Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Ellen Brock: Jak RYCHLE vytvořit zápletku knihy

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, je, jak se co nejrychleji dostat od nápadu k osnově nebo synopsi. Takže dneska trochu popíšu svůj proces, když pracuju s klientem na příběhu a jeho vývoji. Jak se v tom pohybujeme způsobem, který je efektivní opravdu nezabere tolik času.

Takže projedu ten proces s nějakou ideou a použiju generátor zápletek, abych simulovala zkušenost s klientem.

Generovaná idea: Námořnice z Rena je potěšena, když se může účastnit finále soutěže v pečení. Nicméně její šance jsou potopeny, když zjistí, že se účastní i její rivalka. Navzdory nezdarům se umístí druhá a přísahá, že příští rok se vrátí a vyhraje.

Takže klient přijde s touhle myšlenkou a řekne, že to chce rozvinout do plné osnovy.

Nejdříve se ujistím, že tu nejsou žádné další detaily, postavy, styl podání nebo cokoli podobného, co bych měla vzít v úvahu. Ale pro nástin budeme brát, že tohle je to jediné, s čím klient přijde.

Otázky na všechno

Začnu tím, že se budu ptát na podrobnosti ohledně každého jednotlivého prvku, který je v tomhle popisu obsažen. A přestože tohle může vypadat až moc jednoduše, tak je to ta nejlepší metoda, jak se posunout od myšlenky k osnově. Musíte zkrátka zjistit to, co nevíte, abyste mohli postupně vyplňovat prázdná místa. Takže se podívejte na každou jednotlivou větu a zeptejte se na všechno, co jde, abyste získali další zápletku.

První věta v tomhle případě je: Námořnice z Rena je potěšena, když se může účastnit finále soutěže v pečení.

První, co nás tedy zajímá, je, proč pro ni má význam pečení a co to má společného s tím, že byla na moři. Jak to spolu souvisí? Vzdala se námořnictví, aby mohla péct? Je na odpočinku? A tak dále.

Zadruhé mě pak zajímá, jaký hlubší důvod se skrývá za její touhou po pečení. Je tam nějaký skrytý motiv? A jak ho lze použít k tvorbě vývojového oblouku postavy.

Podívejme se tedy na druhou větu: Nicméně její šance jsou potopeny, když zjistí, že se účastní i její rivalka. Potřebujeme tedy ustanovit důvod této rivality, odkud se vlastně vzala, odkud rivalka pochází. Plavily se spolu na moři? Jdou romanticky zapletené nebo je to konkurence v pečení?

Pak se podíváme na vývoj postavy, hlavně na to, na jaký slabý bod hrdinky tato rivalka naráží. Věří například hrdinka tomu, že tuhle rivalku nemůže porazit? A je tato rivalka skutečným antagonistou příběhu? Tedy opravdu se nějak aktivně snaží sabotovat snahy hrdinky? Nebo je to rivalka, kterou si jen hrdinka vykládá jako rivalku?

A ještě poslední věta: Navzdory nezdarům se umístí druhá a přísahá, že příští rok se vrátí a vyhraje.

Protože tentokrát nevyhraje a přísahá, že se příště vrátí, je tu potřeba vyřešit několik věcí stran vývoje postavy. Pokud nevyhraje, znamená to buď, že se nezlepší, nebo aby se zlepšila, tak musí vítězství vzdát. Proč tedy vlastně nevyhrála?

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Ellen Brock: Zajímavější scény s mluvením nebo přemýšlením

Ellen Brock: Zajímavější scény s mluvením nebo přemýšlením

Ahoj, tady Ellen Brock, editorka. Dneska se podíváme na to, jak udělat zajímavými scény s introspekcí nebo přemýšlením. Hlavně introspekční scény mají určitou reputaci kvůli tomu, že jsou nudné. Nic moc se v nich neděje, takže dává smysl, že je čtenář nebude brát jako...

Chris Fox: Ta nejhorší psací rada, jakou jsem kdy dostal

Chris Fox: Ta nejhorší psací rada, jakou jsem kdy dostal

Dneska se budeme bavit o nejhorší psací radě, jakou jsem kdy dostal. Nedávno jsem se zaobíral tou nejlepší, která byla dokončit tu zatracenou knihu. To byla ta nejlepší, jaká se ke mně kdy dostala. Tedy dostat sama sebe ze zóny pohodlí a donutit se tu zatracenou věc...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *