Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Robert McKee: Mohu být klišé užitečná?

Otázka od Jennifer: Jsou případy, kdy je klišé užitečné?

V komedii. V komedii obvykle používáme hodně klišé, protože je to něco, nad čím se můžeme zasmát, víte, pokud to uděláte s komickým zvratem.

V obecném smyslu bylo všechno už provedeno. Takže jakákoli obrovská vize je klišé. Tím myslím, že forma příběhu je forma příběhu od chvíle, kdy jsme tancovali v jeskyni kolem ohně. Všechny formy umění existují tisíce a tisíce let a byly stále dokola zkoumány. Proto existuje ten pohled, že nic není nového a všechno už bylo provedeno. Je to velmi cynický pohled.

Vytvoření očekávání

Pokud vstoupíme do určitého nastavení a prostředí, třeba továrny, tak to vytváří určitá očekávání. Tam se nám odehrává příběh a třeba přijde stávka. Můžete říct, že je klišé, že pracovníci jdou do stávky, jako třeba nedávno Amazon. Pracovníci ve stávce nebo hlasující za odbory – pak můžou jít do stávky.

Tohle je klišé, ale je užitečné tím, že připravuje půdu pro příběh o určitém druhu sociálního konfliktu. Musí to být něco, s čím jsme obeznámeni, takže se pak dá prohlásit, že je to klišé. Ale je potřeba to provést s menší nebo větší mírou neznáma, takže je to opět trochu nové.

Jedinečná změna

Zrovna minulou noc jsme viděli film, který byl nominován na Oscara. Je to rodinné drama. A rodinné drama je žánr, které klade otázku, jestli je rodina pod tlakem a jestli zůstane pospolu nebo se rozpadne. Odehrává se to v Arkansasu a rodina je korejská. A otec koupil 50 akrů půdy uprostřed Arkansasu, protože chce změnit jejich život a stát se farmářem.

Korejská rodina v Arkansasu s ambicí hospodařit na netknutých 50 akrech a proměnit to v prosperující farmu je čerstvý a jedinečný nápad. Takže koncept rodiny, která je pod tlakem a buď se rozpadne nebo ne, můžete nazvat klišé, protože to bylo provedeno tisíckrát a tisíckrát. Ale co dělá tenhle film čerstvým, je kombinace Arkansasu a korejské rodiny a otce, který se snaží být farmář. A jeho manželka z toho není nijak nadšená.

Klišé čtenáře ukotvuje

Takže ano, klišé nastavuje žánr – rodinné drama – a připravuje nás, protože máme něco, co známe, co jsme viděli opravdu mockrát a v tomhle smyslu se to dá nazvat klišé. Ale pak, pokud je to provedeno s nějakou čerstvostí a jedinečnými postavami, pak je z toho něco úžasného.

Můžete se na to ještě dívat dalším způsobem. Pokud se pokusíte vyhnout všem klišé, pokud budete chtít najít prostředí a nastavení, které nikdo nezná a žánr, který nebyl nikdy realizován a postavy, jaké nikdo nikdy neviděl, tak budou lidi ztraceni. Nebudou mít naprosto tušení, o čem ksakru mluvíte.

Celá tradice je klišé

Takže přirozeně musíte stavět na tradici. A tradice je v obecném pohledu tahle zásoba tisíců let vyprávění příběhů, takže je to jen jedno obrovské, obrovské klišé. Jenže pak víme, kde jsme a můžeme se v tom orientovat a můžeme si to užít, pokud to nabídne něco neotřelého. Takže ano, v tomhle ohledu je určitě klišé základem toho, co děláme.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Yarn Ray: Tvorby osnovy v 9 krocích podle Brandona Sandersona

Yarn Ray: Tvorby osnovy v 9 krocích podle Brandona Sandersona

Brandon Sanderson. Inspirace. Žijící legenda. Kyborg posílený umělou inteligencí vytvořený nakladatelstvím TOR. Z legálních důvodů řeknu, že jen dvě věci z toho jsou pravdivé. Bez hledu na to se od tohoto člověka lze opravdu hodně naučit. Dneska se podíváme na 9...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *