Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Author Level Up: Jak to, že jsem tak produktivní?

Tuhle otázku dostávám neustále: Michale, jaktože toho zvládat napsat tolik?

Odpovím vám na to. Jak je možné, že toho během dne zvládnu víc, než většina ostatních lidí zvládne za týden. Jak to dělám? No, je to kombinace několika věcí a jen vám chci nabídnout pár myšlenek. Tohle bude více filosofické, míň o nějakých konkrétních postupech.

Soustředění

Jsem velmi neúprosný a nemilosrdný stran dělání věcí, které mi pomohou posunout moje psaní dopředu. Většinu času tak trávím věcmi, které přidávají nějakou hodnotu. Tedy psaním. Případně marketingem, kterého nedělám tolik, kolik bych měl. I tak se na něj ale soustředím.

Potom také příležitosti, které se naskytnou, jako přednášky a cokoli dalšího prostě nedělám. Takže třeba na sociálních sítích mě zkrátka tolik neuvidíte. Neuvidíte mě dělat věci, o kterých si nemyslím, že by byly důležité pro můj vlastní posun. Radikálně se soustředím na to, co je opravdu podstatné.

Tudíž mám 3 hlavní cíle

První je stát se světovým tvůrcem obsahu. Tedy psát knihy a udržovat portfolio rozvojových knih. Taky se starat o to, že jsou ty knihy vždycky dostupné a dobře prezentované.

Druhým cílem je pomoci si technologií a daty. To znamená používání nástrojů jako je automatizace, různé pomůcky a služby, které mi pomohou dělat věci efektivněji, ideálně také rychleji a lépe. Součástí je analýza dat a správné budoucí rozhodování. Třeba stran toho, na co bych měl dělat reklamu, jak se konkrétním reklamám daří, jaké další věci k tomu můžu udělat. Aby mi to vydělalo víc peněz.

Třetím cílem je stát se autorem budoucnosti. Takže sleduju vývoj technologií, trendů, které přicházejí a snažím se na to připravit jak sebe, tak i svoje portfolium. Učím se nové dovednosti, sleduju kryptoscénu, stejně jako další technologická odvětví.

To jsou oblasti, na které se soustředím a tam trávím většinu svého času. Takže když se ráno vzbudím, obecně vzato budu asi dělat jednu z těch tří věcí. Buď píšu knihy, jako kdyby na tom závisel můj život, udržuju svoje portfolio, nebo zkoumám technologie a snažím se věci vylepšit a zrychlit. Nebo se hrabu v datech a analýzách nebo učím nějaké nové dovednosti.

Dělám i marketing, soustředím se na byznys, daně a všechny tyhle věci. Všechno je to ale podružné. Soustředím se hlavně na věci, které považuju za naprosto strategické. V první řadě je to radikální jasnost. Mohl bych v tom být lepší, ale reálně se soustředím opravdu jen na několik věcí.

Ranní rutina

Druhá věc, která mi pomáhá, je brzo vstávat. Obvykle jsem proto vzhůru mezi 5:30 a 6, většinou mám už hotové nějaké psaní pomocí diktování nebo dalších technik, které používám. V době snídani už můžu mít klidně 1 – 2 tisíce slov.

Takže vstát brzo, ještě než vyjde slunce a psát, když je všude ještě ticho, to je další důležitá věc. Je to pro mě jako náboženství, takže jsem vždycky vzhůru a vždycky se soustředím na psaní. Což pomáhá a časem to opravdu nese ovoce.

Podoba úspěchu

Další věc, kterou dělám, je, že se vždycky ptám sama sebe jak vypadá dnešní úspěch? Tedy jakou jednu věc můžu dneska udělat, abych mohl tenhle den nazvat úspěšným? A nedávám si nějaké obrovské cíle, nechávám to na pohodu. Třeba pracuju na románu a jsem zrovna v třetině, takže se přes to jen potřebuju dostat. Tím pádem potřebuju ten den napsat 2 200 slov. To je pro ten den nejpodstatnější věc, protože jsem v kritickém místě.

