Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Writer´s Routine Podcast: Psací tipy of Kena Folletta. Tajemství za nejlepšími historickými thrillery 2/3

Použité programy

Dan: A psaní vám probíhá na tom prostředním monitoru. Vím, že tohle může znít hrozně obyčejně, ale v jakém píšete programu a fontu?

Ken: Používám Word a stále truchlím nad tím, že už odešel Word Perfect, který mi vyhovoval mnohem víc. Používal jsem hodně jeho dalších funkcí, které už se ve Wordu nikdy neobjevily. Ale teď používám Word, protože ho používá každý. A píšu Constantiou, která je podobná Times New Roman, ale je elegantnější. Prostě se mi víc líbí.

Navíc ji vlastně používá každý z mého týmu, takže se stala jakýmsi standardním fontem celé firmy, ve velikosti 12 bodů. Mám kancelář asi 2 míle odsud a oni mají na starosti obchodní stránku věci. Jednají se všemi cizími nakladateli, zajišťují smlouvy a všechny další finanční záležitosti. Plus samozřejmě dohadování interview s lidmi jako vy.

V té kanceláři je asi 25 lidí, takže je to docela velká firma. A všichni používají Constantiu a já na práci taky. Byl to postupný proces. Začalo to u jedné sekretářky, pak to přijalo 6 dalších lidí. Pak už na tyhle lidi nebyl prostor u mě doma, takže jsme se přestěhovali ven a ta rozšířenost pořád rostla. Hodně dlouho jsem měl agenta, toho teda už roky nepoužívám, ale spolupracoval jsem s ním opravdu dlouho. Je velmi užitečný hlavně na začátku kariéry.

Nicméně postupem času musíte nad těmito věcmi převzít kontrolu sami. A naštěstí narůstající agenda kolidovala s tím, že moje žena Barbara odešla z politiky, takže jsem ji udělal nabídku, kterou nemohla odmítnout. Od té doby naplno vede to, čemu říkáme follow-up office. Těch lidí je 25 a opravdu to potřebuje manažera na plný úvazek. Kdybych se tím měl zabývat sám, tak už nikdy nenapíšu ani čárku.

Otázka odpovědnosti

Dan: Kolik odpovědnosti z toho cítíte? Změnilo to nějak způsob, jakým se díváte na vyprávění příběhů, když už to není jen vaše představivost a bavení čtenářů, ale hodně dalších lidí na vás spoléhá kvůli svému příjmu?

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Ellen Brock: Jak fyzicky popisovat vaše postavy

Ellen Brock: Jak fyzicky popisovat vaše postavy

Ahoj, tady je Ellen Brock, editorka na volné noze. V předchozích videích jsme mluvili o tom, jak tvořit dobré postavy, ale tentokrát chci mluvit o fyzickém popisu a jak můžete popsat vaše postavy tak, aby to bylo pro čtenáře zajímavé. Čtenář popisy nejspíš zapomene...

Když pro spisovatele – na motivy R. Kiplinga

Když pro spisovatele – na motivy R. Kiplinga

"Nejste spisovatel, dokud skutečný spisovatel neřekne, že jste spisovatel."  (Harlan Ellison, Dreams With Sharp Teeth:-) Když si slova duní tvojí hlavou jak roj splašených koníků, když nemizí nad ranní kávou ani při okrajích chodníků. Když příběh vidíš i v plamenech...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *