Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Paulo Coelho vyzývá čtenáře ke sdílení knih online

Autor s milionovými prodeji se spojuje s PirateBay a říká „čím víc lidí knihy „zpirátí“, tím lépe.“

Bestsellerový brazilský spisovatel Paulo Coelho se v rámci nové promo akce spojil s notoricky známou sítí PirateBay a vyzývá „piráty světa“, aby „se sjednotili a sdíleli všechno, co jsem kdy napsal.“

Nejen Coelho fandí pirátům

Coelho je dlouhodobě podporovatelem stahování svých textů, už od chvíle, kdy se ruská verze Alchymisty objevila online v roce 1999. Neutrpěl v této zemi žádné prodejní ztráty, naopak se prodeje vyšplhaly na milion kopií v roce 2002. Později až na 12 milionů. Svým posledním tahem jde ještě o krok dál – spojil se s programátory PirateBay a vyzývá čtenáře, aby si jeho práce stáhli zdarma. (Poznámka: Neil Gaiman má s Ruskem úplně stejnou zkušenost ohledně sdílení svých textů a následných růstů prodeje).

Podepisuje se jako „Pirát Coelho“ a na svém blogu vykládá čtenářům o „nové a zajímavé cestě k propagaci umění“ právě na PirateBay. „Máte kapelu? Jste aspirující filmaři? Komici? Kreslíte komiksy? Stránka nahradí logo na úvodní stránce odkazem na vaši práci,“ píše Coelho. „Jakmile jsem se o tomhle dověděl, rozhodl jsem se na tom podílet. Některé mé knihy tam jsou, a…fyzické prodeje rostou od té doby, co je moji čtenáři nahráli na P2P sítě (peer-to-peer).

„Vítejte,“ říká Coelho, „stahujte mé práce zdarma. A jestli se vám líbí, kupte si fyzickou knihu. Touhle cestou musíme říct průmyslu, že chamtivost nikam nevede.“

Warez jak informační cesta

Od svého debutu Alchymista, bajky o mladém andaluském pastýři, ke své nejnovější knize Alef, která popisuje „ohromnou a transformační cestu sebeobjevování“, se Coelhových spirituálních textů prodalo po celém světě přes 300 milionů. Autor už v minulosti prohlásil, že „můžete přidat 20% za pirátské verze“.

Jeho spojení s PirateBay bylo čtenáři široce oceněno a popsali ho jako vizionáře („možná si od vás zrovna teď knihu nekoupím – protože jich mám už 5 – ale řeknu o tomhle každému, koho znám), „příklad pro celé lidstvo“ a hrdinu.

„Ahoy, Pane Coelho, máte, pane, naprostou pravdu. Stažením vašich knih jsem se odhodlal koupit si fyzickou kopií. Kdybych nebyl pirát, tak si od vás nikdy nic nepřečtu. Považuju to za ukázku a jestli se to líbí, kupte si to!“ řekl jeden ze čtenářů.

Nesouhlas s politiky

Minulý měsíc zveřejnil Coelho svůj nesouhlas s Aktem o zastavení online kopírování a nazval ho „SKUTEČNOU HROZBOU“ nejen pro Američany, ale pro nás všechny, protože tento zákon – pokud bude schválen – zasáhne celou planetu.

I když Coelho připustil, že jako autor by měl bránit duševní vlastnictví, přistoupil k výzvě „pirátům světa“, aby „se sjednotili a sdíleli všechno, co kdy napsal“.

„Staré dobré dny, kdy měl každý nápad svého vlastníka, jsou dávno pryč. Zaprvé proto, že každý recyklujeme čtyři stejná témata: milostný příběh dvou lidí, milostný trojúhelník, boj o moce a příběh o cestě. Zadruhé, protože všichni spisovatelé chtějí, aby se jejich věci četly, ať už v novinách, na blogu, tištěné nebo na zdi,“ prohlásil. „Čím častěji slyšíme písničku v rádiu, tím horlivěji si koupíme CDčko. S literaturou je to stejné. Čím víc lidí bude sdílet knihy, tím lépe. Pokud mají rádi začátek, koupí si zítra celou knihu, protože není nic únavnějšího, než číst dlouhé texty na monitoru.“

Zdroj: TheGuardian

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

Hodně lidí, kteří se věnují psaní, si mi ztěžovalo, že naučit se napsat román trvá hrozně dlouho. Nemají čas psát, ani sledovat všechna tahle vida. Nemůžeš nám udělat jen jedno video, kde to bude prostě všechno? No, tak dobře. Tady bude na několika stránkách všechno,...

Konstrukční chyby v seriálu Arabela aneb Tudy ne

Konstrukční chyby v seriálu Arabela aneb Tudy ne

Seriál Arabela je pro mnohé seriálem jejich dětství a jedním z vrcholů tvorby režijně scénáristického dua Miloše Macourka a Václava Vorlíčka. Tito dva pánové mají na svědomí takové skvosty jako Což takhle dát si špenát, Jak utopit doktora Mráčka, Kdo chce zabít...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *