Kolik sil se skutečně účastní princovy výpravy?

Zjisti víc

 

Writer´s Routine Podcast: Psací tipy of Kena Folletta. Tajemství za nejlepšími historickými thrillery 1/3

Ahoj a vítejte u nové epizody Autorské rutiny. Dnes jsme tu s Kenem Follettem, velmi úspěšným autorem, který prodal už 178 milionů knih a to v 80 zemích světa. Obvykle píše historickou fikci, ale má pozadí v thrilleru.

Budeme mluvit o obrovském tlaku takového úspěchu, když máte tým, který pro vás pracuje a píšete vlastně i pro ně. Taky o tom, proč je pro něho během psaní tak kritická osnova a proč nechce být úlisný.

Použil jsem latinskou nebo francouzskou verzi slova prokletí (malediction), když jsem měl použít staré dobré anglické curse? Tohohle si všímám během revizí, když měním klíčové prvky a uvědomuju si, že jsem nepoužil ta nejlepší možná slova. Pak vidím způsob, jak udělat věty snadno srozumitelné. Chci, aby jim čtenář porozuměl okamžitě, nikdy jsem nechtěl, aby je lidi museli číst několikrát.

Představení

Dan: Ahoj, tady autorská rutina, kde se díváme to pracovních dní některých nejúspěšnějších autorů světa, což je dnes nepochybně pravda. Obecně na těchto rozhovorech s autory miluju ten obrovský rozptyl a pestrost. Někteří zrovna začínají, někteří se k tomu dostali až trochu později, někdo píše memoáry, někdo literaturu faktu, někdo dětské knihy a někdo zase obrovské bichle. Což je i dnešní případ.

Ken Follett prodal více jak 178 milionů knih a to v 80 zemích světa a má za sebou celý tým lidí, kteří nedělají nic jiného. Starají se o smlouvy, právní věci, publicitu, takže on se může cele soustředit jen na vyprávění svých příběhů.

Tedy na psaní, a to skoro každý den. A bavíme se také o tom, kolik to na něj klade tlaku. To vědomí, že tím neživí jen sebe, ale ještě asi 20 dalších lidí. Jestli jste o Kenu Follettovi nikdy neslyšeli a nikdy od něj nic nečetli, tak vydává ty velké, těžké, historické romány o tisíci stranách jako Zima světa nebo Ohnivý sloup. Nejznámější je jeho série Pilíře země, příběh ze středověku o stavbě katedrály.

Kromě toho vydal ještě 35 dalších knih. Jeho poslední kniha se jmenuje Nikdy a je o rozhodnutích, která by mohla vést k Třetí světové válce. Budeme se bavit o výzkumu, o jeho čínské polici, kterou má doma. Stejně tak o tom, jak používá obrázky, které najde na internetu, pro své postavy, jak se to prolíná s jeho osnovou. A taky proč mu psaní knihy zabírá trvá docela dlouho.

Jako první se podíváme na to, co všechno kolem sebe Ken vidí v momentě, kdy si sedne k psaní.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Chris Fox: Ta nejhorší psací rada, jakou jsem kdy dostal

Chris Fox: Ta nejhorší psací rada, jakou jsem kdy dostal

Dneska se budeme bavit o nejhorší psací radě, jakou jsem kdy dostal. Nedávno jsem se zaobíral tou nejlepší, která byla dokončit tu zatracenou knihu. To byla ta nejlepší, jaká se ke mně kdy dostala. Tedy dostat sama sebe ze zóny pohodlí a donutit se tu zatracenou věc...

Write For The King: Jak napsat koktání

Write For The King: Jak napsat koktání

Vetinari: „Chceš do arény oštěp a nebo meč?“ Mrakoplaš: „Me...me....me...me....“ Barva kouzel Když jsem pracovala na několika vedlejších postavách, rozhodla jsem se, že jedna bude koktat. Pak jsem musela přijít na to, jak napsat koktavého. Naštěstí pro mě mám...

Co dělá béčko béčkem?

Co dělá béčko béčkem?

"Neboj se překročit hranici." William Bell k Walteru Bishopovi, Hranice nemožného S tímhle pojmem a formulací: „Hele, je to béčko.“ se pravděpodobně setkal už každý. Hlavně tedy u filmů nebo seriálů, i když knihu jde popsta stejně. Béčko je obecně označení pro ne...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *