Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Bookishpixie: Jak na výborné zvraty v zápletce

Ahoj, super komunito, jsem Gabe a tohle je Bookishpixie.

Když jsem před časem dělal vlog „Zeptej se mě na cokoli“, někdo se mě zeptal na zvraty v zápletce. A uvědomil jsem si, že jsem tady nějak nemluvil o zvratech v zápletce, takže není důvod otálet.

Máte buď plánovaný zvrat, nebo překvapivý zvrat. Vím, že to „překvapivé“ zní trochu nadbytečně, tak se pojďme se nejdřív pobavit o plánovaném zvratu. Zjišťuju, že pokud chci udělat zvrat v zápletce, který, který dává v příběhu smysl a zároveň je dostatečně mazaný na to, aby překvapil moje čtenáře, obvykle potřebuju trochu plánovat.

Místo s možností zvratu

Takže když tvořím zápletku a narazím na místo, kde by se chytil nějaký takový zvrat, začnu si sám sobě pokládat otázky. Nejdříve se sám sebe zeptám, jaké jsou všechna možná vyústění tohoto bodu zápletky. Takže si udělám jejich seznam a pak se zeptám, „dobře, jaké další možnosti jsem ještě nezahrnul?“.

Tohle je pro mě způsob, jak sama sebe posunout za hranice běžných a úvodních nápadů. Jakmile narazím na možnost, která se mi líbí, zeptám se sám sebe, jak to můžu udělat větší nebo překvapivější. A jakmile mám něco takového, je to otázka zapletení toho zvratu zpátky do příběhu. Takže se zeptám, jak to můžu naznačit předtím a jak to ovlivní běh příběhu do budoucna. Proto je to obecně mnohem jednodušší, už když tvoříte zápletku.

Vlastní překvapení

Dobře, takže tohle byly plánované zvraty, ale přiznám se, že zhruba polovina zvratů, se kterými jsem přišel, byly překvapivé i pro mě. Proto jim říkám překvapivé zvraty. Věc se má tak, že i když jsem zápletkovač a tvořím zápletku dopředu, tak vím, že osnova je průvodce, nikoli zákoník. Což znamená, že někdy, když dělám první verzi příběhu, tak se od osnovy odchýlím.

A někdy jsou takové odchylky zvraty v příběhu. Přijde mi fascinující, že se tohle děje, ale děje se to, prostě píšu a najednou se objeví nový nápad, který mě praští a poměrně často jsou takové nápady lepší, než ty, které jsem měl původně v plánu. Takže je často následuju, protože mají sklon být poměrně dobré. To znamená, že mívám zvraty zápletky, které byly i pro mě totálním překvapením, což je docela zábava.

Ale stejně to znamená, že musím takový nápad zapracovat do již hotového psaní, což se obvykle děje během revizí, kdy musím všechno znovu procházet a předělávat a ujistit se, že to všechno dává smysl. A takhle u mě vznikají dějové zvraty.

Zdroj: Bookishpixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Tamara Woods: Proč během přepisů poslouchat vlastní rukopis?

Tamara Woods: Proč během přepisů poslouchat vlastní rukopis?

Dneska s vámi chci promluvit o tom, co dělám během přepisování. Pracuju teďka na další detektivce a měla jsem s ní nějakou dobu pauzu. Pak jsem se do toho příběhu ale potřebovala zase nějak dostat. A místo toho, abych do toho jen tak skočila a začala spíš naslepo...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *