Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

Hodně lidí, kteří se věnují psaní, si mi ztěžovalo, že naučit se napsat román trvá hrozně dlouho. Nemají čas psát, ani sledovat všechna tahle vida. Nemůžeš nám udělat jen jedno video, kde to bude prostě všechno?

No, tak dobře. Tady bude na několika stránkách všechno, co potřebujete k napsání vašeho prvního románu. Abychom tohohle zázraku dosáhli, nasedneme na autobus do Gaint Giles a vezmeme si odsud trochu inspirace, konkrétně z hospody The Eagle and Child.

Teď je tu sice zavřeno, ale právě sem chodili po 2. světové válce na pivo Tolkien a C. S. Lewis. A právě od Tolkiena se naučíme největší autorskou zkratku, o které jste nejspíš nikdy předtím neslyšeli. A žádný jiný psací kouč vám o ní také neřekne, jmenuje se poukaz na zápletku (plot coupon).

Vítejte u další lekce mých postupů na psaní vašeho prvního románu za použití ten nejneočekávanějších nástrojů.

V první řadě je ale potřeba definovat, co je to vlastně příběh. No, existuje několik hrubých definic. Osoba zjistí, že něco potřebuje, tak se vydá na výpravu a pak se vrátí změněná, ideálně vnitřně vyroste. Tím objektem může být cokoli, svatý grál, kradené šperky, Maltézský sokol nebo něco jiného. Na tom vlastně nezáleží.

Příběh o třech jednáních

Teď rozdělíme cestu do tří hlavních částí:

V té první postava zjistí, že něco potřebuje.

Ve druhé se vydá na výpravu, aby to získala, kde narazí na mnoho nesnází a překážek.

Ve třetí části se vrací zpátky.

V Hollywoodu tomu říkají začátek, prostředek a konec, takže začneme s naší postavou.

Tohle je Ginevra, která žije v pohádkovém lese. Aby nám příběh začal, potřebuje nějaký impuls. A to jsou její 19. narozeniny, kdy její mladší sestra onemocní. Podle doktorů může umřít, pak potká mluvícího medvěda Klinkeborga. To je příběhový archetyp mentora, podobně jako Gandalf nebo Merlin.

Klinkeborg jí řekne, že pro záchranu sestry se musí vypravit do další části a najít elixír. Dá jí také talisman, který dokáže vrátit čas o 24 hodin zpátky s tím, aby ho používala moudře. Může ho totiž použít jen jednou. Krom toho jí také dá proroctví a pak ji posadí na vlak.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Just Write: Co by se autoři měli naučit od Dana Harmona

Just Write: Co by se autoři měli naučit od Dana Harmona

Dan Harmon je autor a tvůrce za stojící za třemi velmi oblíbenými seriály: Community, Rick a Morty a té, o které budu mluvit dneska, protože ukazuje, jak je vypravěčství, jako jakákoli dovednost, něco, co můžete trénovat, až se to stane instinktem. Živé hraní ve...

Writer´s Relief: 4 způsoby, jak dokončit novelu

Writer´s Relief: 4 způsoby, jak dokončit novelu

Autoři začínají psát svůj příběh naplnění skvělými nápady a postavami, jen aby totálně vyprahli ještě předtím, než se dostanou na 50 000 slov. Tehdy se kolikrát zaseknou. Máme pro vás 4 nástroje, kterými můžete překonat zásek a vrátit se k tvoření toho, co bude snad...

Jessica Brody: 5 jednoduchých kroků, jak najít název pro vaši knihu

Jessica Brody: 5 jednoduchých kroků, jak najít název pro vaši knihu

Názvy jsou těžké, žejo? Jenže jsou také super důležité. Hrozně moc příběhů je posouzeno nejen na základě obálky, ale také na základě názvu. Takže jak vytvoříte perfektní název pro vaši knihu, novelu, scénář nebo povídku? No asi na to není úplně přesná věda, ale...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *