Tradičně založený rytíř svěří svému synovi úkol dědený v rodině po generace. Ale je ten úkol opravdu správný?

Zjisti víc

 

 

Ellen Brock: Potřebuje vaše novela betačtenáře?

Ahoj, tady Ellen Brock, editorka v Q Talk Inc. Tenhle článek bude o tom, jestli potřebujete betačtenáře nebo ne. Pro mě ta otázka je méně o potřebě betačtenářů a více o kvalitě betačtenářů, které máte k dispozici. Pokud máte možnost, aby si váš text přečetl někdo, kdo je na vyšším levelu, než vy, bude to samozřejmě velmi přínosné.

Kvalita betačtenáře

Problém, který ale vidím v mnoha betačtecích situacích, je, že betačtenář je na stejné nebo dokonce nižší úrovni než osoba, pro kterou betují. To může nakonec vyústit v nižší kvalitu produkce, než bez betačtenáře. Zvláště tehdy, pokud nejste dobři v rozhodování toho, co může být potenciální problém pro všechny čtenáře a co je problém jen pro konkrétního betačtenáře. Dostanete nějaký názor na vaši knihu, takže si budete zřejmě moci říct: „Dobře, takhle někdo další reaguje na moji knihu,“ a tohle může být opravdu nápomocná informace.

Jeden či shoda

Ale vy se chcete ujistit…co děláte s betečtenářem je nespoléhání se na ně jakožto více znalé, než jste vy. Jen proto, že váš betačtenář řekne například: „V téhle knize je moc násilí,“ nebo „V téhle knize není dost romantiky,“ neznamená, že to je pravda. Betačtenář bude  operovat spíš ze svého osobního hlediska než z očekávání nakladatelů a agentů. Takže pokud použijete betačtenáře, je obvykle lepí použít víc než jednoho, takže pak můžete ohlasy srovnat, co se objevuje častěji.

Pokud použijete tři betačtenáře a jen jeden řekne, že tam není dost romance, tak to není nutně něco, čím se chcete zabývat. Když to řeknou všichni tři, pak na tom možná něco bude a měli byste se na to podívat. S betačtenáři se může vyskytnout hodně problémů. Například to, že nemají nutně technické porozumění. A pokud je v text hodně technických záležitosti, tak se betačtenář nechytát.

Beta kontra editor

A mluvím spíš o tom, jestli použijete návnadu místo editace. Jestli použijete betačtenáře před editací, tak budou technikálie opravdu oříšek. Ale zkrátka se ujistěte, že nespoléháte na betačtenáře, aby zachytil technické problémy vašeho psaní. Nemluvím jenom o gramatice, ale problémy jako pohled postav, filtrování – věci, které jen editor zná opravdu dobře. Nebo autor, který prošel editačním procesem spolu s profesionálním redaktorem.

I když je váš betačtenář samonakladatel, neprošel editací. Tudíž si nezbytně neuvědomuje, že technické problémy se vyskytují ve vaší práci či dokonce v jeho. Poradila bych vám hledat betačtenáře, který je velmi sečtělý ve vašem žánru a potřebují ho mít načtený v moderních knihách. Konkrétně vydaných v posledních pěti letech. Například pokud váš betačtenář miluje romantiku, ale četl jen ty z 80. let, asi nebude znát moderní nároky romance.

Přístup zdarma

Poslední věc, kterou mějte na paměti, když používáte betu, je, že ji za službu neplatíte. Tudíž můžou některé části textu jen prolétnout. Můžou to číst rychle, nemusí označovat mnoho chyb, protože nemají zrovna čas to udělat nebo jim to nestojí za to. Další možný problém je, pokud betujete navzájem. Betačtenář, kterého získáte, může betovat čistě proto, aby získal vaše betačtení, takže do toho sám nedá plnou námahu. Jde mu akorát o získání protislužby pro svůj text.

Zdroj: EllenBrock

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3 Che: Tady ve městě je to „chceme v čele toho a toho“. Takže tam budou mít lidé mnohem přímější vliv. Ani to nemusí být tak, že je tam nějaká vymezená skupina vůdců. Může to být stylem „tady je 5 našich...

Ellen Brock: Jak poznat špatnou scénu nebo kapitolu

Ellen Brock: Jak poznat špatnou scénu nebo kapitolu

Dneska budu mluvit o tom, jak můžete poznat špatnou scénu nebo kapitolu. A špatnou scénou nebo kapitolou myslím takovou, kterou budete chtít nejspíš z vašeho příběhu úplně vypustit nebo ji nějakým způsobem změnit, aby byla zábavnější či zajímavější. Absence děje a...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *