Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Shaelin Writes: Jak si vytvořit psací proces, který vám bude fungovat

Dneska se budeme bavit o tom, jak najít váš psací proces. Je velmi těžké někoho naučit psací proces, upřímně je vlastně nemožné ho naučit. Jednoduše proto, že každý autor má odlišnou metodu, jak psát svoje knihy.

Už dříve jsem rozebírala svůj psací proces. Místo toho, abych vám radila konkrétní postupy, bude užitečnější rozebrat, jakým způsobem si najíš vlastní cestu. Protože každý bude trochu odlišný a přístup k psaní se taky postupem času mění.

Několikrát jsem mluvila o tom, jak se oprostit od nejrůznějších tlaků nebo předpojatých poznámek ohledně toho, jak by proces psaní měl vypadat, případně jaké jsou nejlepší metody. Protože neexistují nejlepší metody, existuje jen nejlepší metody pro vás.

Nikdy jsem ale nemluvila o tom, jakým způsobem na tyhle nejlepší metody přijít. Protože pro většinu z vás nebude psací proces stejným procesem navěky. Není to něco, k čemu si prostě sednete a okamžitě to víte. Ani něco, co jen tak najednou najdete a řeknete si hele, tohle je můj psací proces.

Je to hodně pokusů a omylů. To, co bude následovat, jsou jen otázky, které byste si měli položit. Na jejich základě můžete zjistit, co vám funguje a co vás trápí a postupně to vylepšovat.

Ještě před samotnými otázkami poznámka, měli byste opustit to, co si myslíte o „správném procesu“, protože nic takového neexistuje. Bez ohledu na to, co vám ostatní lidé říkají.

Neexistuje „správná cesta“

Lidé budou tyhle metody posuzovat naprosto bezdůvodně. Upřímně se vždycky ptám, proč je to taková problém, když někdo nedělá osnovu knih? Proč záleží na tom, jestli někomu psaní trvá opravdu hodně dlouho? Proč záleží na čemkoli z toho? Nezáleží. Tak proč se o to staráte, když vás to nijak neovlivňuje? Ale někteří lidé mají evidentně stále názor na tyhle věci.

Lidé často chtějí, aby jejich metody byly viděny jako ty správné. Protože se sami cítí nejistí. Takže se chtějí cítit sebejistě, že to dělají „správně“. Jenže nic takového jako správná cesta neexistuje, takže prvním krokem je začít opravdu od začátku. Tahle osoba mi řekla tohle, tenhle člověk poradil ono. Tohle bych asi měl dělat, ale není tu žádné „měl dělat“. Jde jen o to, co funguje zrovna vám.

Co vás vlastně motivuje?

První otázka je jednoduše Co vás motivuje?

Co způsobuje, že chcete vůbec něco psát? Tohle možná nebudete vědět hned na místě a bude to také téma, které se k vám bude v nějaké frekvenci vracet. Ale od této chvíle, když se budete cítit opravdu motivovaní a budete vědět, že fakt chcete psát. Tu touhu teď si chci sednout a něco napsat. Zastavte se na chvíli a zamyslete se nad tím, co to způsobuje. Z čeho to vychází?

Mohou to být vnější okolnosti ve stylu, že máte zrovna opravdu hodně volného času. To mi dává hodně času na přemýšlení.

Nebo je tu naopak deadline, což mě motivuje, protože je tu trocha vnějšího tlaku.

Bylo to něco mnohem víc vnitřního? Třeba jsem byla v opravdu klidném zenovém prostoru.

Nebo to může být z toho důvodu, že jste zrovna prožili nějakou novou zkušenost, která vás motivuje.

Zkuste si o těchto věcech dělat poznámky a celkově si jich všímat.

Protože jakmile identifikujete ten původní zdroj, který vás k tomu zavede, můžete z toho zkusit udělat pravidelnou věc.

Řekněme, že zjistíte, že vás opravdu nakopává NaNoWriMo. Pak pro vás třeba bude fungovat zapojení do nějaké autorské komunity nebo skupiny. Protože ten skupinový faktor na vás opravdu působí.

Autorská motivace nemusí totiž být tolik uvnitř, ale závisí na konkrétních okolních podmínkách. Ty se v mnoha případech dají vytvořit. Zkuste tedy jasně najít tyto okolnosti, které ve vás spouštějí potřebu něco psát.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Ellen Brock: Jak poznat špatnou scénu nebo kapitolu

Ellen Brock: Jak poznat špatnou scénu nebo kapitolu

Dneska budu mluvit o tom, jak můžete poznat špatnou scénu nebo kapitolu. A špatnou scénou nebo kapitolou myslím takovou, kterou budete chtít nejspíš z vašeho příběhu úplně vypustit nebo ji nějakým způsobem změnit, aby byla zábavnější či zajímavější. Absence děje a...

BookishPixie: Jak napsat pozadí postavy

BookishPixie: Jak napsat pozadí postavy

Dneska odpovídám na další otázku: Jak do kapitol zapojíš pozadí postavy, aniž bys narušil celkové plynutí? V mnoha případech působí flashbacky neuvěřitelně trhavě a vždycky jsem nenáviděl snové pasáže, přijdou mi hrozně amatérské. Jsou to tedy monology? Monology...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *