Co všechno čeká Drawka nra Tar-Enor během první návštěvy Soranu?

Zjisti víc

 

 

Kristen Martin: Jak v knize používat symboliku

Symbolismus je definován jako použití symbolů, které reprezentují myšlenky nebo vlastnosti. V literatuře je používán tehdy, když jedna věc má představovat něco dalšího. Pomáhá tak v příběhu vytvářet smysl a emoce.

Pro dnešek jsem ho rozdělila na tři kategorie – univerzální, opakovaný a metaforický.

Rozhodně to není vyčerpávající pojetí, dá vám ale představu o nejčastějších způsobech použití symbolů v knihách.

Univerzální symboly

Univerzální symboly jsou ty, které jsou ve společnosti natolik zakořeněny, že je jako odkaz k něčemu rozezná bez problémů prakticky každý. Pokud tedy někdo spatří srdce, nejspíš si ho spojí s láskou, zatímco lebka s hnáty symbolizuje smrt nebo škodlivost. Koruna je zase spojena s mocí, krucifix s křesťanstvím. Stejným univerzálním symbolem mohou být barvy.

Například na pohřbech nosí většina lidí černou, protože je to barva žalu. Pokud spatříte pohromadě červenou, žlutou a zelenou, nejspíš vás napadne semafor. Červená znamená stát, zelená jít a žlutá mít se na pozoru. Tohle všechno jsou velmi univerzálně srozumitelně symboly.

Opakující se symboly neboli motivy

Jde o prvky nebo myšlenky, které vrací téma vašeho příběhu. Pokud je například tématem příběhu souboj dobra a zla, můžete ho zpodobnit skrze kontrast bouřkových mraků a slunečních paprsků. Bouře ukazuje na dočasnou temnotu a slunce vynoření se z této temnoty. To samé platí pro měsíční a sluneční paprsky, opět temnota versus slunce. Barvy jsou pak jedním z nejsilnějších motivů v celé literární tradici.

Taková bílá představuje čistotu, dobro a nevinnost, černá zase zlo nebo klam. Červená znamená vášeň nebo hněv.

Metaforické symboly

Metafora je řečnický výraz, který obsahuje nevyslovené přirovnání. Použitím metafory získávají běžná slova nebo fráze spojení s něčím, co není tak očividné.

Jedna z nejběžnějších je, že její slzy byly řekou tekoucí po jejích tvářích. Protože je řeka mnohem mohutnější než několik slz, je to metaforické sdělení skutečnosti, že tato osoba plakala opravdu hodně.

Dalším příkladem může být padla na nás opona noci. Zatažení opony znamená blokaci veškerého světla, takže tohle znamená, že je někdo kompletně ve tmě.

Jako autor můžete použít například oheň pro někoho, kdo se snadno naštve a je hodně temperamentní. Voda zase představuje čistotu nebo očistu od zla, kvetoucí rostliny znovuzrození.

Symbolismus je v literatuře velmi mocným nástrojem s prakticky neomezenými možnostmi použití.

Zdroj: KristenMartin

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Alexa Donne: Běžné archetypy postav v thrillerech

Alexa Donne: Běžné archetypy postav v thrillerech

Ahoj, tady Alexa. Dneska shrnu nejčastější archetypy v thrillerech, které vám mohou pomoci při zápletce nebo revizi vašich knih. Vlastně mě k tomu inspirovala kniha How to write a damn good thriller od Jamese N. Freye. Jedna z věcí, která mě frustruje jak jako autora,...

Hra o trůny a lekce získávání financí

Hra o trůny a lekce získávání financí

Seriál Hra o trůny poskytuje kromě jiného mnoho cenných lekcí. Jedna taková potkala Daenerys Targaryen, když chtěla získat loďstvo. Král koření: „Takže, moje malá princezno, co si přeješ?“ Daenerys Targaryen: „Moje rodové právo. Sedm království Westerosu.“ K: „Obávám...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *