Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Jenna Moreci: 10 tipů pro psaní finále knihy

Ahoj všichni. Dnes si rozebereme psaní finále či vrcholu vaší knihy. Jinými slovy budu jen uhýbat vtipům o orgasmu (climax – vyvrcholení, orgasmus). Modlete se za mě. Finále je vrcholem vašeho příběhu. Je to ta nejzajímavější část, kde kulminuje konflikt vašeho hrdiny, ať už je jakýkoli.

Pokud se má hrdina konečně setkat tváří v tvář se záporákem, stane se to právě ve finále. Má-li se dvojice dát konečně dohromady jako pár, děje se to ve finále. Pokud vás detektiv vyřeší případ, děje se to nějakou dobu předtím. Ne, dělám si srandu, děje se to ve finále. Jen se ujišťuju, že furt dáváte pozor.

Finále je proto jednou z nejdůležitějších, dost možná vůbec nejdůležitější částí vašeho příběhu. Je to v zásadě právě to, za co si čtenáři zaplatili. Chtějí proto náležitou odměnu, kterou pokud nedoručíte, naprosto zlikvidujete čtenářský zážitek.

Proto dneska rozeberu 10 tipů pro psaní finále. Pro takové, které nedonutí vaše čtenář hodit knihou o zeď. Možná vás také překvapí, že hodně toho, co se týká psaní finále, zahrnuje také scény kolem něj, nejen samotné finále.

Na žánru nezáleží, ale i ano

Dovolte mi to vysvětlit. Nezáleží na tom, jaký žánr fikce píšete, protože příběh potřebuje nějaké finále. Někteří noví autoři si myslí, že finále je vyhrazeno jen pro akční nebo dobrodružné věci, protože je často spojeno právě s akcí a vzrušujícími věcmi. Tito autoři se pletou.

Bez ohledu na žánr má váš příběh vždy nějaký vrchol. Romance má vrchol, detektivka má vrchol, román ze současnosti má vrchol, každý dostane svůj vrchol. Tolik vtipů na orgasmus…

S tímhle řečeným je nutno podotknout, že konkrétní žánr ovlivňuje celkovou intenzitu finále. Romantická komedie tak bude mít mnohem méně výrazné finále než třeba horor. Právě proto hraje žánr roli. Bude vám totiž diktovat, jak moc velké jsou sázky, což se na finále odrazí.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Author Level Up: Proč byste měli psát tehdy, kdy se na to necítíte?

Author Level Up: Proč byste měli psát tehdy, kdy se na to necítíte?

Takže jste pozadu a myslíte si, že z vás žádná slova nevypadnou a dumáte nad tím, jestli vás to vlastně ještě zajímá. A jestli má vůbec sezení u té klávesnice nějaký smysl. Ukážu vám, jak daleko se můžete posunout jen tím, že si zvolíte sezení u té klávesnice. I kdyby...

Bookishpixie: Dalších 5 způsobů, jak podpořit autora

Bookishpixie: Dalších 5 způsobů, jak podpořit autora

Ahoj, úžasná komunito, jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Všichni milujeme knihy a knižní věci a chceme podpořit naše oblíbené autory, správně? Správně. V průběhu let jsem se naučila různé způsoby, jak podpořit autory jako čtenářka. Než jsem se zapojila do knižního...

Hejtim, hejtíš, hejtíme…

Hejtim, hejtíš, hejtíme…

"I hate this place...this prison...this zoo...this reality..." Agent Smith k Morfeovi, Matrix Nejdříve bych se rád trochu zamyslel nad etymologií, protože oficiální definice dle mého názoru povaze hatera neodpovídá. Wikipedie uvádí hatera jako „osobu vyjadřující silný...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *