Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Nebuďte nudným autorem

Dnes probereme tři kroky, které vám pomohou, aby vaše příběhy byly pro čtenáře mnohem zajímavější.

V kultovním seriálu Star Trek existuje hlavní směrnice: Žádné zasahování do sociálního vývoje planety.

Faktor nudy

Prakticky všichni existující autoři mají taky svou hlavní směrnici: Nebuďte nudní.

Čtenáři jsou ochotni odpustit vám hodně věcí, jako ploché postavy, chyby v zápletce či zásahy shůry pro vyřešení dějového záseku. Nikdy vám ale neodpustí to, když se u vašich příběhů budou nudit.

Jaké tři věci můžete udělat, abyste byli zajímavějším spisovatelem?

Snaha vyhýbat se uvíznutí v pasti nudných lidí nebo v nudných situacích je nám jako lidem vlastní. Vymlouváme se, abychom se dostali pryč od nudných lidí, a klikáme na ovladač, abychom přepnuli televizní kanály. Ale jako spisovatelé máme podivnou tendenci psát to, co chceme, a nudit lidi k smrti.

Nic to nedokazuje líp než statistiky čtenosti knih v Kindle.

Vezměte si třeba 50 odstínů šedé. Podle některých hodně žhavý román a populární román. Víte ale, že v průměru ho lidé přečtou jen 25,9 %, než se začnou nudit (nebo cokoli jiného) a přestanou číst?

Ani taková klasika, jako je Velký Gatsby, dnes lidi nepřiměje otáčet stránky. V průměru lidé přestanou poté, co přečetli jen 28,3 % této knihy.

Co s tím?

Ať už píšete cokoli, knihu, příspěvek na blogu nebo školní či obchodní zprávu, musíte čtenáře okamžitě zaujmout. Na lidskou mysl dnes útočí tisíce rušivých elementů. Vaším úkolem jako spisovatele je zaseknout ji jako rybu.

Háček – začněte zajímavě

Jak? Inu, nějakým zvláštním tvrzením, faktem nebo něčím, co je zaujme. Vtipem, statistikou či znepokojivou skutečností. Po dopsání se vraťte k prvnímu odstavci každé kapitoly a tento háček ještě dobruste. Udělejte vše pro to, abyste čtenáře přiměli k dalšímu pohybu.

Udice – pokračujte taky tak

Další věc, kterou udělejte je, že je navinete na udici. To se vám podaří, když budete mít pod kontrolou tempo příběhu. Jak v beletrii, tak v literatuře faktu chtějí lidé pokrok, nikoli prodlevy. Například autoři beletrie často začínají příběhy velmi pomalu.

Celé stránky tráví popisem postav, počasí, budov nebo krajiny. Odhalují vlastnosti postav a scénické prvky jako součást příběhu. Zapojte je místo pouhého nudného popisu do emocionálního či fyzického děje.

Dělení textu

Autoři literatury faktu a odborných rozdělují text na kousky, které lze snadno „sníst“ a strávit najednou. Čtenáři musí mít možnost podívat se na další stránky, kde spatří užitečné nadpisy a podnadpisy. Ty udrží jejich zájem pro věci budoucí – budou navíjet.

Když píšete literaturu faktu, neměli byste bez nadpisu nebo podnadpisu napsat více než zhruba 350 slov, abyste nenudili. Také chcete čtenáře vždycky poškádlit v souhrnu kapitoly. Dejte jim důvod, aby začali číst další kapitolu, kde je opět zaháčkujete už v prvním odstavci.

Vaším cílem jako spisovatele je udržet lidi v tom, že budou otáčet stránky. Toho dosáhnete zajímavými postavami, strukturou zápletky a samotných vět. Potřebujete proniknout do mysli čtenáře a dostat ho do stavu, kdy ho bude neustále zajímat, co se stane dál.

Zdroj

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Reedsy: 11 cvičení, které vám pomohou s autorským blokem

Reedsy: 11 cvičení, které vám pomohou s autorským blokem

Dneska se podíváme na nějaká psací cvičení. Konkrétně na taková, která vám pomohou se vyrovnat s psacím blokem. Už jste nepochybně narazili na nějaké strategie, jak ho překonat, typologii nebo příčiny. Dnes budeme probírat specifická cvičení, která se dají...

Bookispixie: Jak tvořím zápletku

Bookispixie: Jak tvořím zápletku

Ahoj, super komunito, tady Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Nedávno se mě někdo zeptal, jestli můžu udělat vlog ohledně tvorby zápletky, takže jdeme na to. Už jsem dřív zmínila, že jsem snovač, ne objevitel, takže...zápletkuju. Pro ty, co to nevědí, snovač je někdo,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *