Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

BookishPixie: Co když moje kniha zapadne a zmizí?

Otázka: Tento týden budu končit školu, takže budu mít konečně čas dokončit knihu, kterou jsem začal před několika měsíci. Jsem super nadšen z toho, že na ní budu pracovat, taky se ale bojím, že po vší této náročné práci, pokud ji vůbec někdo vydá, tak zapadne do té obrovské propasti s knihama, protože venku už je toho tolik. Jak se tohohle strachu mohu zbavit?

Myslím, že tohle je super otázka. Stejně tak ale jedna, kde je potřeba opravdu trocha realismu. Tahle osoba popisuje, je skutečnost, že napíšete knihu, někdo ji vydá a pak vlastně…zmizí.

Je to něco, co se stává mnoha výborným autorům, abychom byli upřímní. Včetně mně. Myslím, že se to stává hodně autorům s minimálně jednou knihou. A dokonce bych řekl, že všem autorům, kterým se nedostane pozornosti velikosti typu J. K. Rowling.

Protože ve skutečnosti tu nejsou stovky, ale tisíce knih, které vychází doslova každý rok.

Faktem ale je, že nemůžete mít kontrolu nad tím, jak bude vaše kniha přijata. Stejně tak nemáte kontrolu nad mírou marketingu, kterou jí bude nakladatel věnovat. Není tedy záruka ani na jednu, ani na druhou stranu. Tedy že budou lidé vaší knize nějak věnovat pozornost.

Pak je tady jedna věc. I když vydáte knihu a vypadá to, že to nikoho nezajímá, stejně nakonec nějaké čtenáře najdete. A můžu to potvrdit z vlastní zkušenosti, protože jsem vydal u menšího nakladatele, který v době, kdy jsem vydal trilogii, neměl na marketing takové finance, které by byly ideální.

Ale víte co? To je v pořádku. Není to konec světa. Bylo to trochu zklamání vidět, jak se moje knihy stávají časem méně a méně populárními, ale to je prostě věc, která se někdy stane. A musíte být schopni se s takovou možností srovnat. Jenže i v takové situace jsem na to dostal některé fakt super ohlasy. Dodnes si čtu ohlasy od lidí, kteří ty knihy zrovna objevili.

Nakonec, lidí prostě moje knihy čtou, nějak si k nim nachází cestu. Možná to není sto tisíc lidí, ale lidé čtou moje knihy. A i když vaše kniha neudělá díru do světa a nezpůsobí revoluci, tak co? Vydali jste knihu. To není něco, co by o sobě mohl prohlásit úplně každý.

Já jsem hrozně hrdý na to, že jsem vydal trilogii. To pro mě byl obrovský kariérní cíl. To jsem udělal a jsem na to sakra hrdý.

Myslím, že nejkonstruktivnější způsob, jak zareagovat na to, že ta kniha neudělala takový boom, jak jste si představovali, je soustředit se na to, co ovlivnit můžete.

A to je další kniha. A ať už prodáte nebo neprodáte tisíce, můžu vám slíbit, že si ty čtenáře nakonec najdete. Takové, kteří vaše psaní budou milovat, a bude to úžasný pocit.

Takže dlouhý příběh krátce, nebojte se toho, kolik knih prodáte, nebo jak bude vaše kniha populární, soustřeďte se na to, co můžete ovládat. A to je psát další knihu, dokončit příběh a posunout se zase dál.

Zdroj: BookishPixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Ellen Brock: Jak RYCHLE vytvořit zápletku knihy

Ellen Brock: Jak RYCHLE vytvořit zápletku knihy

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, je, jak se co nejrychleji dostat od nápadu k osnově nebo synopsi. Takže dneska trochu popíšu svůj proces, když pracuju s klientem na příběhu a jeho vývoji. Jak se v tom pohybujeme způsobem, který je efektivní opravdu...

Reedsy: 5 způsobů, jak se dostat z psacího propadu

Reedsy: 5 způsobů, jak se dostat z psacího propadu

Ahoj všichni, tady Shaelin s Reedsy a mám pro vás 5 výborných tipů pro chvíle, kdy procházíte naprostým autorským propadem. Propady, bloky, ať tomu už říkáte jakkoli, jsou období, kdy se na psaní naprosto necítíte, a když už ano, tak to totálně nefunguje. Děje se to...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *