Jak udržet mýty v chodu i při problémech?

Zjisti víc

 

 

National Center For Writing: 5 psacích tipů od Margaret Atwood

Rozhovor Emily Webb a Grace Murray s Margaret Atwood.

Q: Takže moje první otázka nejspíš bude, kdy jste se poprvé rozhodla, že budete autorkou?

M: Když mi bylo 16, takže asi o něco dříve, než jste teď vy. Bylo to na střední, co je nejspíš, kde jste teď vy, a co za tím vlastně stálo. Protože jsem o tom nijak nepřemýšlela. Dělali o mě dokument a zpovídali učitelku, která mě měla rok předtím.

A většinou vaši učitelé řeknou: „Ano, byla úžasná apod,“ ale tahle to řekla popravdě. „Neprojevovala v mé třídě žádné zvláštní nadání nebo schopnosti.“ Což byla pravda, ale pak jsem měla další učitelku, nemyslím si ale, že by to byla ona, kdo mi ten nápad vnuknul. Protože v roce 1956 nebyl v Kanadě nikdo, kdo by se rozhodoval, že bude spisovatel, takže nebyly žádné psací třídy a kurzy. Neučili jsme se ve škole psát, byly to eseje. Ale prostě jsem to začala dělat a byla to větší zábava než cokoli dalšího.

Takže jsem změnila kariéru, přešla jsem z vědy na psaní a všichni si mysleli, že jsem naprosto šílená.

Q: A teďka se jim smějete.

M: No, nevím. Většina z nich je mrtvá.

Q: Na kterou svou knihu jste nejvíc hrdá a proč?

M: Na co z toho, co jsem napsala, jsem nejvíc hrdá?

Q: Ano.

M: Ah. Na tuhle otázku nikdy neodpovídám. A důvodem je, že když si vyberu jednu, pak ty ostatní budou velmi otrávené. „Trávíme s tebou všechen čas a pak nás takhle zatratíš?“ Takže si mezi nimi nevybírám. Vložila jsem do nich ten čas, takže v té době mě musely zajímat.

Q: Jak vytváříte tak hluboké příběhové linie a zápletky? Jak se vám to rodí v hlavě?

M: Nápad na novelu můžete získat v poměrně krátkém čase, ale pak si musíte sednout a pracovat na tom. Říká se, že je to 10 % inspirace a 90 % pocení (Inspiration and Perspiration). Takže zbytek je jednoduše práce a zatímco na tom pracujete, většinou získáte další a odlišné nápady. Protože nápad, se kterým jste původně začaly, nemusí úplně fungovat. Takže nejlepším přítelem autora je odpadkový koš. Zahazujete zkrátka to, co nefunguje, pokud si ovšem nemyslíte, že to bude něco, co využijete později.

A to může být velmi dlouhý proces, víte? Klidně i rok nebo dva, než vypilujete ten nápad, který jste měly během pěti minut. Takže nevíme, odkud nápady přichází, mohou přijít opravdu odkudkoli. Ale klíčem je to zpracování, skrze které se díváte na strukturu a na tempo. Jeden tip, když píšete detektivku, dejte jedno mrtvé tělo hned na začátek. Jinak budou lidi pátrat po tom, kde je ta mrtvola.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jessica Brody: Jak vylepšit vaši první kapitolu

Jessica Brody: Jak vylepšit vaši první kapitolu

Takže máte tu první scénu, která působí, trochu, no, jak to říct... Dneska se s váma podělím o svůj tried and true tip pro okamžité oživení scény nebo celé kapitoly. Jedna z nejlepších metod pro okamžité „nakopnutí“ scény je taktika, které říkám „schovat míček“....

Chris Fox: Motivace aneb První krok je ten nejtěžší

Chris Fox: Motivace aneb První krok je ten nejtěžší

Ahoj, tady je Chris Fox a zase jednou budeme mluvit o motivaci. Dneska o tom, že první krok je vždy ten nejtěžší. Opravdu je a tohle je pravda naprosto ve všech myslitelných aspektech života. Kdykoli chceme ve svých životech udělat významnou změnu, je první krok tím...

7 silných lekcí od legendárních autorů

7 silných lekcí od legendárních autorů

Být autorem není rozhodně jednoduché. Ve skutečnosti být aspoň trochu slušným autorem je skutečně těžké. Vyžaduje to statečnost, upřímnost a vynalézavost. Nade všechno to však vyžaduje pružnost a imunitu ke kritice – vnější i vnitřní. Co dělá autora úspěšným? A co se...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *