Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Writer´s Routine Podcast: Psací tipy of Kena Folletta. Tajemství za nejlepšími historickými thrillery 3/3

Restart

Ken: Když dokončím nějakou knihu, znamená to ten moment, kdy jsem dokončil druhou verzi, dostal k tomu komentáře, vylepšil to a poslal zpátky. A poslal to také všem překladatelům. To je chvíle, kdy můžu začít pracovat na něčem novém.

Někdy si sám říkám, že bych si měl dát několik týdnů volno. Jenže to nikdy nefunguje, protože po několika dnech se objeví něco, u čeho si řeknu Zajímalo by mě, jestli by se z toho dal udělat příběh? A začnu se tím zabývat, začnu to rozvíjet, přečtu si na to téma nějakou knihu, něco odborného. A upřímně, tyhle pauzy…já si nicnedělání nijak výrazně neužívám. Celý ten proces psaní je pro mě hlavně potěšením.

Takže je to prakticky ihned poté, co mám pocit, že jsem knihu opravdu dokončil. Prakticky ihned začnu pracovat na další. A pak, obvykle, pokud je to tedy dlouhý historický román, tak si dovolím rok na přesnou osnovu, rok pro první draft a pak rok pro přepisy.

To je můj normální postup a některé z mých románů trvaly ještě déle. Například Pilíře země byly o něco delší, někdy je to třeba o 6 měsíců kratší. Není to ale tak dlouhá věc a psal jsem to během lockdownu, takže to šlo mnohem rychleji. Za běžných podmínek si ale dovoluju 3 roky.

A ta úvodní fáze, tedy konstrukce osnovy a počáteční výzkum, to je naprosto klíčové.

Dan: A je to práce na 5 dní v týdnu?

Ken: Ano, aktuálně ano. Byly ale doby, kdy jsem takhle pracoval 7 dní v týdnu. Když nakladatel četl první verzi Nikdy, byli velmi nadšení. Ptali se mě, jestli to nemohu přepsat rychleji než normálně, aby to mohlo vyjít už rok poté. A když jsou nakladatelé takhle nadšení, tak se k nim prostě neotočíte zády a neřeknete, že nemůžete psát rychleji.

Prostě jim řeknete Jsem moc rád, že se vám to líbí a klidně i u toho psaní zlomím krk. Takže Nikdy vzniklo mnohem rychleji. Obecný vzorec je ale rok pro přepis. A když přepisuju, tak needituju, ale opravdu to přepisuju. Protože když si čtu svoje vlastní věty, mám sklony si myslet To je úžasné Kene, jsi génius. Když to ale přepisuju, tak se soustředím na možnosti jejich vylepšení.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Vivien Reis: 8 tipů pro psaní spouštěcích událostí

Vivien Reis: 8 tipů pro psaní spouštěcích událostí

Spouštěcí události. Co to je a kde by měly být? Ahoj lidi, jsem Vivien Reis a chci vám pomoct psát, vydávat a propagovat vaši knihu. Dneska se budeme bavit o velmi důležité části vašeho příběhu, tedy spouštěcí události. Budu tady mluvit o dvou věcech – co je to...

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Ahoj, super komunito, jsem Gabe a tohle je Bookishpixie. Během posledních několika měsíců jsem měl spoustu otázek ohledně dosažení požadovaného počtu slov pro plnou novelu bez strávení 10ti stránek popisováním pole. Naprosto tomu rozumím těmhle obavám. Psaní knihy je...

Paulo Coelho vyzývá čtenáře ke sdílení knih online

Paulo Coelho vyzývá čtenáře ke sdílení knih online

Autor s milionovými prodeji se spojuje s PirateBay a říká „čím víc lidí knihy „zpirátí“, tím lépe.“ Bestsellerový brazilský spisovatel Paulo Coelho se v rámci nové promo akce spojil s notoricky známou sítí PirateBay a vyzývá „piráty světa“, aby „se sjednotili a...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *