zdroj: VelocityWriting

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Je něco trochu legračního a trochu víc děsivého na tom, že jedním z nejčastějších stresových snů dospělých i dětí je, že se vrátí do školy...

Natalia Leigh: Tipy pro realistické psaní koní

Natalia Leigh: Tipy pro realistické psaní koní

Ahoj všichni, tohle téma bylo už několikrát vyžádáno, takže jsem fakt ráda, že na to došlo. Dneska tedy několik tipů o tom, jak realisticky psát koně. S koni jsem byla nějak spojená od dětství, poprvé jsem o nich něco psala, když mi byly asi 2 roky a totálně jsem si...

10 technik předzvěsti / naznačování (foreshadowingu)

10 technik předzvěsti / naznačování (foreshadowingu)

Ahoj všichni. Jsem Shaelin z Reedsy a dnes si budeme povídat o foreshadowingu. Foreshadowing, předzvěsti nebo předznamenání jsou prostředkem, který se používá k naznačení událostí v pozdější fázi příběhu. Může například dodat legitimitu dějovému zvratu nebo vytvořit...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *