Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Bookishpixie: O pseudonymech

Ahoj, super komunito! Jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie.

Nápad na tenhle vlog jsem měla asi rok a z nějakého důvodu jsem ho nikdy nenatočila, takže dneska to dělám. Pojďme si promluvit o autorských jménech. Autorská jména, známá taky jako pseudonymy, jsou v knižním světě poměrně běžná. I když hodně autorů má na knize rádo svoje legální jméno, existuje hodně důvodů, proč si někdo může zvolit pseudonym.

Bez nějakého konkrétního pořadí mohou důvody zahrnovat:

Vyhnutí se genderovým předsudkům

Tohle se nejvíce týká autorek, protože bohužel existuje ve společnosti hodně genderové zaujatosti v tom, podle čeho si lidé vybírají knihy ke čtení. Nejznámější příklad tohohle je J. K. Rowling, která cíleně zvolila pseudonym, protože někdo jí řekl, že by si kluci její knihu nevybrali, pokud by na ní bylo ženské jméno, což mě dráždí, ale údajně je to důvod, proč si vybrala pseudonym.

Existuje hodně zpráv o ženských scifi autorkách, které si volí pseudonymy, které nepoukazují na jejich gender, protože bohužel zvláště v žánrech, kde dominují muži, někteří lidé vyloučí knihu jenom protože je napsána ženou, což…jaj.

Shoda se známým jménem

Někdy je právní jméno člověka náhodou stejné jako známé osobnosti, což může být matoucí. Například pokud se jmenujete Stephen King, třeba nechcete publikovat pod svým jménem, protože někdo si bude vaši knihu plést s dílem toho známého Stephena Kinga.

Jména s obtížnou výslovností

Viděla jsem vlastně v poslední době nějaký odpor proti tomuhle, kdy autoři, jejichž jméno se špatně vyslovuje v angličtině, publikují stejně pod vlastním jménem, což je myslím super. Ale někteří autoři se jmény, která nejsou snadno vyslovitelná v angličtině, zvolili použití pseudonymu, takže se nemusí stále potýkat se špatnou výslovností a despektem a dalšími nepříjemnými věcmi, které jsou s tím spojené.

Píší víc žánrů

Tohle se stává, když jsou žánry velmi odlišné, jako řekněme beletrie a erotika. Někdy tohle autoři dělají, aby udrželi dvě kategorie svého psaní oddělené, co je volba a…jo.

Osobní a soukromé důvody

Tahle kategorie je nakonec to, proč jsem si já zvolila pseudonym. Někteří autoři, hlavně ti, kteří hodně bojují s úzkostí, nebo začali psát na interneru jako nezletilí, tohle udělají kvůli ochraně svého soukromí. Jindy jsou to jen nejrůznější soukromé důvody jako negativní konotace spojené s rodinným jménem.

Ať jsou důvody jakékoli, ani na tom moc nezáleží, protože pseudonymy jsou ve světě knih opravdu běžné. Nakonec, pod jakým jménem chcete publikovat, je na vás. Zjistila jsem, že publikování pod pseudonymem je relativně snadné a bezbolestné. Takže pokud je to něco, o čem uvažujete, nenechte se vyplašit logistikou.

Zdroj: Bookishpixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jenna Moreci: 10 tipů pro psaní finále knihy

Jenna Moreci: 10 tipů pro psaní finále knihy

Ahoj všichni. Dnes si rozebereme psaní finále či vrcholu vaší knihy. Jinými slovy budu jen uhýbat vtipům o orgasmu (climax – vyvrcholení, orgasmus). Modlete se za mě. Finále je vrcholem vašeho příběhu. Je to ta nejzajímavější část, kde kulminuje konflikt vašeho...

Chris Fox: Cítíte se naprosto neproduktivně? Kde berete dopamin?

Chris Fox: Cítíte se naprosto neproduktivně? Kde berete dopamin?

Ahoj, jmenuju se Chris Fox a dneska se budeme bavit o dopaminu. Přesněji řečeno tedy kde ho vzít. Pokud se vám nedaří být ve svém životě celkově produktivní, pak je tohle nejspíš právě ten důvod. Když jsem se o tohle téma začal zajímat, tak jsem toho v uplynulých...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *