Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Pro Writing Aid: Spouštěcí události v románu a proč jsou důležité?

Co je to spouštěcí událost?

Jde o událost na začátku jakéhokoli příběhu, která narušuje rovnováhu života vašeho hlavního hrdiny. Tím ho vrhá příběhu. Spouštěcí událost je tak prvním článkem v řetězu. Hrdina je skrze ni vyzván k akci, která pak určuje všechny další body zápletky.

Jaké má spouštěcí událost vlastnosti?

Nastane v příběhu velmi brzo, ideálně před uplynutím 10 % celé knihy. Narušuje status quo a tím také okolnosti hrdinova normálního života. Současně je také mimo hrdinovu kontrolu. Je to něco, co se děje jemu, ne něco, co má jakkoli pevně v rukách.

Jak se rozhodnout, kdy se má vyskytnout?

Možnost první – začít touto událostí. Ideální pro knihy, které nepotřebují příliš úvodního představování. Případně tehdy, pokud by toto představení bylo pro čtenář příliš nudné na udržení pozornosti.

Možnost druhá – vystavět spouštěcí událost. Výborná možnost pro knihy, které vyžadují hodně světotvorby, než vůbec začne jakýkoli děj.

Možnost třetí – nechat spouštěcí událost tajemstvím. Tato strategie bývá efektivnější v žánru detektivky nebo thrilleru.

Jak si vybrat, co by to mělo být?

Určete typ události, která hrdinu spolehlivě vyhodí z jeho normálního života, z jeho zóny pohodlí. Rozhodněte, jakým volbám bude muset v takovém případě čelit. Pak zvažte, jak tyto okolnosti spustí následující řetěz událostí.

Zdroj: ProWritingAid

 

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Bookishpixie: 5 způsobů, jak se stát lepšími autory

Bookishpixie: 5 způsobů, jak se stát lepšími autory

Ahoj, super komunito, tady Bookishpixie. Dneska se budeme bavit o pěti způsobech, jak se stát lepším autorem. Hodně čtěte Čtení vám pomůže najít rozdílné nástroje a techniky, které můžete použít ve svém vlastním psaní. Stejně tak najdete styly a techniky, které se vám...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *