Toužíte po opravdu rychlém psaní? Dneska si probereme celkem 14 triků, jak dokončit váš rukopis mnohem rychleji.
Rychlé upozornění – ne každý autor potřebuje nebo chce psát rychleji. Ale pokud jste si tohle rozklikli, pravděpodobně chcete svou produktivitu nějak vylepšit, hlavně stran rychlosti. Nicméně pokud nepíšete rychle, není to žádná ostuda ani chyba. Někdy se ale autoři dostávají do přesvědčení, kdy spojují produktivitu s úspěšností a schopností psát opravdu dobré knihy.
Jenže jedno s druhým opravdu nesouvisí. Pokud tedy píšete knihy pomalu, rozhodně nejste špatný autor. Navzdory rozdílným rychlostem našeho kreativního procesu chce ale zrychlit hodně autorů. Tato touha pak může vycházet z mnoha různých důvodů nebo okolností. Může jít třeba o deadliny nebo tvorbu stabilnějšího příjmu.
Krom toho se většina autorů chce opravdu ponořit do svých světů a mít vícero dokončených prací. Bez ohledu na důvod se hodně autorů snaží najít efektivní metodu pro jakékoli psaní, ideálně ale na hodně knih. Opět, neexistuje správné tempo, pokud se vám daří držet deadliny a další okolnosti. Pokud ale chcete zrychlit, tady je 14 triků, jak na to.
Průzkum tématu proveďte napřed
Nezačínejte psát vůbec nic bez znalosti tématu, o kterém chcete psát. Tenhle domácí úkol si udělejte předem. Tohle může zahrnovat prostředí – fiktivní, nebo skutečné, zbraně a válečnictví, technologie nebo historické záležitosti. Stejně tak to platí pro obecná fakta jako třeba hrdinovo povolání. Zkrátka cokoli specifického, o čem budete psát.
Pro jednu knihu jsem se například musela naučit hrozně moc o cirkusech. Jednotlivé triky a také, jak to funguje v zákulisí, jaké je potřeba vybavení na jednotlivá vystoupení. A to jsou jen obecná fakta, která způsobí, že vaše kniha bude působit mnohem autentičtěji.
To samé platí o povolání vaší postavy. To také hodně ovlivní, jak budou přistupovat k problémům a jaký bude jejich náhled na svět. Hlavně v případě, že postava dělá něco, co je pro vás španělská vesnice.
Zjistěte si co nejvíce o postavách
Je totiž opravdu náročné psát cokoli o člověku, o kterém vůbec nic nevíte. Ještě než zasednete k počítači, proveďte si nějaká cvičení, abyste svoje postavy lépe poznali. Vytvořte si pro každou sérii otázek a na jejich základě pak udělejte kompletní profil. Ještě než začnete psát, ujasněte si základní skutečnosti:
- Hlavního hrdinu nebo hrdiny
- Potenciální love interesty
- Podpůrné či vedlejší postavy, záporáky či protihráče
- Několik jejich fyzických atributů – barva vlasů, barva očí, výška váha, postava apod.
- Opakovaná chování a drobné osobní vrtochy – kouše se do rtů, koktá, hraje si s vlasy
Jejich touhy a co je na začátku knihy žene dopředu
Tedy aspoň co to je na začátku knihy, protože se to nejspíš bude během příběhu měnit podle probíhajících událostí. Jde ale o to, co je motivuje na samotném začátku příběhu. Niterná touha jejich srdce vs. potřeba. Tedy co potřebují, a co si jen myslí, že potřebují. Jejich vývojový oblouk, tedy jak se budou postupně měnit během příběhu.
Uvědomuju si, že někteří autoři rádi zkoumají tyto části postav až během samotného psaní. Nicméně i tak uvažujte o tom provést některá tato cvičení, abyste svoje postavy poznali ještě před samotným příběhem.
Taky si nezapomeňte tyhle poznámky někam dát, abyste v tom neměli zmatek a mohli se k nim jasně kdykoli vrátit. Je docela nepříjemné, pokud má postava jednou hnědé oči a pak zelené, pokud k tomu mezitím nenastal důvod.
Osnova pro následující psací sezení
Udělejte si jasný plán toho, co budete psát příště, klidně i víc plánů. Osobně jsem těžký osnovač a plánuju takhle dopředu celý rukopis. Je mi ale jasné, že ne každý bude právě takhle fungovat. I jako instinktivní autoři – kteří objevují většinu zápletky a postav až během samotného psaní – ale zvažte plán toho, co budete psát při příštím sezení. Nemusíte pak složitě dumat a můžete si předem rozmyslet i samotný obsah.
Tohle vám, doufejme, pomůže vyhnout se zásekům nebo tomu, že se zaženete do rohu a nebudete vědět, kudy dál. Takže bez ohledu na to jakým stylem píšete, zvažte plánování dopředu aspoň do nějaké míry.
Udělejte si psací rozvrh
Vytvořte si rozvrh toho, kdy a jak budete psát a to na týden dopředu. Někteří lidé píšou každý den. Někteří ne. Někteří ani nemohou. Osobně třeba ráda píšu každý den ve stejný čas. To vám může fungovat a taky nemusí. Jestli se váš rozvrh z nějakých důvodů neustále mění, koukněte se na věci na další týden a zkuste si na psaní vyčlenit nějaký čas předem.
Pokud jste takhle schopni plánovat ještě víc dopředu, výborně. Jestli to u vás nejde nebo takhle nefungujete, tak to vytvářejte za běhu. Pointou vyčleněného času je to, abyste na konci týdne nezjistili, že jste se k tomu vůbec nedokázali dostat.
Stanovte si průběžně realistické cíle
Na každý týden nebo i den si stanovte realistické psací cíle. Místo toho, abyste jednoduše řekli „Budu psát každý den celou hodinu.“, si dejte za cíl, čeho konkrétního chcete dosáhnout během tohohle času do konce týdne.
0 komentáøù