Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Bookishpixie: 4 nepsací tipy pro psaní

Ahoj úžasná komunito, jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie.

Takže za prvé jste si asi všimli, že dneska nevypadám úplně nejlíp, a to proto, že se už potřetí tenhle měsíc potýkám se svojí chronickou nemocí. Takže tak. Obvykle během těhle vln z pochopitelných důvodů netočím, ale už je čtvrtek a snažím se točit nejpozději ve čtvrtek a pořád chci držet tenhle vlog i na příští týden, takže tady to máme.

Každopádně, často tady na Bookishpixie sdílím psací tipy a dneska mě napadlo, že se podělím o čtyři ne-psací tipy. V zásadě jde o věci, které můžou vylepšit vaše psaní bez toho, abyste reálně psali.

Takže jdeme na to.

Konzumujte média, která milujete

Tohle samozřejmě zahrnuje knihy, protože čtení je pro psaní naprosto zásadní. Jenže sem patří taky filmy, seriály, videohry a hudba, kterou si užijete. V zásadě konzumace těchto médii může inspirovat, ať už motivem, který rezonuje s něčím ve vaší knize, tónem písně, obrazem ve filmu nebo tím, jak se cítíte u videohry. Částí toho být tvůrcem zahrnuje konzumaci toho, co vytvořili ostatní a tohle všechno se vám ukládá do hlavy a může vám buď poskytnout nápady, nebo vás naladit na psaní, nebo něco jiného.

Takže když si dáváte například přestávku, dát si něco z tohohle může být skvělý postup, který vylepší vaše psaní v dlouhém horizontu.

Poznejte další autory

Přidat se k online psací komunitě je zřejmě to nejlepší, co jsem ve své autorské kariéře udělala. Online autorská komunita mě spojila s kritiky, s dalšími autory, které teď považuju za přátele. Taky s opravdu chytrými lidmi z branže, kteří mají super vlogy nebo jen tweetují perfektní tipy. Opravdu mi to pomohlo nejen poznat další autory, ale ale i odvětví jako celek.

Je taky moc přínosné spojovat se s dalšími lidmi, kteří naprosto chápou, co zažíváte během každé fáze psacího procesu. Poznat další autory je super cesta k vlastnímu autorskému růstu, zlepšení psacích dovedností a zkrátka tomu stát se lepší osobou. Protože čím víc lidí poznáte a nasloucháte jim, tím líp.

Udržujte si seznam nápadů

V minulé škole jsem během vyučování přišla na dva naprosto rozdílné nápady na knihy. První byla v prvním semestru – někdy v říjnu, září. Nepamatuju si to přesně, ale byl to začátek školního roku, když mě tohle napadlo. Tak jsem začala tvořit zápletku během psaní poznámek, samozřejmě. Dostala jsem se během kurzu asi do půlky několik dní předtím, než mě vyrušila editace Beyond the Red a pár dalších věcí.

Trochu jsem na ten nápad zapomněla a pak to vzala do ruky znovu – bylo to buď na konci školního roku, nebo krátce po maturitě, nejsem si jistá, ale pointa  je, že jsem vzala do ruky nápad, který jsem si zapsala i s půlkou zápletky, kterou už jsem měla, a pak jsem to v létě nejen dokončila, ale taky napsala kompletní první draft. Což by se nestalo, kdybych si nejdřív nezapsala někam ten nápad.

Druhý nápad, který jsem si napsala, jsem si jen naškrábala do bloku s poznámkami na hodinu někdy na počátku druhého semestru. Pak jsem na to celé úplně zapomněla, což trvalo do chvíle, kdy jsem procházela poznámky na zkoušky. Narazila jsem právě na tenhle motiv, který jsem tam napsala. A řekla jsem si: „Hele, tohle je vlastně fakt dobrý.“

Skončila jsem tvorbou zápletky během léta a teďka se fakt těším na samotné psaní. Doufám, že to půjde na NaNoWriMo, ale zřejmě budu mít dost práce s dalšími termíny, takže uvidíme. Ale určitě tuhle knihu napíšu, ať se děje, co chce. Protože ten motiv, který se vyvinul do zápletky, se mi fakt líbí a chci ho napsat. Poselství tohohle příběhu je pište si všechny vaše nápady, i když je to něco opravdu prchavého nebo jednoduchého. Protože nikdy nevíte, který z nich zmorfuje do plného rukopisu, i když je to na začátku jen jedna krátká věta.

Užívejte si života

Stručně vypadněte od počítače a svého psaní a hleďte si užívat světa venku, protože nikdy nevíte, odkud se zrovna vezme inspirace a co bude formovat vaše psaní. Takže si dejte nějaký čas venku, navštivte přátele, zkoušejte nové věci a dbejte na to, abyste ze světa venku vytáhli, co jen můžete.

Takže tolik pro dnešek!

Zdroj: Bookishpixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Generičnost, aktivita, originalita a hlavně důvod

Generičnost, aktivita, originalita a hlavně důvod

„Pokud se za své dílo aspoň trochu nestydíte, zřejmě nepřicházíte s ničím novým.“ Za tu dobu, co sleduju psací komunitu - což už bude několik let - se setkávám stále dokola s tvrzením o nemožnosti vymyslet něco nového. Je jedno, jak je tento postoj formulován, jeho...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *