K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Alexa Donne: 10 toxických přesvědčení, která jsou totálně k ničemu 3/3

Chci být Autorem bez práce

Osmý případ toxického myšlení. Tenhle je pro lidi, kteří chtějí být autory s velkým A, ale současně reálně nic nepíší. Tedy nechtějí ty namáhavé části. Chtějí jen výsledky, ty zářivé a zábavné věci…ale ve skutečnosti pro to odmítají cokoli udělat. A opět jde o jedno z těch zacyklení podobných krátkodobé mentalitě. Tedy maratonu X sprintu.

Obvykle se to týká aspirujících autorů, kteří se strašně moc upnou na myšlenku svého snu. Být spisovatelem, být autorem s velkým A. Být přijat nakladatelem, prodat knihu a mít celou tu zkušenost. Na to se hrozně moc soustředí, vytváří si platformy. Hrozně to najdete právě u zaměření se na sociální sítě. A to je všechno v pohodě, tohle si užívejte.

Jen ne na úkor psaní, toho skutečného samotného psaní. A když tam je, tak nejsou revize a opětovné procházení textu.

Takže hrozně uspěchají draftování, kdy jakmile něco nevyjde, píšou hnedka něco nového. Přitom nevěnují žádnou pozornost editacím, nebo že by se naučili, jak je udělat opravdu pořádně. Což by mohlo dovést jejich knihu do přijatelné podoby, jenže oni se s ničím z tohohle nechtějí zdržovat. Nechtějí strávit 6 měsíců editováním a přepisováním čehokoli.

Nechtějí vůbec čekat, chtějí to všechno hnedka a pak to stejně dojebou.

Případně nikdy nic reálně nedokončí, takže roky a roky pracují na té samé knize stále dokola. Takže mají svůj sen, ale ve skutečnosti se k němu nikdy neposunou, protože nic nedokončí. Případně se chytí jednoho rukopisu a jednoho námětu a drží se ho po celé dlouhé roky. Neustále na něm pracuje, neustále ho reviduje a neustále ho také nabízí všem nakladatelům. Pak to zase přepisují, revidují a zase nabízí. A to mluvím o dlouhých letech.

Ano, když něco dokončíte, tak jste trochu napřed před tím, kdo to nedokončil. Ale protože se hrozně soustředíte na sen „být spisovatelem“ a na cíl a výsledek, tak přeskakujete kroky mezi, které k tomu reálně vedou. A právě tohle přeskakování vás nevyhnutelně drží zpátky, takže se k tomu vysněnému cíli nikdy reálně nedostanete. Je to právě ta otravná, nudná a únavná práce, která vás k vašemu snu dostane.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

5 rychlých cest k psací inspiraci

5 rychlých cest k psací inspiraci

Nejhorší, stále však častý problém autorů je nacházení inspirace pro jejich další projekt. Je v pořádku či odpočinout a počkat, až vám mozek zaplní další nápady. Jenže pokud jste nějakou dobu nic nenapsali, můžete zažívat kreativní propad. Pokud trpíte autorským...

Vivien Reis: Psaní scén, ve kterých se cestuje

Vivien Reis: Psaní scén, ve kterých se cestuje

Pojďme si popovídat o cestách na konkrétní místa. Dnešní téma bylo navrženo Palmerem Toewsem. Pokud máte nějaké návrhy na témata, podělte se v komentářích. Vždycky si před zpracováním tématu dělám výzkum a upřímně, rady na psaní zajímavého cestování...jsou na nalezení...

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

Když vás náhodou trefí inspirace, je obtížné takovému impulsu odolat a pustit se hnedka do nového příběhu. Kdo by chtěl taky ignorovat naprosto brilantní myšlenku a dumat nad nějakými otázkami pro postavu? Proč bojovat s múzou, když máte zrovna nápad, který vás...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *