K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Reedsy: 5 jednoduchých tipů na vývoj postav

Ahoj všichni, tady Shaelin. Dneska s vámi proberu 5 opravdu jednoduchých tipů, díky kterým můžete vytvořit bohatší postavy. Tvorba právě takových postav je hlavním cílem mnoha spisovatelů v mnoha dílech, současně je to také jedna z největších výzev celého psaní. Lidská psychologie a její komplexnost je totiž prakticky bez hranic, proto je to taková zábava psát. Na druhé straně je velmi náročné naučit se to opravdu dobře.

Tady je tedy pětice tipů, které vám pomohou více proniknout do komplexity a psychologických nuancí vašich postav.

První – dejte postavám manýry, které mají hloubku

Když dáváte postavě nějaké vrtochy nebo výstřednosti, chcete jim dát takové, které ve skutečnosti odhalí něco o jejich osobnosti či minulosti. Nejen to, aby byly podivné, protože mají být podivné.

Řekněme, že má postava ve zvyku přivazovat si všechny svoje věci k vlastnímu oblečení. Takže si přivazuje klíče, telefon, peněženku. Pak chodí kolem a všechno má na sobě doslova přidělané.

To je trochu zvláštní, ne?

A netuším ani, proč se mi vybavilo hnedka zrovna tohle, protože nikoho takového jsem v životě nepotkala. Ale řekněme, že se rozhodnete tento vrtoch postavě dát, když pro něj není žádný důvod. A může to vypadat, že se snažíte trochu moc, protože za tím nic není. Možná postava ztratila rodinné dědictví a rodina jí za to donekonečna nadává. No, teď už má silný důvod k tomu, aby nikdy nic neztratila.

Používejte tedy tyto návyky a vrtochy k odhalování postavy, místo napojování na ni, aniž byste tomu věnovali nějakou hlubší pozornost a přemýšlení.

Druhý – dejte jim dovednosti a zájmy

Většina lidí má nějaké dovednosti a také koníčky. Není to tedy jen zcela obecná kvalita většiny populace, ale také vynikající způsob, jak dát nahlédnout do psychologických hlubin té které postavy. Je to něco jako okno, kterým se do postavy díváme hlouběji.

Proč si vlastně tyto dovednosti vyvinula? Co ji vede k zájmu zrovna o tohle? Proč je pro ni ta věc tak důležitá? Tohle jsou opravdu zajímavé otázky, které je na místě si položit. Mohou odkrývat důležité stránky psychologie a také osobní historie. Jde také o konkrétní věci, které určují vnitřní i vnější svět postavy.

Třetí – vystavte její vnější svět

Vybudujte to, co tu postavu denně obklopuje. Jak vypadá její domov? Co obvykle nosí? Jak vypadá, jak se zdobí? Jaké má doma drobnosti? Stejně jako předchozí kroky to poskytuje hlubší vhled do ní jako osoby, nejen jména na stránce. Prostor, který zaplňujeme a způsob, jakým se představujeme vnějšímu světu, je velmi odhalující prvek.

Nota bene tehdy, když cíleně popisujete ony vrtochy, které se stávají velmi zajímavými a odhalujícími. To už není jen sestava prvků, ale celek. Oblečení postavy je mnohdy přehlíženo jako nepodstatné. Ale myslím, že právě způsob oblékání je velmi důležitým nástrojem její stavby.

Barva očí, se kterou jste se narodili, neříká nic o vaší osobnosti, ale způsob oblékání je váš vlastní styl, vizitka. Tyto věci o postavě vypovídají mnohé. Myslete tedy na to, že popis postavy je skutečně fantastickým nástrojem, který nezaslouží přehlížení.

Čtvrtý – propleťte dohromady vnitřní a vnější konflikt

Často slyšíme nebo čteme, že máme dát postavám vnitřní a vnější konflikt. Hlubší charakteristika postavy ale obvykle vychází z toho, když je možné je oba propojit. Takže vnitřní a vnější konflikt může mít tlak i tah, přičemž má obvykle jen jedno. Případně je vnitřní konflikt manifestací toho vnějšího.

Spojení obou je pak častý způsob, jak je oba udělat ještě zajímavějšími a opravdu ukotvenými v příběhu. Právě projevy v ději jsou totiž největším odhalením vašich postav. Tím také vznikají ty nejpřesvědčivější vývojové oblouky, protože s postupem příběhu se konflikty vyvíjí a mění. To způsobuje vnitřní změnu, jak se vnitřní konflikt vyvíjí spolu s vnějším.

Pátý – vyvíjejte a měňte jejich vztahy

Z toho, jak se postava vztahuje k dalším, se toho dá odvodit opravdu hodně. Vzájemné vztahy vypovídají mnohé i o vnitřních charakteristikách. Vývoj postavy se totiž nikdy neodehrává ve vakuu. Je to suma veškerých vztahů a interakcí, které mají s dalšími hlavními o vedlejšími postavami.

Propracujete tedy tato pouta s dalšími lidmi, konflikty mezi nimi, různé vztahy v jejich životě a naučí vás to o vlastních postavách opravdu hodně.

Zdroj: Reedsy

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Vivien Reis: 10 zvyků úspěšných autorů

Vivien Reis: 10 zvyků úspěšných autorů

Všichni chceme být úspěšnými autory, ale co to vlastně obnáší? Ahoj lidi a vítejte zpátky na mém kanálu. Zvažte odběr, jo, vy, vidim, že jste se ještě nepřihlásili, takže jen klikněte na ten čudlík, protože nové video postuju každý týden a pak nezapomeňte dát videu...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *