Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

7 silných lekcí od legendárních autorů

Být autorem není rozhodně jednoduché. Ve skutečnosti být aspoň trochu slušným autorem je skutečně těžké. Vyžaduje to statečnost, upřímnost a vynalézavost. Nade všechno to však vyžaduje pružnost a imunitu ke kritice – vnější i vnitřní.

Co dělá autora úspěšným? A co se dá naučit od literárních legend minulosti a současnosti?

Charles Bukowski

O Charlesovi:

Charles Bukowski – známý taky jako Buk – byl americký autor a básník – známý tvrdým a upřímným jazykem. Psal o chudobě, alkoholismu a sexu s krásnými ženami.

Jeho psací rada:

“Pokud to z vás netryská navzdory všemu, nedělejte to.“

Jak to převést do praxe? Nepište kvůli psaní. Pište, protože máte co sdělit.

Jack London

O Jackovi:

Jack London si udělal jméno psaním fikce pro známé časopisy. Byl také novinář, advokát sociálních problémů a uznávaný novelista – známý pro mistrovská díla jako „Bílý tesák“ a „Volání divočiny“.

Jackova rada:

„Píšu všechno – náročné eseje, vědecké a sociologické, krátké příběhy, humorné verše, verše všeho druhu od triolet a sonetů po volný verš.“

Jak to aplikovat na psaní? Pusťte se do všeho. Pište minipovídky, básně, články a blogy. Čím víc toho napíšete, tím víc si procvičíte vlastní umění.

Hunter S. Thompson

O Hunterovi:

Je mu připisováno založení žánru Gonzo žurnalistiky. Jeho kniha z roku 1967 Hell´s Angels odstartovala jeho vzestup. Thompson spáchal sebevraždu ve věku 67 let a jeho tragická smrt mu zajistila status kultovního fenoménu.

Rada pro psaní:

„Psaní je sex naruby – je dobré jenom, když už je hotové.“

Jak to aplikovat?

Autoři obvykle předpokládají, že samotný akt psaní by si měli vždycky užívat. Ale jak Hunter správně poukázal, psaní může být náročné, tvrdé, bolestivé a únavné. Naše role coby autorů je sednout si k tomu a dovést práci do konce.

Stephen King

O Stephenovi:

Stephen King je žijící legenda – nejznámější pro psaní hororů. Taky je ale autorem fikce a fantasy.

Psací rada:

„Když mi bylo čtrnáct, hřebík na zdi už nedokázal udržet váhu odmítavých dopisů, které na něm visely. Tak jsem ho nahradil bodcem a pokračoval v psaní.”

Jak to využít? Použijte odmítnutí a kritiku jako svoje palivo. Nevzdávejte se u prvních překážek. Vemte je v potaz a pokračujte v pohybu dopředu.

Hanif Kureishi

O Hanifovi:

Jako spousta slavných autorů, britský autor Hanif Kureishi začínal psaním porna, než se dostal k dramatům, filmům a novelám.

Psací rada:

„Kurzy tvůrčího psaní jsou ztráta času. Spousta mých studentů prostě neumí vyprávět příběh. Je to náročná věc a je super mít tu dovednost. Můžete tohle naučit? Myslím, že ne.”

Jak to aplikovat? Jakýkoli certifikát o psaní je jen kousek papíru. Neznamená, že jste dobrým autorem. Nejlépe se umění psát učí od oblíbených autorů.

Julia Cameron

O Julii:

Julia Cameron je mnohem víc než jen první manželka Martina Scorseseho a matka jeho dcery. Je úspěšnou autorkou, básnířkou, novinářkou a umělkyní.

Její psací rada?

„Přijde mi zajímavé, že klademe spoustu otázek ohledně života autorů, které neklademe ostatním profesím. Například neříkáme, co to obnáší uspět jako investiční bankéř? Jako chemik? V mnoha profesích předpokládáme, že zájem o kariéru naznačuje pravděpodobnou produktivitu a rozumnou šanci uspět. Ne tak u psaní. Pravdou je, že pokud chcete psací kariéru a jste odhodláni odvést tu práci, šance se otočí ve váš prospěch, ne proti vám. To je jednoduché metafyzické pravidlo.”

Jak to aplikovat? Nestarejte se o hejtry. Umělci všeho druhu budou ostatními vždycky kritizováni. A neposlouchejte nikoho, kdo vám říká, abyste měli záložní plán. Pokud chcete být autorem, oddejte se tomu a realizujte to.

Henry Miller

O Henrym:

Henry Miller byl znám pro své romány o ženách a sexu, stejně jako pro svou bouřlivou aféru s francouzskou autorkou Anais Nin.

Jeho psací rada?

“Pracujte v jeden čas na jedné věci, dokud není hotová. Nezačínejte novou knihu, nepřidávejte další materiál. Nebuďte nervózní. Pracujte tiše, radostně, neopatrně nebo jakkoli jinak se to zrovna hodí.“