Která ze dvou technologí dokáže přežít sama o sobě?

Zjisti víc

 

 

Velocity Writing: Důvod psacích pravidel: jasnost

Ahoj všichni. Jsem toho názoru, že psaní má svá přirozená pravidla a jde o proces s nějakou posloupností. Tím pádem se uplatňují i některé zákonitosti. Cílem těchto pravidel je poskytnout čtenáři jasnost a srozumitelnost. Není nic důležitějšího než čtenář, který prohlásí „Jo, chápu to.“ Samozřejmě některá pravidla jsou méně důležitá než jiná. Pojďme se tedy podívat na trojici pravidel, která podle mě mají opravdu význam.

Jde o základní pravidla komunikace, interpunkci a to, co se učíme od slavných autorů.

Komunikační dovednosti

Pravidlem, které rozhodně nechcete porušovat, je základní komunikace. Nicméně jsem zjistil, že hodně autorů si není vědomo tohoto základního procesu. Takže tady je rychlé shrnutí.

Máte nějakou myšlenku. Ta se vám v hlavě objeví v podobě jakéhosi obrazu a obvykle má také zvuk. Tomuhle se říká myšlenka. Když rozumíte vlastním myšlenkám, neplatí žádná pravidla. Rozumíte sami sobě a to je super. Pokud se o ale chcete o tyto myšlenky podělit, potřebujete začít provádět následující kroky.

Prvním je vtělit tyto myšlenky do symbolů, kterým říkáme slova. Jejich kombinování má nějaká pravidla, která je potřeba následovat, ale to je jen polovina procesu. Jde ale o důvod, proč jejich porušovatelé tak často selžou. A je toho ještě víc. Vámi takto zachycené symboly musí někdo vidět nebo je slyšet.

Druhá strana musí být následně schopna vaši zprávu adekvátně dekódovat. A pokud nebude následovat pravidla, která dokáží sledovat, jednoduše je zmatete. Jakmile je čtenář schopen vaše symboly rozšifrovat, může uvažovat i o vašich myšlenkách.

Řádně dekódovaná zpráva znamená, že jste vaše myšlenky úspěšně předali někomu jinému. A celý proces se nedá nazvat komunikací, dokud se neuzavře celý kruh této výměny myšlenek. Jakmile tedy selžete v následování těchto pravidel například dlouhými těžkopádnými větami a odstavci plnými mizerně zvolených slov, mizernou gramatikou a tak dále, vaši čtenáři ty myšlenky zkrátka nerozkódují.

Následně nejspíš prohlásí: „Zajímalo by mě, co chce ten člověk doprdele říct.“

Oh, někteří autoři třeba ještě řeknou: „Čtenář je moc hloupý na porozumění, já to zjednodušovat nebudu.“ No, trh tento postoj posoudí.

Pravidla interpunkce

„Český jazyk je freeware, nikoli opensource. Používejte ho, jak chcete, ale neměňte ho, pokud to fakt neumíte.“

Následují pravidla interpunkce, která vylepšují celý proces dekódování. Vaše psaní sestává ze slov, vět a odstavců. Právě interpunkce transformuje shluk slov do smysluplných myšlenek. Najdete hodně memeček z Facebooku, která si dělají legraci z naprosto mizerné interpunkce. Rád o ní přemýšlím jako o semaforech na křižovatce.

Samozřejmě nemusíte brát v potaz omezení rychlosti, zákazy vjezdu, stopky nebo varování před přechodem, ale vaše jízda způsobí na silnici totální chaos. To samé platí pro psaní, pokud se těchto pravidel nedržíte.

Lekce slavných autorů

Aspirující autoři se velmi pravidelně ptají těch zkušených na klíč k úspěchu. Proto tito velikáni už od úsvitu historie sdílí své postřehy a postupy. Jde ale opravdu o pravidla? Ne. Jsou to psací tipy a techniky. Všichni autoři si časem vyvinuli nějaké vlastní, které jim fungují.

Ve většina případů tato tzv. pravidla dávají hodně smysl a aspirující autoři by měli nad jejich použitím aspoň uvažovat.

Například Elmore Leonard stále říká, aby autoři kontrolovali využití vykřičníků. Na 100 000 slov prózy máte povoleny 2-3. Jo, to je super tip. Nejen, že dokáží čtenáře nakrknout, ale jsou také znakem mizerného psaní.

Dobří autoři používají mnoho různých výrazů, kterými vystihnou celou řadu lidských emocí. Ti méně schopní to pak zkouší všechno vyjádřit jen vykřičníkem. Na druhé straně je tu pak Jack Kerouac, který nabídl jiné pravidlo. Řekl: „Pracujte z jadrného středu a proplavte mořem jazyka.“ Co to znamená? No, mohlo to vzniknout v jednom z jeho alkoholových opojení.

Pointou ale je shromáždit si všechna tato tzv. pravidla a postupně je vyzkoušet. Hodně z nich vám nepochybně prospěje, další můžete klidně zahodit. Ano, existují pravidla psaní, musíte ale dokázat najít ta, která vám pomohou dávat myšlenky srozumitelně na papír a předávat je do mysli vašich čtenářů.

Naše mysl pracuje určitým způsobem a gramatika či interpunkce je základem. Pokud v tomhle selžete, druhou stranu akorát zmatete. Další pravidla jsou více pružná, proto je na místě se neustále učit. Pak máte šanci na změnu a zlepšení, protože znalosti jsou síla.

Zdroj: VelocityWriting

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Shaelin Writes: 6 mylných představ, které jsem měla ohledně psaní

Shaelin Writes: 6 mylných představ, které jsem měla ohledně psaní

Dneska to nebude vyčerpávající list, určitě by se takových mylných představ našlo více, ale zatím se pusťme do těch šesti. Nejedná se o omyly, to bychom tu byli věčně. Jedná se o věci, které jsem dělala vědomě a o kterých jsem si myslela, že povedou k dobrému psaní....

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *