Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Ellen Brock: Máte vůbec poslouchat rady o psaní?

Hlavním problémem rad ohledně psaní, ať už je najdete v knihách nebo online, je, že nevíte, zda se tato rada vztahuje právě na vás. Dneska proto nebudu mluvit o špatných radách, ale jen o tom, když vám někdo říká něco, o čem si myslíte, že je to autentické. Něco, co berete jako pravdivé ať už se to týká zrovna vás, nebo ne, tedy ať už máte tu radu následovat nebo nikoli.

První věc, kterou mějte na paměti, je, že já nevím, o čem je váš příběh, nevím váš žánr ani perspektivu a ani nikdo další, kdo vám radí, nemá tyhle informace. Pokud tedy není ta rada šita konkrétně vám na míru. Tudíž rady, které najdete online nebo v knihách, nejsou přizpůsobeny přesně pro vás. Nemusíte ji tedy nutně následovat ani se nemusí vztahovat k vaší knize. Protože veškeré situace jsou zkrátka odlišné.

Neexistují v zásadě psací pravidla, existují jen různé věci, které mají sklon dobře fungovat. Takže kdykoli lidé dávají psací rady, inklinují k tomu být velmi obecní a zahrnout co nejvíc lidí. A pokrýt majoritu všech možných situací. Proto i rady, které poskytuju na svém kanále, pokrývají většinu situací. Každá kniha ale bude mít určité situace, které se odlišují a nenásledují tato pravidla tak, jak byste očekávali.

Například většina knih má vývojový oblouk postavy, jsou ale určitě příběhy, které ho nemají. Potřebujete ale pochopit, proč chcete postavu s obloukem nebo proč ji nechcete. Protože pokud nevíte, co to znamená, tak nejspíš ani jedním z toho svému příběhu neprospějete.

Pokud se tedy rozhodujete, zda poslechnout nebo neposlechnout nějakou psací radu, moje nejlepší rada je pochopit, proč to děláte nebo neděláte. Když totiž rozumíte tomu, proč někdo cítí, že je to dobrý postup nebo dobrá rada, pak rozumíte nejspíš i tomu, jaký důsledek bude mít se od toho naopak odklonit. Hodně lidí vám například řekne, že máte ukazovat místo říkání (showing vs. telling). Což je dobrá rada pro většinu situací.

Existuje ale i řada knih, které budou mnohem víc spoléhat na říkání, hlavně většina vševědoucích vypravěčů a neznamená to nutně, že je to špatně. Protože pro tu knihu a pro autorem zvolený styl to naprosto funguje. Takže pokud nerozumíte tomu, proč je říkání obecně považováno za špatné, pak nejspíš ani nerozumíte tomu, proč nefunguje to, že v knize používáte opravdu hodně.

Když se tedy probíráte psacími radami, rozhodně je neberte jako něco, co musíte naprosto zásadně používat. Spíš je vnímejte jako něco, co je obecně pravda. A když se od nich odkloníte, je opravdu podstatné chápat, odkud pochází ten rádce a proč vám sděluje právě tohle. Takže nakonec víte, jaký dopad na vaši vlastní knihu bude mít to, když radu neposlechnete.

Zdroj: EllenBrock

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jerry B. Jenkins: Worlbuilding a.k.a Světotvorba

Jerry B. Jenkins: Worlbuilding a.k.a Světotvorba

Ahoj, tady je Jerry B. Jenkins a probíráme všechny věci spojené s psaním. Dneska o stavbě uvěřitelného světa pro váš román. Svět v příbězích, které jsou postaveny správně, bychom měli cítit stejně skutečné jako ten, ve kterém opravdu žijeme. Knihy jako Hra o trůny,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *