Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Akumulátor 1 aneb Když jste unaveni a nevíte proč

Česká kinematografie se v posledních letech často uvelebila v několika kolejích, které její tvůrci nejsou příliš schopni nebo ochotni opustit. Máme tu bohatý materiál komedií pochybné kvality, ke kterým každoročně přibývají další. Jsou výborně obsazené, ale často bezduché a sázící na nenáročnost diváka, který chce svoje vtípky, osvědčené postupy i herce a nad obsahem dumat nemíní.

Pak jsou tu dramata a válečné počiny. To druhé obvykle probírá události druhé světové války, protekrotáru a sovětské okupace. V této oblasti přišli tvůrci i herci s výbornými snímky, které mají často světový rozměr. Při každém takovém kusu si ale kolikrát říkám, jestli jde o potřebné připomenutí, nebo jen mlácení toho, co už tu bylo mnohokrát.

Akumulátor 1 patří ke snímkům, které se občas zjeví z čistého nebe a ukáží, že v české kotlině ještě nedošly nápady a že škatulky obvyklých postupů a námětů jsou někomu pořád malé.

„Všechno je jen slovo a myšlenka.“

Doktor Fišárek

Totální ztráta energie a tajemný doktor

Mladého geometra Oldu potkáváme v situaci, kdy mu jeho kolega vyfoukne půvabnou spolupracovnici. On sám nemá ani sílu vzdorovat ani s tím něco udělat. Ztrácí vlastně sílu naprosto k čemukoli, aniž by k tomu byl reálný důvod. Po týdnu, který stráví před televizí u sebe v bytě je hospitalizován, nicméně ani doktoři a medicína si s ním neví rady, protože z jejich hlediska je naprosto v pořádku.

Tehdy se na scéně objevuje Zdeněk Svěrák jako pan Fišárek. Nabídne Oldovi pomoc při jeho nemoci, tedy totální ztrátě energie. Stejně problémy jako Olda měl totiž i jistý pan Mikulík, který zemřel. Po Oldově návratu z nemocnice se ho ujímá a nabízí cestu alternativního léčitelství.

Olda postupně proniká do fungování vlastní energie a kromě pozvolného návratu k fyzické svěžesti získává i sebevědomí a chuť do žití.

Komedie, scifi, romantika a svět za obrazovkou

Když mu doktor Fišárek posílá energii přes Rašínovo nábřeží, objevují oba dva tajemného nepřítele – televizní obrazovku, která umí z Oldy vysát jakékoli množství energie během několika vteřin.

V ní existuje Oldův dvojníka, který má podle všeho energie docela dost. Současně s tím se Olda seznamuje s doktorkou Mikulíkovou, sympatickou zubařkou a vypadá to, že oba nachází v tom druhém to, co jim dlouho chybělo.

Akumulátor 1 kombinuje velmi funkčně, vtipně a šikovně komedii (nikoli bláznivou), scifi (nikoli akční) a romantickou komedii (nikoli naivní). A výsledek? I když znáte konec, můžete se na to klidně koukat znova.