Tradičně založený rytíř svěří svému synovi úkol dědený v rodině po generace. Ale je ten úkol opravdu správný?

Zjisti víc

 

 

VelocityWriting – The Writing Life: Hemingwayova 4 úžasná psací pravidla

Jeden z největších amerických autorů, Ernest Hemingway, následoval v zájmu lepšího psaní čtyři základní pravidla. A doporučoval to i všem ostatním, kteří chtěli psát. Podělím se o ně také spolu s několika svými poznámkami ohledně toho, co tím vlastně myslel.

Ernest Hemingway byl silný a originální autor. Kdokoli, kdo dává slova na papír, si z jeho psacího stylu může něco vzít. Byl natolik vynikající autor, že je velmi snadné se ztratit v jeho příbězích a zapomenout přitom sledovat jejich konstrukci. V roce 1953 vyhrál Pullitzerovu cenu a o rok později Nobelovu cenu za literaturu.

Jeho rady ohledně psaní platí pro naprosto jakýkoli žánr a způsob psaní. Ať už jde o fikci, non-fikci, jakýkoli druh média, psaní knih nebo jen brožurky na internetu. Byl znám pro svůj řídký a dynamický styl. Naučil se ho jako novinář v Kansas City Star.

Používejte krátké věty

Když se podíváte na texty z 18. nebo 19. století, všimnete si, že stránky jsou pokryté dlouhými větami a odstavci, které se roztahují na spoustu stránek. Příkladem je Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda. Druhý odstavec této knihy je jedna jediná věta, která je dlouhá 127 slov.

Hemingway byl nástrojem změny tohoto únavného stylu pro 20. století – aplikoval novinářský styl na literární práci.

Používejte krátké první odstavce

Díky internetu čtou lidi více, než kdy dřív, nicméně internet je zdrojem spousty velmi špatných čtenářských návyků. Lidé jenom prolétávají text, místo aby ho skutečně četli, takže musíte jejich pozornost získat okamžitě, pokud chcete, aby pokračovali dál. A přečetli si všechno, co jim chcete říct.

Jak dlouhý má tento odstavec být. No, rozsah 3 – 5 vět je asi nejlepší. Kromě stručnosti musí tento odstavec taky zachytit pozornost čtenáře. Pokud k tomu nedojde, tak se dál nedostanou. Až s ním budete spokojení, tak ho ještě obruste a vylepšete. Tenhle odstavec je tak podstatný, že si zasluhuje všechnu pozornost, kterou mu můžete věnovat.

Použijte vášnivý jazyk

Takový, který vychází z vaší vlastní vášně pro text a téma.

Jak toho dosáhnout? Není to v psaní, ale v přepisování vaší práce. Když Hemingway dopsal Starce a moře, napsal svému bratrovi. Sdělil mu, že prošel a zrevidoval tu knihu tak důkladně, že nevěří, že by tam bylo jedno jediné zbytečné slovo.

Mnoho autorů dneska uvažuje jen v termínech prvního draftu. Jakmile ho dokončí, myslí si, že jejich práce je hotová. Nic nemůže být dál od pravdy. Skutečné psaní začíná, až když je první draft hotový. Vaše hlavní práce je ve změnách skrze revize.

Buďte pozitivní, ne negativní

Co to znamená? Vyhněte se negacím. Místo toho, abyste psali, jaké věci nejsou, pište, jaké jsou. Místo „moje zkušenost nebyla špatná“ napište „moje zkušenost byla dobrá“. Tato přímost vylepšuje jakékoli psaní. Nejlepší psaní je pozitivní i tehdy, pokud rozebírá negativní věci. Doslova každá negativní myšlenka se dá přeložit tak, že bude klást důraz na to pozitivní. Pro pozitivní psaní je potřeba pozitivní myšlenkové naladění. To může být pro některé autory velmi silná změna přístupu.

Hemingway v pozdějších letech mluvil o těchto Principech Kansas City Star. Byla to ta nejlepší pravidla, která se kdy naučil v psacím odvětví a nikdy je nezapomněl. Při jejich následování a upřímném psaní o tom, co chcete sdělit, nemůžete selhat, pokud máte aspoň nějaký talent.

Zdroj: VelocityWritingTheWritingLife

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jerry B. Jenkins: 13 prověřených kroků, jak napsat román

Jerry B. Jenkins: 13 prověřených kroků, jak napsat román

Předpokládám, že se vám tohle bude hodit, protože máte v hlavě nějaký námět na knihu. Nějakou zprávu, kterou chcete předat světu. Nechci podceňovat vaši inteligenci, ale romány jsou fikce. Někteří lidé to stále netuší a mluví o nich jako o memoárech. Případně jako o...

AuthorLevelUp: Přechod od povídek k románům

AuthorLevelUp: Přechod od povídek k románům

Nedávno jsem obdržel komentář od svého sledujícího Billa: „Snažím se přejít od psaní povídek k psaní románu. Už jen pomyšlení na zaplnění tolika stránek je ale hrozně děsivé. Máš nějaký návod, jak ten přechod provést?“ Dneska si tedy povíme něco o tom, jak přejít od...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *