Kolik sil se skutečně účastní princovy výpravy?

Zjisti víc

 

Brandon Sanderson: Lekce 1. Cíl 1. Vytvoření dobrých návyků

Píšu a čím déle píšu, tím víc si uvědomuju, že to má víc společného s věcmi jako baseball, než jsem si myslel. Hráč baseballu si může přečíst všechno o filosofii basebalu, víte co, jak správně zasáhnout míček a přečíst si všechno, co se ví o svalech, které má trénovat, aby se zlepšil, ale v momentě, kdy o tom tolik nepřemýšlí, v tom momentě se ohání a spojí se to a jeho instinkty ho dovedou k tomu činu.

Psaní jako sport

Psaní je ve skutečnosti mnohem víc právě takové, než si myslíte. Pointou cvičení, jednou z point cvičení je vytrénovat sama sebe, abyste se byli schopni dostat do té zóny. Abyste se instinktivně naučili, co funguje a co nefunguje. A tohle vám bude znít otravně, protože to není něco, co můžu naučit. Můžu naučit všechno možné ohledně svalů a jak pracují a různé další věci tohohle druhu a můžu vám poskytnout spoustu super nástrojů.

Ale nakonec vy musíte zjistit, jak se dostat do toho tempa, do toho, kdy to ve vás všechno zapadne do sebe pro vás a začne to fungovat tak, že ani netušíte jak. Kdy bude fungovat vaše podvědomí, všechno propojí příběh dohromady. A potřebujete se tohle naučit a proto je trénink tak důležitý. Další metafora, kterou rád používám, a funguje opravdu dobře.

Dva klaviristi

Pokud byste někde slyšeli hrát dva pianisty v koncertní hale a jeden cvičí na piano dva roky a jeden by cvičil 20 let. A pomineme teď příležitostného podivného supergénia. Velmi rychle byste dovedli odlišit, který pianista je ten s dvouletou praxí. Je nejspíš pořád schopný, nedělá to úplně mizerně, ale z poslechu vás může bolet hlava. Tohle je ten člověk, který to dělal dva roky, tohle je maestro.

Čtenáři a hlavně editoři umí přečíst stránku a mít úplně stejnou zkušenost. A budou vědět, budou vědět jen tím čtením, který je který. Proto umí čtenáři zahodit knihu tak rychle a v mnoha případech. A co děláte v téhle třídě, že jste spisovateli, neučíte se napsat dokonalou novelu, učíte se, jak se stát spisovateli, což je druh výkonového umění. Takže když si sednete a píšete, odvedete dobrou práci a ty kapitoly vyjdou dobře a pak máte kus fikce, se kterou můžete dál pracovat a vylepšit ji.

Návyky a denní psaní

A posunout ji na další úroveň, takže když si někdo sedne a čte si to, má to silný a emoční dopad na způsob čtení a oni chtějí dál číst, nemusí vědět proč, ale chtějí číst dál a tohle je náš cíl. Tohle se tady učíte dělat. Okey, takže si musíte vybudovat dobré návyky. Požadavkem na počet slov v tomto kurzu je 30 000 slov, která po vás budem chtít, je donutit vás psát každý týden. Nemůžete dát 30 000 slov během jednoho týdne. Já nedám 30 000, no já jo.

Byl jsem na to zvyklý dělat tohle během práce. Nikdy jsem nedal 50 000 za týden, proto je…ale víte, 30 000 je taková celkem běžná váha pro mě. Ale vy se na to nejspíš nedostanete. Nejspíš budete mířit na to udělat tak dva až tři tisíce slov za týden, to je můj cíl pro vás v téhle třídě a pokud tohle udržíte po dobu 14ti týdnů, tak budete hotoví, budete fakt hotoví. No nemáme reálně 14 týdnů, žejo, takže se na to podíváme jako na 10 týdnů.

Týdenní dávka

I během té doby se tam můžete dostat. Takže 3 000 slov za týden, nastavte si vaše cíle na 3 000 slov na týden, najděte si psací návyk, který vám funguje, nebuďte pozadu, okey? Protože jestli budete pozadu, budete to všechno dělat během posledního měsíc, tak opravdu jdete proti celému smyslu toho udělat to dobře. Možná zjistíte, že jste avenge writer a to je pro vás dobře, ale zkuste to tímhle způsobem, abyste udělali těch 3 000 slov za týden, do své psací skupiny budete posílat 1000 slov z toho.

To neznamená, že tam nebudete dávat celý příběh do vaší psací skupiny. Ale je to okey, nemusíte posílat to, co jste napsali zrovna ten týden. Řekli jsme 3 000 slov, to jsou podání za tři týdny vaší psací skupiny. Nebo když napíšete 3 000 slov a pak si uvědomíte, že tohle prostě nefunguje, a použijete jiný způsob, půjdete a pošlete ten tisíc slov a ten úhel pohledu nebo něco podobného, které jsou použity v psací skupině.

Ty proberem později během dneška, než se rozdělíme, jak použít psací skupiny a proč jsou psací skupiny efektivní a jak můžou zvorat váš příběh. Tohle je první bod, naučit se dobré návyky, jo, tohle je první cíl.

Zdroj: WriteAboutDragons

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Robert McKee: Q&A: Co vytváří dobrého záporáka?

Robert McKee: Q&A: Co vytváří dobrého záporáka?

Otázka: Co dělá dobrého záporáka? Jako Jokera v Nolanově Batmnovi nebo Kevina Spaceyho v Sedm. Vypadá to, že jednou společnou vlastností je to, že se nikdy nebojí vlastní smrti. Reakce: To je pravda. Smrt není to nejhorší, co se jim může stát. Jsou v tomto smyslu...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *