Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Tamara Woods: Proč během přepisů poslouchat vlastní rukopis?

Dneska s vámi chci promluvit o tom, co dělám během přepisování. Pracuju teďka na další detektivce a měla jsem s ní nějakou dobu pauzu. Pak jsem se do toho příběhu ale potřebovala zase nějak dostat.

A místo toho, abych do toho jen tak skočila a začala spíš naslepo editovat, tak jsem to začala poslouchat. Rozhodně jsem nenajímala profesionála, protože tohle nebyl draft určen pro kohokoli jiného než pro mě samotnou. Tohle je – někdo tomu říká draft nula – kdy vyprávím ten příběh jen sama sobě.

Teďka jsem se tedy dostala k přepisům a chystám se to kompletně přepsat, aby to mohli číst i další lidé. A začala jsem to poslouchat na tabletu. Hlavně proto, že jsem zvyklá si na něm číst, ale je zcela mizerný pro jakékoli psaní. Tím pádem jsem věděla, že nebudu mít takovou tendenci to u poslechu rovnou editovat, nebo si dělat nějaké poznámky.

Teda nejdříve jsem si nějaké poznámky dělala, pak jsem ale zjistila, že to kvůli tomu hrozně často zastavuju. Čímž jsem ale také ztrácela plynulost příběhu, což byl ovšem původní cíl toho poslechu.

Když jsem se do toho ale opravdu položila, slyšela jsem hodně věcí, jako třeba problémy s tempem dialogů. Stejně tak jsem zjistila, že něco skoro z konce potřebuju mít uprostřed, aby se to spojilo s dalšími událostmi.

Celkově jsem byla mimo ten příběh tak dlouho, že jsem se vlastně učila to, co jsem sama dříve napsala. Což je hrozně zajímavá zkušenost.

Jak poslouchat?

Existuje hned několik metod, jak to můžete udělat. Existuje samostatný program NaturalReader, který je volně ke stažení. Microsoft Word má vlastní funkci „Číst nahlas“. V obou případech je to přímo uvnitř editoru, takže můžete rovnou editovat. Jsem si docela jistá, že i Google Docs mají tuhle funkci.

Na tabletu se dá najít aplikace Ereader Prestigio, do které je potřeba ten text nahrát jako eknihu. Nahoře v panelu je pak ikonka na čtení, která vyvolá normální ovládání. Můžete tak měnit rychlost, hlasitost i pohlaví osoby.

Jiná forma odhaluje nedostatky

Může vám přijít trochu zvláštní, že posloucháte svůj vlastní text, ale po mnoha stránkách je to velmi nápomocné.

Je to něco podobného, jako když vám lidé poradí, abyste změnili font, řádkování, velikost písma a další věci, případně barvu. Tohle všechno vám totiž ukazuje text v nové podobě, takže máte čerstvý pohled. Tím pádem jste lépe schopni zahlédnout nedostatky.

A poslouchání toho textu je jen další možnost takové změny.

Zdroj: TamaraWoods

 

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

iWriterly: Jak napsat knihu rychleji?

iWriterly: Jak napsat knihu rychleji?

Toužíte po opravdu rychlém psaní? Dneska si probereme celkem 14 triků, jak dokončit váš rukopis mnohem rychleji. Rychlé upozornění – ne každý autor...

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Wade: Dnešní téma jsou role ve vládě. A když říkám role ve vládě, tak myslím, jací lidé dělají co ve vládě, spíš než nějaká struktura vlády a jak jsou organizovaní ve větším měřítku. Stále se to tedy dotýká samotné struktury vlády, ale současně to trochu víc rozebírá,...

Neil Gaiman a 3 knihy, které mu změnily život

Neil Gaiman a 3 knihy, které mu změnily život

Když mi bylo šest, půjčil jsem si od sousedovic kluka Lva, čarodějnici a skříň a Plavbu Jitřního poutníka. A pak jsem si ušetřil kapesné a koupil si je sám. Nato jsem požádal rodiče, aby mi koupili celou sérii. Což byl můj dárek k sedmým narozeninám. Strávil jsem...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *