Kolik sil se skutečně účastní princovy výpravy?

Zjisti víc

 

Shaelin Writes: Jak jako autor překonat perfekcionismus

Roy: „A v nejvyšším bodě nápřahu přijde malé zaváhání. Pukrle bohům.“
Molly: „Pukrle bohům?“
Roy: „Jo. Bohům. Že jste omylná. Že dokonalost je nedosažitelná.“

Kevin Costner a Renné Russo, Zelený svět

Ahoj tady Shaelin. Dneska si budeme povídat o tom, jak ve vašem psaní překonat sklony k perfekcionismu. Zjišťuju, že poměrně hodně autorů se samo označuje za perfekcionisty. A osobně bych neřekla, že jsem perfekcionista ve všech oblastech svého života, ale rozhodně to platí pro psaní.

Pamatuju si velmi dobře, jak jsem se po odeslání nebo vydání věci vrátila k rukopisu a našla tam překlep nebo nějakou jinou blbost. A měla jsem pocit, že to likviduje úplně celou věc. Hnedka mě pak napadlo Sakra, teďka si všichni budou myslet, jaká je to hrozná blbost. To všechno kvůli jedinému písmenku nebo větě.

Takovou malou věc jsem pak našla prakticky v každém vydaném příběhu. Všude je něco, co nemám ráda a co bych pak mohla udělat jinak a líp. A vždycky si myslím, že si pak budou lidi říkat, jak mizerně píšu. Nicméně ve skutečnosti je jim to nejspíš úplně jedno.

Existuje určité zajeté přesvědčení o nějakém standardu dokonalosti textu. Takže je buď dokonalý, nebo naprosto strašný. To je hrozně nerealistické binární vidění, do kterého se můžete dostat a vnímat tak především vlastní dílo.

Takže dneska chci rozebrat několik věcí, které mějte na paměti, abyste tohle vnímání dokázali aspoň do nějaké míry překonat. Není to rozhodně přehodnocení ze dne na den a nějakou dobu vždycky trvá se s tím vyrovnat.

Čtěte s rezervou

Přestaňte rozebírat na atomy naprosto cokoli, co budete číst. Z toho vychází přístup, že když někde najdete pár drobností a chybek, tak že je to naprosto strašné celé. Myslím, že síla díla je v tom, čeho dosahuje jako celek.

A když máte krásnou knihu nebo krásný film, opravdu hraje pár drobností takovou roli? A když přestanete rozebírat na atomy všechno, co čtete, nebo vidíte, tak vám nebude tolik vadit ani pár drobností ve vašem vlastním psaní. Protože lidé dovedou odsoudit knihu jako celek klidně kvůli jedné mizerné větě.

Samozřejmě, pokud v ní je překlep prakticky na každé stránce, nebo je nečitelná z nějakého jiného důvodu, jako je mizerná redakce, ano, to je problém.

Ale můžete udělat klidně 13 verzí a 20krát je projít, ale stejně tam kolikrát nakonec něco drobného zůstane. Několik chyb rozhodně nemá vliv na čtenářskou zkušenost, neovlivní dobré postavy a kvalitní poselství.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jenna Moreci: Jak jako autor zvládnout sebepochybnost

Jenna Moreci: Jak jako autor zvládnout sebepochybnost

Ahoooj všichni. Takže jste se rozhodli stát se spisovateli. Mysleli jste si, Hele, mám ráda knihy. Asi jednu napíšu. Bude to legrace. A víte co? Psaní knih je legrace. Až na ty případy, kdy je to naprosto hrozné. Po cestě narazíte na milion věcí, které vás povedou ke...

Ellen Brock: Jak v knize použít předznamenání (foreshadowing)

Ellen Brock: Jak v knize použít předznamenání (foreshadowing)

Dneska budu mluvit o předznamenání. Minule jsme mluvili o struktuře scén a jak chceme vytvořit pocit napětí ve vyprávění, tedy pocit, že se věci pohybují dopředu a je tu hybnost (momentum). Právě předznamenání je výborným způsobem, jak tuto hybnost vytvořit ve...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *