K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Chris Fox: Cítíte se naprosto neproduktivně? Kde berete dopamin?

Ahoj, jmenuju se Chris Fox a dneska se budeme bavit o dopaminu. Přesněji řečeno tedy kde ho vzít. Pokud se vám nedaří být ve svém životě celkově produktivní, pak je tohle nejspíš právě ten důvod. Když jsem se o tohle téma začal zajímat, tak jsem toho v uplynulých několika týdnech udělal fakt hodně. Jestli mě sledujete delší dobu, tak víte, že jsem fanda životní optimalizace.

Člověk, tvor návykový

Snažím se taky pochopit neurovědy a porozumět tomu, jak jako lidé pracujeme s návyky. Protože samozřejmě chci sám dosáhnout té nejvyšší možné efektivity. Takže pokud se sami efektivní necítíte a chtěli byste to změnit, doporučuju vám několik věcí.

Prozkoumejte celkově váš život a zjistěte, odkud u vás pochází dopamin. Abych vám dal trochu příklad, tak když jsem byl ještě dítě z mechanismu Jakmile uslyším zvoneček, abych šel na oběd, můžu si pak na 20 minut sednout a číst si knihu. Čtení knihy byla ta odměna. Tehdy jsem dostal dávku dopaminu a došlo k ní, až když jsem si skutečně sedl a mohl si číst.

Věčná mozková potřeba dopaminu

Dopamin získáváte ze všech možných věcí ve vašem životě, může to mít na svědomí i Stabucks, kde si koupíte kafe a to vám dá dávku dopaminu, s ním se pojí spokojenost.

Jenže problémem moderní společnosti je, že dopamin je dostupný hrozně snadno a to neustále. Prakticky neexistuje místo a čas, kde by nebyl k dispozici. Což je ale problém v momentě, kdy chcete dosáhnout něčeho velkého a náročného.

Hledání snadnější cesty

Váš mozek je totiž velmi jednoduchá kalkulačka a neustále sleduje potřebné náklady a následné výnosy. A na základě toho se vždycky rozhodně pro tu nejjednodušší cestu. Takže pokud můžu získat dopamin a jeho uspokojení z přihlášení k Facebooku nebo World of Warcraft, nebo Instagramu nebo TikToku, tak jsou to pro mě ty nejjednodušší možnosti.

Takže si nesednu a nezačnu psát a nevyplivnu povídku. Protože to je těžký úkol. A ano, můžu získat společenské uznání tím, že napíšu knihu. Jenže místo toho můžu napsat na Facebook, že píšu kapitolu a získat v zásadě stejné uznání. Takže proč investovat námahu do toho, že bych tu práci skutečně odvedl?

Identifikace rizikových ohnisek

Potřebujeme proto zjistit, odkud se náš dopamin skutečně bere. Prověřit to, co děláme naprosto denně a většinou podvědomě. Zvedám kvůli tomu telefon a kontroluju konkrétní aplikace? Je to od sezení u počítače nebo sledování televize? Tedy z čeho berete návaly dopaminu?

Tento hormon je základní složkou naší motivace, problém je jeho získávání ze snadných, tedy nenáročných věcí. Pak přijde ta velmi náročná část, tedy znepřístupnit si tato snadná místa. Třeba ho berete z hraní World of Warcrat, Fornite nebo Baldur´s gate. Nebo dokonce jen z procházení Netflixu, aniž byste se na něco reálně podívali.

Změna návyků

Jediné, co potřebujete provést, je najít lepší cesty, jak dopamin získávat. Váš mozek ho potřebuje a udělá naprosto cokoli, aby ho dostal. Pokud bude tedy jeho získávání probíhat jen z pozitivních aktivit jako třeba psaní, najednou zjistíte, že opravdu děláte všechno co, co jste si naplánovali.

Začnete reálně dokončovat rozdělané, protože budete stále hrozně toužit po tom společenském uznání. Jenže teď to není z přihlášení se k Facebooku, ale z dokončení kapitoly a pocitu z dobře odvedené práce. A až budete příště postovat, nebude to taky píšu kapitolu, ale dopsal jsem kapitolu.

Je celkově hrozně obtížné tohle v našich životech provést, začíná to ale u vědomí, že se něco takového vůbec děje a jak to vlastně funguje. Takže si buďte zkrátka vědomi oblastí ve svém životě, kde se vám dopaminu dostává a co děláte. Pro většinu z nás budou největším zdrojem smartphony. Takže první věc, kterou jsem udělal, bylo, že ho s sebou nenosím.

Eliminace digitializace

Většinu času ho nechávám v ložnici, protože dělám z domu. Někdy si ho beru s sebou, zrovna teďka, protože jsem měl hovor. Když volám, mít ho u sebe musím. Ale obecně vzato už nepoužívám svůj smartphone jako smartphone. A skoro nikdy si ho neberu do koupelny, což mě při sezení nutí jednoduše přemýšlet. Tak tomu ovšem bylo v dobách před prvními smartphony. Maximálně jste si na záchod vzali knihu nebo časopis.

Sledování dopadu změn

Myslím, že se takhle dá dosáhnout doslova opětovného převzetí vašeho života a ve výsledku můžete být mnohem, mnohem produktivnější. Dostat se do toho však vyžaduje v první řadě identifikovat návyky ve vašem životě, které velmi jednoduše uspokojí to dopaminové nutkání. A pak jejich usměrnění a omezení vstříc skutečné produktivitě. Hodně pomáhá například přeměna produktivitu na hru (gamifying).

Mám checklisty a hrozně rád si věci odškrtávám. Takže když něco udělám a dokončím, prostě si to odškrtnu a je to dávka dopaminu. Což je dobrý směr. Pokud ale hned po probuzení míříte k nějakému špatnému návyku, který odměňuje vaše dopaminové bažení, jak tohle můžete odpojit? Jak můžete svůj režim modifikovat, aby to mělo pozitivní dopad?

Jestli se vám to podaří změnit, tak během jediného roku zjistíte, že váš život je kompletně někde jinde. Rozhodně doporučuji tyhle změny dělat, pokud aspoň trochu můžete.

Zdroj: ChrisFox

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jessica Brody: Vytvořte si psací proces, který aktivuje vaši kreativitu

Jessica Brody: Vytvořte si psací proces, který aktivuje vaši kreativitu

Je nový rok a to znamená, že je čas na novou psací rutinu. Váš původní psací proces selhává, nebo vlastně vůbec žádný nemáte? Perete se s tím, abyste si každý den sedli, nebo jen dumáte nad tím, jak v dalším roce vaše psaní pořádně nakopnout? Dneska se s vámi tedy...

O objektivitě symbolů aneb Zombíkům radši sekejte hlavy

O objektivitě symbolů aneb Zombíkům radši sekejte hlavy

"Fear is in the eye of the beholder." K tématu tohoto článku mě dovedl následující vědecký vtip s blíže nespecifikovaným upírem. Tohle vtipné využití dosti zajetého omylu nám snadno otvírá obecnější rovinu týkající se symbolů a symboliky. ...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *