Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Jessica Brody: Vytvořte si psací proces, který aktivuje vaši kreativitu

Je nový rok a to znamená, že je čas na novou psací rutinu. Váš původní psací proces selhává, nebo vlastně vůbec žádný nemáte? Perete se s tím, abyste si každý den sedli, nebo jen dumáte nad tím, jak v dalším roce vaše psaní pořádně nakopnout?

Dneska se s vámi tedy podělím o můj návod krok za krokem, jak si vytvořit psací proces, který bude sedět přesně vám na míru a dovolí vám dokončit projekty rychleji.

V první řadě se možná budete ptát, jestli psací rutinu opravdu potřebujete. A musím vám sdělit, že ano, potřebujete. Naprosto potřebujete psací rutinu. Prvně si tedy pojďme promluvit o tom, co to vlastně je a proč je to tak důležité.

Co to je?

Psací rutina je sled kroku, které bude následovat pokaždé, když píšete. Ujistíte se tak, že píšete konzistentně a také svoje psaní průběžně zlepšujete. Stejně tak produktivitu, tedy že každé psací sezení využijete skutečně naplno. Psací rutina je totiž mnohem víc než jen to, že si každý den zvolíte nějaký čas, abyste psali, i když je to velká část.

Jestli už jste zkoumali nějaké moje další postupy, tak víte, že právě psací rutiny povyšuju na další úrovně. Jednoduše proto, že věřím, že je to naprosto kritická věc nejen pro to stát se úspěšným autorem, ale také produktivním autorem.

Vytvoření psací rutiny a držení se jí vám nejen usnadní to, když se k psaní potřebujete dostat každý den. Taky díky ní při každém takovém sezení napíšete mnohem více slov. Lidé jsou totiž od přírody tvorové návyků. Libujeme si v rutině, proto je i psací rutina tak důležitá pro úspěšné autory. Nebo pro ty, kteří se úspěšnými autory chtějí stát.

Než jsem si vytvořila vlastní psací rutinu, s každodenním psaním jsem opravdu hodně bojovala. Neustále jsem se tomu vyhýbala, prokrastinovala a nacházela milion věcí, které je ještě předtím potřeba udělat. A než jsem se nadála, už byla noc, byla jsem hladová a unavena a samozřejmě jsem ani nic nenapsala.

Ted píšu naprosto konstantně 1 500 – 2 000 slov denně, což mi dovolí dokončit každý rok 3-4 knihy. A to všechno jen díky vytvoření správné rutiny, která opravdu funguje. Upřímně věřím, že solidní psací rutina je právě to, co dělá autora solidním. Ne dovednosti, ne zápletka, ani vývoj postav. Ale vytvoření a držení si té stejné každodenní rutiny, případně ne nutně každý den, ale v nějakém pravidelném rozvrhu.

To je to, co odděluje profesionály od amatérů a až příliš často dokončené romány od těch napůl dokončených.

Román může začít každý

Opravdu, psát román může začít každý. Někteří lidé říkají, že začít román je nejjednodušší. Máte plno inspirace, ten nový blýskavý nápad, krásné nové postavy a nový svět. Případně skvělé nové nástroje, abyste celý ten příběh mohli zaznamenat.

Ale ne každý může takový román dokončit. To je ta těžká část, protože inspirace vám vždycky časem vyprchá. S tím je potřeba počítat. Pokud spoléháte na to, že vás celou knihou protáhne právě inspirace, s největší pravděpodobností selžete, protože jde o velmi nespolehlivý zdroj. Nikdy se neukáže včas, prostě si pluje prostorem, jak zrovna sama chce. Často si také bere dovolenou v nepředvídatelných termínech a neoznámí vám předem ani délku. Prakticky vzato je tak inspirace ten nejhorší možný zaměstnanec, takže se na ni nespoléhejte.

Víte ale, co vás spolehlivě protáhne jakýmkoli projektem? Spolehněte se na disciplínu, to je nejlepší zaměstnanec vůbec. Každý den se ukáže v práci přesně na čas, odpíchne si a tvrdě pracuje, ať už jí zadáte cokoli. Nikdy si také nebere dovolenou a vždycky je tady, když ji potřebujete.

A jak se tedy dostat k disciplíně? Nastavte si konzistentní psací proces a držte se ho. Takže se konečně pojďme pobavit o tom, jak vytvořit takovou, která vám bude opravdu fungovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Nejlepší fonty na obálku podle žánru knihy

Nejlepší fonty na obálku podle žánru knihy

Fonty jsou nezpochybnitelně jednou z nejdůležitějších věcí, které se objevují na knižní obálce – poměrně často jde o „make or break“ faktor, tedy součást, která knihu buď vynese do výšin, nebo pohřbí 6 stop pod zemí. Použitý font bude z velké části záležet na žánru...

BookishPixie: Jsou psací kurzy nezbytné?

BookishPixie: Jsou psací kurzy nezbytné?

Nedávno jsem udělala vlog na téma, jestli si myslím, že je nezbytné jít na výšku, aby vás vydali. A i když je krátká odpověď „ne“, dneska se chci věnovat příbuznému tématu. Tedy konkrétně, jestli pomáhá absolvování nějakého psacího kurzu? Osobně mám bakaláře...

Ellen Brock: Máte vůbec poslouchat rady o psaní?

Ellen Brock: Máte vůbec poslouchat rady o psaní?

Hlavním problémem rad ohledně psaní, ať už je najdete v knihách nebo online, je, že nevíte, zda se tato rada vztahuje právě na vás. Dneska proto nebudu mluvit o špatných radách, ale jen o tom, když vám někdo říká něco, o čem si myslíte, že je to autentické. Něco, co...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *