K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Diane Callahan: Jak se donutit psát každý den

“Není těžké se spisovatelem stát. Je těžké jím zůstat. Den za dnem, stránku za stránkou, povídku za povídkou, knihu za knihou.”

Harlan Ellison, Dreams With Sharp Teeth

Možná jste tohle už slyšeli:

“Napište milion slov, ta nejlepší, jaká umíte, pak je všechna zahoďte a otočte se statečně zpět k tomu, co jste napsali. V tuto chvíli jste připraveni začít.”

Všichni autoři chtějí dosáhnout takového mistrovství, ale dosáhnout milionu slov je hodně děsivá meta, zvláště pokud máte problémy s motivací. Možná máte nespočet nápadů, které vám víří hlavou, ale když je zkoušíte hodit na papír, cítíte se naprosto ochromeni. Kořenem problému je PERFEKCIONISMUS.

Někdy se do svých příběhů tak zamilujeme, že chceme, aby se do světa narodili jako perfektní bytosti. Jenže právě tohle brání autorům pohnout se z fáze představ do fáze tvoření. Musíte si zvyknout na ošklivá miminka. Dovolte si sami sobě psát SRAČKY. To nás ale přivádí k dalšímu problému.

Všichni víme, že máme psát každý den, ale neděláme to! Plýtváme časem u telky nebo denním sněním. Takže jak se DONUTIT k psaní? Tady je šest tipů, jak na to…

Zaprvé: Stanovte si rutinu

Psaní na stejném místě a ve stejný čas každý den pomáhá udělat z psaní zvyk. Možná píšete v posteli, když se probudíte, nebo v kavárně během oběda, případně v knihovně mezi hodinami. I když to sovy nerady slyší, ráno je pro psaní nejlepší. Proč? Protože lidi milujou prokrastinaci a čekání na večer dává spoustu místa pro výmluvy. Nespadněte do stejné pasti.

Zkuste si postupně nařizovat budíka o trochu dřív každý den, dokud nevstanete o hodinu dřív než obvykle, a použijte ten čas jen pro PSANÍ jako první ranní věc. Nekontrolujte maily ani nemyslete na to, co dalšího potřebujete ten den udělat. Navíc – vyhněte se během samotného psaní výzkumu. Tenhle čas je jen pro generování denních slov.

Další trik na produktivitu je psát všude. V autobuse, při čekání ve frontě, nebo když čekáte, až se dopeče večeře. Pokud máte rádi staromódní tužku a papír, noste s sebou vždycky malý zápisník. Používejte aplikace na poznámky nebo krátké popisy. Každý den existuje spousta krátkých časových prodlev, kterými plýtváme na Facebook nebo Reddit.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jak dlouho zabralo napsat slavné světové romány?

Jak dlouho zabralo napsat slavné světové romány?

Pokud jste někdy dumali nad tím, kolik času zabralo napsání světových děl, máme tu seznam 30 slavných knih světové literatura. Hodní příčku si drží profesor Tolkien, kterému Pán prstenů zabral 16 let. Nejrychlejší je John Boyne, kterému Chlapec v pruhované pyžemu...

Jessica Brody: 5 způsobů, jak udělat vaši knihu více filmovou

Jessica Brody: 5 způsobů, jak udělat vaši knihu více filmovou

Ahoj a vítejte na Psacím mistrovství s Jessicou Brody. Tato videa obsahují psací tipy a techniky, které posouvají vaše psaní a vaši psací kariéru na další úroveň. V tomhle videu se s vámi podělím o 5 tipů, jak udělat vaši knihu více filmovou, tak se do toho rovnou...

Robert McKee: Můžete porušit principy příběhu?

Robert McKee: Můžete porušit principy příběhu?

„Není nad původnost,každý po ní touží;lidé chodí přes most,to já půjdu louží.“ Karel Havlíček Borovský Moderátor: Chci se vás na něco zeptat. Tohle je obecně o pravidlech. Robert: Zaprvé, žádná tu nejsou, okey? Nic z toho, co vám říkám, neříká, že to musíte dělat...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *