Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Robert McKee: Práce se scénami s pozadím postav

Jak můžeme napsat pozadí postav?

Na papír. Napíšete celou historii vašich postav ode dne, kdy se narodily. Budete mít dlouhé složky jejich životopisu až do spouštěcí události, kdy váš příběh začíná. To, čím jsou, je kombinace jejich genů a toho, čím prošly, všech událostí jejich života a zkušenosti. Jak napíšete jejich kompletní historii, zaměřte se na klíčové události.

Události jejich života, které pak použijete jako odhalení. Tím vytvoříte silné momenty během příběhu. Právě v těch kompletních životních historiích je obsaženo pozadí postav. Předchozí významné události, které ty postav pod povrchem ženou dopředu. Právě to pak tvoří ona odhalení, která jsou negativní nebo pozitivní.

Musíte zkrátka ty postavy znát od jejich narození až do příběhu, případně ještě před jejich narozením. Do jaké kultury se narodily, co všechno na ně mělo vliv, prostě celou osobní historii. Právě v tomhle je obsaženo jejich pozadí, ze kterých pak uděláte významné scény.

V průměrném filmu je asi 110 scén, kdoví kolik je jich v knize nebo v desetidílném seriálu. Určitě stovky. A nemůžete z desítek z nich udělat jen akci, akci, akci, akci, akci. Bude se to hrozně opakovat a za nějakou dobu to ztratí jakýkoli dopad. Je to takhle hrozně riskantní.

Takže vždycky potřebujete směs akce a odhalování. Takže vám vyjde akce, akce, akce, odhalení, akce, akce, odhalení, akce, akce, akce, odhalení a tak dále. Vlastně máte těch druhů na výběr hrozně málo. Akce nemusí být jen boj a střílení, je to něco, co postavy dělají a na co jejich okolí reaguje. Akce je to, co mění věci. Nebo odhalení, kterým vychází najevo pravda či informace, ať už pozitivní nebo negativní. A to je všechno, co máte.

Tím pádem potřebujete pozadí, potřebujete osobní historii postav a předchozí důležité události, které jsou v nich pohřbené. Následkem toho můžete vytvořit mix akce, reakce a odhalení. V mnoha případech je také efekt odhalení mnohem silnější než dopad jakékoli akce.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

The Oxford Writer: Naučte se psát román za méně než 10 minut

Hodně lidí, kteří se věnují psaní, si mi ztěžovalo, že naučit se napsat román trvá hrozně dlouho. Nemají čas psát, ani sledovat všechna tahle vida. Nemůžeš nám udělat jen jedno video, kde to bude prostě všechno? No, tak dobře. Tady bude na několika stránkách všechno,...

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Bookishpixie: Pomoc, moje kniha je moc krátká!

Ahoj, super komunito, jsem Gabe a tohle je Bookishpixie. Během posledních několika měsíců jsem měl spoustu otázek ohledně dosažení požadovaného počtu slov pro plnou novelu bez strávení 10ti stránek popisováním pole. Naprosto tomu rozumím těmhle obavám. Psaní knihy je...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *