Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 2/3

Morgan: Pokud nemáte rádi osobu, pro kterou pracujete, protože jste byli dosazeni někým, kdo to má na starosti, tak nemáte na výběr. A musíte tu práci stejně dělat.

Wade: A velmi zajímavá věc je, že tito přidělení lidé mají ve zvyku držet se poblíž po velmi dlouhou dobu. Zatímco zvolení lidé cirkulují. A ti dosazení mají vždycky nějakou úroveň moci, ačkoli jsou zdánlivě bezvýznamní. Jdou tam přitom nastálo, místo aby cirkulovali.

Morgan: A mají zkušenost. Mohou snadno říct „Vím, že jsi tu nový, takže takhle to tady děláme.“ Tenhle způsob kontroly. Což taky znamená, když to takhle řeknou, že zvolená osoba se na ně může podívat a říct „No ty jsi tu 20 let a já akorát přišel, takže ti budu věřit, že je to pravda. Takže je tam hodně místa na moc, ke které ti lidé reálně nemají oprávnění.“

Wade: Jo, přesně.

Morgan: A můžete mít pověřené lidi, kteří dělají jen obstrukce. Pokud se tedy rozhodnou, že toho zvoleného nemají rádi.

Che: To sedí na Kongres.

Wade: To je hodně lidí. A akorát to blokují.

Morgan: Stejně tak jejich týmy, jejich podřízeni. Protože to jsou ti, které si oni najímají sami, ne? Myslím. Pak jsou tam ještě stážisti.

Wade: Pak stojí taky za otázku, kdo vlastně vede a organizuje volby a jak to probíhá,, žejo?

Volby

Morgan: Jo.

Wade: Protože tam máte věci jako voličské číslo, průkazy, nadržování jedněm či druhým. Tohle všechno a hodně dalších věcí se dá použít k ovlivnění výsledku. Netuším vlastně, kolik lidí má nějaké volby ve svých příbězích. Někteří možná ano. Ale neviděla jsem mockrát to, že by se ten příběh nějak zamýšlel nad legitimitou výsledku.

Che: No myslím, že je to náročné na psaní. Musíš to napsat opravdu, opravdu dobře, aby to bylo aspoň trochu přesvědčivé. Jinak to bude jako literatura faktu o volbách.

Wade: No, celá moje novela má tenhle několika kolový volební proces, který vybírá následníka trůnu. Protože jsem si říkala, protože jedna věc je, že to má být nepředvídatelné. Takže máme následníka trůnu, ale ten je volený. Konkrétně pomocí 15 lidí, akorát že ho volí ze skupiny 12 lidí. Takže jsou tam různá kola, kde se volí, kterými musí projít. Jenže to nemůže být celé jen o té volbě.

Che: Jo. Určitě to můžeš udělat…

Wade: Musí to být trochu bokem, protože jinak to bude Jako fakt?

Che: Jasně. Jediné, co jsem z téhle oblasti sledovala byl Domek z karet na Netflixu. A nevím ani, jestli jsem dala celou první sérii. Jenže to bylo tak hrozný, že jsem to nedala celý. Tedy jak vypadá reálně demokratický proces v USA. Z toho seriálu si prostě sedneš na prdel. A upřímně, vím, že je tohle fikce, ale nejspíš je to nepříjemně blízko pravdě. Mnohem blíž, než by se lidem vůbec líbilo.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *