Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Terminátor 2: Soudný den aneb Ocel, oheň a odhodlání přežít

„Pojďte se mnou, jestli chcete žít.“

T – 800

 

„Neznámá budoucnost se na nás valí. Čelím jí a poprvé cítím naději. Protože jestli stroj, Terminátor, dokáže ocenit kvalitu lidského života, možná se to naučíme i my.“

Sarah Connor

Roku 1984 rozvířil James Cameron filmové vody s akční scifi Terminátor a Arniemu hodil na krk další roli, která z něj udělala legendu a ke které se ještě několikrát vrátil. Nestává se často, aby pokračování revolučního snímku překonalo první díl, ale v případě Terminátora to vyšlo znamenitě.

Skynet, Vzpoura strojů a věčně kamenný výraz

Obr s kamenným výrazem ve tváři, slunečními brýlemi, koženou bundou a neodmyslitelnou brokovnicí. V takové podobě se T 800 vrací, tentokrát ne jako nemesis, ale jako ochránce mladého Johna Connora a jeho matky Sarah.

Jak to vlastně všechno začalo? V roce 1994 vymyslel Miles Bennet Dyson revoluční mikroprocesor. Během následujících 3 let se firma Cyberdine stane největším dodavatelem programů pro armádu. Letouny a další stroje už nepotřebují piloty a operují s fantastickými výsledky. Je schválen rozpočet na rozvoj systému Skynet. Ten je spuštěn 4. Srpna 1997 a lidská rozhodnutí jsou vyjmuta ze strategického plánování. Skynet se začíná učit geometrickou řadu a uvědomí si sebe sama ve 2:14 východní času…lidé dostanou strach…

Tak je nastavena scéna, ve které nakonec lidstvo vzdoruje tomu, co samo vytvořilo a protože obě skupiny, lidé i stroje, mají přístup ke stroji času, jsou schopni vysílat své zástupce, kteří soupeří v ochraně a likvidaci Johna Connora, velitele lidského odporu, a jeho matky.

Chlad i žár a nekonečné pronásledování

Druhým dílem Terminátora stále prostupuje chlad, odlidštěnost a všudypřítomná hladina beznaděje. Protože ať děláte cokoli, ať do protivníka mlátíte jakkoli a střílíte do něj ze všeho a ať utečete, kam chcete, vypadá to, že se vždycky zvedne a jde po vás. Nemusí běžet, ale nic ho nezastaví a stává se tak nezastavitelnou ručičkou na hodinách osudu.

Kdo by pod Terminátorem očekával jen nekonečné přestřelky mezi hrdiny a absenci jakékoli myšlenky, ten asi opravdu viděl jen plakát. Celá série si hraje s problémem lidského otročení technologii a jednoduchosti, s jakou se člověk může dostat do područí toho, co sám vytvořil bez ohledu na původní záměr.

Director´s Cut

Cítím povinnost zmínit zde samostatně prodlouženou verzi delší o cca dvacet minut, která nabízí některé klíčové momenty, kterými získává příběh větší hloubku. Za prvé je to moment, kdy Sarah s Johnem upravují Terminátorův procesor, aby se mohl dále učit a rozcházejí se v názoru, jestli jejich kybernetickýho ochránce zachovat nebo zničit.

A pak také o něco delší setkání s tvůrcem Skynetu, kterému je osvětleno, co z jeho úmyslu vzejde.