Nebo mám třeba novou sérii, kterou potřebuju vydat. Napsal jsem tři knihy, takže si potřebuju vyhradit nějaký čas a dát je na Amazon a další platformy. To mi taky pomáhá mou kariéru někam posunout.

Případně si potřebuju připravit prezentaci na přednášku, kterou chystám. Nebo jen potřebuju věnovat celý den vyřízení pošty, protože jsou tam věci, u kterých jsem si neuvědomil, že se o ně potřebuju postarat.

Vždycky si tedy pokládám otázku jak vypadá dnešní úspěch?

Možná jsem ve srovnání s dalšími lidmi trochu bláznivý, protože ho většinou splním ještě před sedmou ranní. A pak už se není moc kam vydávat. Pak si ale řeknu Jo, dobře, tohle je hotovo. Jakou další věc můžu udělat? Tudíž v tom normálně pokračuju a jsem trochu jako robot. Beru to jedno za druhý, pak je najednou 9 hodin večer a zjišťuju, že jsem toho udělal hrozně moc.

Po nikom z vás nechci, abyste dělali přesně tohle. Ovšem položit si sám sobě stejnou otázku a podle toho si stanovit cíle, vám docela změní způsob vnímání věcí. Protože možná to, co jste dosud dělali, nijak reálně nepřispívá tomu, kam se vlastně chcete dostat a čeho dosáhnout.

Možná trávíte moc času jednoduchou prokrastinací nebo jen přílišným výzkumem pro vaši knihu. Když si ale právě tuhle otázku položíte, získáte určitou hybnost. Víte jasně, co vás posune o ten krok dál. Vyjasníte si totiž sami pro sebe, co je opravdu důležité.

Osobně mám neúnavnou osobnost, vždycky sedím na židli a buduju si tuhle hybnost, ta je pro mě vším. Takže ano, jsou i dny, kdy vůbec nepíšu. A je to v pořádku, protože dělám další věci, které to psaní posouvají někam dopředu. Stav úspěchu tedy rozhodně nebude každý den to samé. Navíc máte rodinu, práci, školu, což je taky naprosto v pořádku.

Shrnutí

Takže pokud bych vám měl předat nějakou zprávu, bude to:

Zaprvé – zjistěte, na jaké strategické věci se opravdu potřebujete soustředit. Vyberte si tři. Můžete se soustředit na všechno na světě, jestli chcete, ale to vás asi moc daleko nedostane, protože si jen roztříštíte pozornost.

Zvolte si tři strategické oblasti a všechno ostatní je podružné.

Zadruhé  – když si pak budete denně vybírat to, že mu se věnovat, ujistěte se, že je to v souladu s těmi zvolenými oblastmi. Jestli to tak není, zvolili jste si špatné priority.

Zatřetí – zjistěte, v jakém denním čase se dokážete nejvíce soustředit a nejvíc toho udělat. Jste nejaktivnější ráno, večer nebo odpoledne? Najděte si tyhle časy a klíčové věci soustřeďte do nich.

Ať už to bude ve výsledku jakkoli, je pro vás klíčová hlavně znalost sebe sama. Pak to můžete začít optimalizovat. Nejspíš budete velmi mile překvapeni, kolik toho reálně zvládnete, i když budete vlastně dělat jen několik věcí. Jenže to bude každý den. Jakmile to bude rok nebo déle, tak se to všechno naskládá. Pravděpodobně nebudete ani věřit, kam jste se dostali, a možná vám bude připadat, že jste vlastně nic moc neudělali.

Všechno to způsobí drobné akce každý den a vědomí toho, co je úspěchem pro ten který den. Nad tím se zamyslete a to je odpověď na otázku o mojí produktivitě.

Zdroj: AuthorLevelUp

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Brandon Sanderson: Jak pracuji současně na několika projektech

Brandon Sanderson: Jak pracuji současně na několika projektech

S tímhle pomůže více věcí, ale tohle dělám já. Obecně vzato nepíšu víc než jeden nový projekt najednou. To mi pomáhá udržet si soustředění. Někdy k tomu dělám revize něčeho dalšího, zatímco píšu novou věc. Pokud někdy pracuju na dvou nových věcech zároveň, je to...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *