Která ze dvou technologí dokáže přežít sama o sobě?

Zjisti víc

 

 

Křeček v noční košili aneb Šest dílů o cestě do lidské hlavy

Dvojice režiséra a scénáristy Václava Vorlíčka a Miloše Macourka stojí za mnohými z nejkrásnějších a nejoriginálnějších pohádek či sci-fi příběhů naší kinematografie. Kromě nich mají ale na svědomí i několik seriálů či spíše minisérií.

Dobrodružné výpravy ve spánku

Do alternativních realit se v rámci science fiction vydávali lidé nejrůznějším způsobem. Obvykle nějakým portálem nebo jinou „branou“, nicméně většinou něčím, co jasně ohraničovalo říši jednu a druhou.

Křeček v noční košili použil metodu správně ujetou a přitom velmi vtipnou. Pokud máte mezi předky sice možná lehce šíleného, nicméně geniálního vynálezce, můžete při návštěvě prarodičů narazit na nejrůznější předměty a podivnosti. V tomto případě například na starou noční košili s monogramem RB, tedy Radim Berka.

Tahle košile má tu zvláštnost, že pokud v ní spíte, přenášíte se ve snu do doby, kdy pradědeček žil a vyučoval svým velmi svérázným způsobem. Byl zastáncem věrohodné výuky, takže součástí jeho hodin byly běžně cesty časem, levitace předmětů, ovládání počasí nebo oživování kamen, věšáků, obrazů nebo soch.

Předávání vynálezů, kontakty s potomstvem a loupež

Když se tento geniální vynálezce setká se svým pravnukem, je potěšen, že jeho bratr se za prvé jmenuje taky Radim, za druhé také vynalézá. Naviguje proto pravnuka Káju Berku k plánům Perpeta Mobile a dalších divů, které zakopal na zahradě školy. Díky tomu mohou jeho potomci plány realizovat s použitím moderní technologie.

Jenže ouha…Vynález je ještě před uvedením ukraden a představen pod jménem největšího konkurenta rodiny Berků, inženýra Křečka. Je samozřejmě nemožné vyrukovat s obhajobou založenou na snech a dávno mrtvém předkovi. Na druhou stranu se Kája Berka, jeho kamarád Aleš Chvojka a starší bratr Radim Berka nevzdávají. Když se dostanou k dalšímu plánku pradědečka, konkrétně zmenšovacímu aparátu, rodí se plán – vypravit se ve zmenšené verzi do hlavy zlodějského inženýra Křečka a donutit ho k přiznání na veřejnosti…

Trikové i herecké orgie a spousta překážek

České fantastické i scifi seriály a filmy z Vorlíčkovy dílny se vyznačují tím, že se nikdy nespokojí jen s rutinními efekty typu několika záblesků světla a trochy kouře navíc. Kromě zmenšování a cestování časem skrze noční košili lze čekat dost pohybu po lidském těle, přehrávání vzpomínek, ovládání řeči boucháním do neuronů nebo třeba přístroj na plnění lidských snů.

Nic samozřejmě nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. I protistrana nakonec vyšle po stopách dvou zmenšených chlapců vlastní „výsadek“, přijdeme o noční košili a možná se dostaneme i do hlavy někoho zcela jiného.

Tohle všechno navíc v podání perfektních českých herců typů Miroslava Vladyky, Marka Brodského, Julia Satinského, Jany Švandové, Jiřího Sováka, Ondřeje Vetchého, Zdeny Hadrbolcové, Marie Rosůlkové a dalších.