Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Write For The King: Pět způsobů, jak zamávat s Vyvoleným

Spousta, opravdu hodně populárních knih používá linii „Vyvoleného“. Základní myšlenkou je, že obyčejná, nic netušící osoba je vlastně hrdinou (často, nikoli vždy, prorokovaný) a je jedinou osobou, která může zachránit svět. V Pánu Prstenů Aragorn, v Harry Potterovi Harry Potter (překvapivě), v Enderově hře Ender, v Divergence Tris. A další a další příběhy používají stejný motiv.

Jenže čtenáři nemají rádi klišé a Vyvolený už se mohutným klišé stal.

Autoři mají tím pádem v zásadě tři možnosti: zavrhnout ho, zkopírovat, nebo změnit. Žádná z těch možnosti není horší nebo lepší, ostatně Tolkien zkopíroval tento princip ze středověkých příběhů. Máme tu ale pět návrhů, jak to změnit a využít obeznámenost čtenáře s konceptem Vyvoleného.

Neznamená to, že by tyto změny konceptu nebyly použity. Jen jsou to návrhy, jak tenhle mechanismus ozvláštnit a nepoužít ho ve stokrát provařené verzi.

Proroctví bylo podvrh

Základ je tady stejný: proroctví deklaruje, že určitá osoba zachrání svět před nějakým ohrožením. Ale co když je proroctví podvrh či samo o sobě zlem a ohrožením, kdy ho navrhl pro svoje plány samotný antagonista? Může takhle vytvořit zdánlivě kladného hrdinu, jenže ho bude ovládat jako loutku. S jeho pomocí potlačí povstání nebo jiné šance dobra na vzestup. Samotná vzpoura může být vlastně loutkou padoucha, který se stále drží u moci, jen v různých podobách.

Vyvolený je zlý nebo proroctví zavrhne

Tohle se trochu objevuje ve Star Wars, ale bylo by fajn vidět to se zajímavou postavou. Co když vyvolený vůbec nechce svět zachránit? Co když se místo toho chce někde usadit a chovat krávy nebo pěstovat brambory? Nebo má naopak trochu vyšší ambice? Ale jak se dá odporovat někomu, jehož vítězství bylo předpovězeno?

Vyvolený není zřejmá osoba

Mnoho příběhů má naprosto jasno v tom, kdo je vyvolený. Co kdyby ale po většinu knihy vaše postavy i čtenář věřily, že vyvolený je někdo zcela jiný. Pravděpodobně by to vyžadovalo skutečného vyvoleného jako vedlejší postavu, jinak by to čtenář rychle prohlédl. Co když se postava vyjeví až na úplném konci – tedy těsně před předpovězeným exnutím? Tohle může být fakt dobré v momentě, kdy to lidé čtou znova a vidí všechny nápovědy, které předtím minuli.

Majoritní proroctví není to skutečné

Historie se v čase zamlžuje a vůbec dělá různé vylomeniny. Takže co kdyby se proroctví během let totálně pomíchalo? Nebo někdo konkrétní část úmyslně skrývá. A jaká by k tomu mohla být motivace? Manipulace? Ochrana? Něco jiného?

Existují mnohá proroctví rozšířená mezi mnoha kulturami a zájmovými skupinami

Pokud má Vyvolený zachránit svět, proč by tu informaci měla mít jen jedna kultura nebo národnost? Více kultur může mít mnoho verzí téže zprávy, každá trochu jinou a každé verzi mohou chybět informace nebo si dokonce odporovat.

Poznámka: S tímhle motivem zachází výborně Jordanovo Kolo času. V něm má navíc Drak Znovuzrozený svět zachránit a zároveň zničit, takže z jeho možného skutečného příchodu zdaleka nejsou všichni nadšení.

Zdroj: WriteForTheKing

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jericho Writers: 7 způsobů tvorby zápletky

Jericho Writers: 7 způsobů tvorby zápletky

Zdravím vás. Dneska se budeme bavit o několika odlišných způsobech, jak přistoupit ke konstrukci zápletky románu. Určitě jste na to téma už našli hodně informací, že to máte dělat tak nebo onak. A více co? Myslím, že je k dispozici opravdu hodně způsobů. Dneska si...

Robert McKee: Proč je studium pro autora klíčové

Robert McKee: Proč je studium pro autora klíčové

Otázka: Když přijde na psaní, vypadá to, že jsou tu obecně dva přístupy. Jeden zahrnuje vzdělání a výzkum, druhý říká, že instinkt a talent jsou to jediné důležité. Můžete to rozvést? Těm úhlům pohledu rozumím, slyšel jsem to mnohokrát. Ale z mé zkušenosti mi přijde,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *