Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

BookishPixie: Všechno o nárazovém psaní (binge writing)

Myslím, že jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro sebe jako autoři můžete udělat, je přijít na to, jakým způsobem fungujete nejlépe. To samozřejmě znamená experimentovat s různými psacími strategiemi, protože jak jinak byste to zjistili? Pro mě to například metodou pokusu a omylu znamenalo zjištění, že jsem nárazová autorka (binge writer). Co to znamená? Pojďme si to trochu rozebrat.

Blokové psaní i odpočinek

Jsem autorka, která nejlépe funguje v momentu (flow, hybnost), což v základu znamená, že když něco začnu dělat, dělám to tak dlouho, jak jen to jde, protože čím déle to dělám, tím jednodušší to je. Když dělám první draft, tak v nejlepším případě píšu každý den a beru si volno jen asi jeden den v týdnu. Tohle dělám tak dlouho, dokud není rukopis hotový. A jakmile je hotový, udělám si přestávku.

Ta přestávka je super důležitá, protože jinak bych jen pořád pracovala a brzo vyhořela. Podobně když přijde na revize, zkouším to taky dělat takhle každý den, ale poslední dobou si to moc nerozumělo s mým rozvrhem. Takže jsem si začala plánovat jeden den, kdy prostě dělám čistě na svém rukopisu. Nevím, jestli to takhle půjde i u draftování, ale můžu to praktikovat u revizí.

Ne vždycky všechno funguje

Takže se vrhnu na revize, začnu hnedka ráno a pokračuju, dokud nejsem totálně vyčerpaná, nebo nedokončím rukopis. Zkrátka co přijde dřív. Což opět zapadá do mého vzorce nárazového psaní, ve kterém funguje nejlépe.

Nenavrhuju, aby takhle pracoval každý, protože ne každému to bude takhle fungovat, silně doporučuju najít si způsob, jakým fungujete nejlépe. A to často znamená trochu věcmi zatřást a vyzkoušet něco nového. Protože já jsem například kdysi zkoušela revidovat každý den kousek, úplně stejně jako když píšu drafty. Jenže to s mým rozvrhem vůbec nefungovalo. Takže jsem zkusila tuhle metodu jednodenního bloku a fungovalo to mnohem líp.

Takže buďte otevření zkoušení nových věcí a testování nových strategií. Protože nikdy nevíte, kde a jak objevíte metodu, která bude právě vám fungovat naprosto perfektně.

Zdroj: BookishPixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

iWriterly: Jak napsat dobrou sexuální scénu

iWriterly: Jak napsat dobrou sexuální scénu

Obsahuje váš román romantiku a vy zkoumáte, jak napsat skutečně dobrou sexuální scénu? Pokud ano, tady se to dozvíte. Osvětlím vám 11 kroků, jak napsat skutečně šťavnatou scénu, u které se budou čtenáři červenat a budou chtít rozhodně víc. První – souhlas Asi tak 99,...

Big Think: Kreativní proces Margaret Atwood

Big Think: Kreativní proces Margaret Atwood

Jak začínáte s prací na nové knize? Odkud vlastně ta kniha pochází? Lidé o tomhle přemýšleli určitě hodně dlouhou dobu. Jak vlastně začínáte? Jak se do toho dostanete? Řekla bych, že pokud nezjistíte, že se do tohohle dostáváte tak nějak spontánně, tak byste tuhle...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *