Ahoj úžasná komunito, jsem Ava Jae a tohle jsou Bookishpixie.
Nedávno jsem narazila na příspěvek nazvaný „10 věcí, které nepotřebujete, abyste byli autory“ od Delilah S. Dawson na Adventures in YA Publishing. Je to fantastický příspěvek, hlavně pro autory, takže na to mrkněte, linky jsou dole. Ale donutilo mě to zamyslet se nad pár věcmi, které autoři OPRAVDU potřebují. Takže se dneska podělím o 5 věcí, které potřebujete k tomu být autorem.
Vytrvalost
Být autorem je náročné. Je celkem známou skutečností, že většina autorů neprodá svoje první romány. Důvodem je to, že trvá opravdu dlouho, aby spisovatel opravdu zvládl řemeslo. Učení se psaní obnáší čtení hodně knih fikce i faktu, a taky opravdu spoustu psaní. Zabere to dlouhý čas, abyste přišli na motiv, který opravdu milujete, a pak napsali knihu, vyladili ji a ukázali kritikům a znova vyladili.
A skončili nekonečný editační cyklus, vyvinuli postavy a váš svět, zápletku, všechno ostatní a ani pak, po tom všem, ji třeba nevydáte. Autoři procházejí tím cyklem často. Pro některé to obnáší několik knih, dvě tři, než je vydají, pro některé pět šest, nebo dokonce deset, třináct, to záleží. Autoři procházejí spoustou odmítání ve všech fázích a může být fakt jednoduché to prostě vzdát, pokud to není to, co chcete opravdu dělat. Takže vytrvalost je pro autory naprosto klíčová.
Podpora
Zdroje vaší podpory hrozně záleží na konkrétních osobách. Pokud máte kliku, máte opravdu podporující rodinu, což je pro autory fakt super a opravdu to pomáhá. Ale bohužel to není vždycky ten případ. Dobrá zpráva je, že i autoři, kteří nenacházejí doma pochopení, můžou najít hodně online. Online autorské komunity jsou naprosto super. Potkala jsem spoustu skvělých autorů jak online, tak osobně, kteří jsou super podporující lidi.
Podpora se může zdát jako drobnost, ale protože se autoři setkávají tak často s odmítáním, fakt pomáhá mít někoho, kdo rozumí tomu, čím procházíte a může vám pomoct se s tím srovnat. A jako bonus je spousta dobrých autorů, které potkáte online, výbornými kritiky a betačtenáři.
Trpělivost
Jo.
Nebudu lhát, tohle je dost na prd.
Skutečnost nakladatelského světa je, že je to hlavně spousta a spousta čekání. Někteří autoři čekají mezi drafty, musíte počkat na zpětnou vazbu kritika a betačtenářů, musíte čekat na reakce na dotazy a musíte čekat při oslovování a taky hrozně dlouho na samotné vydání, i tehdy, když už jste podepsali smlouvu. V základu je autorský život nekonečným cyklem jednotlivých čekání.
Asi dobrou zprávou je, že trpělivost se dá naučit? I když je to zkouška ohněm…jo. V zásadě se tomu ale nedá utéct. Autoři potřebují být trpěliví.
Profesionální přístup
Nemusí to tak vypadat, hlavně když se na to díváte zvenku, ale publikující svět je poměrně malý. Zvláště tehdy, když jste online nebo přímo s někým jednání, tak se musíte fakt chovat, jak nejlíp umíte. Zdvořile a profesionálně. Pozor, neznamená to, že musíte být nudní. Znamená to, že se potřebujete kontrolovat, tedy nebýt hrubí, neomalení a nepálit za sebou mosty…tedy v základu…být příjemní.
Buďte profesionální, když mluvíte s profesionály, a obecně když jste online, a dokud nejste totální kokoti, budete nejspíš v pohodě. Pravdou ale je, že co řeknete online, to nemůžete jen tak mazat…nikdy. A pravdou je, zvláště, pokud chcete tradiční způsob vydání, že nakladatelé a editoři si vás PROVĚŘÍ, pokud o vaši práci projeví zájem. Nejen to, ale tam venku jsou čtenáři, kteří své autory vyhledávají, a pokud se jim nelíbí, jak se chováte, tak si vás prostě nekoupí. Prostě buďte profesionály, okey?
Láska k vyprávění
Tohle platí hlavně pro autory fikce, ale dá se to uplatnit i na literaturu faktu podle toho, o čem zrovna píšete. Pointa je, že psaní knihy a spousta tvrdé práce, ale její jádro je vyprávění příběhu. Je úplně jedno, jaký příběh to je, jestli romantika, scifi, fantasy nebo thriller, detektivka nebo cokoli, je to příběh. A po všech odmítnutích a letech tvrdé práce většinou bez odměny, co vás přes to dostane je láska k příběhům.
Protože pokud nemáte rádi tvorbu příběhů a jejich dávání na stránky, aby si i ostatní užili vaše postavy a světy, tak jakej to má celý smysl?
0 komentáøù