Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Robert McKee: Q&A: Co vytváří dobrého záporáka?

Otázka: Co dělá dobrého záporáka? Jako Jokera v Nolanově Batmnovi nebo Kevina Spaceyho v Sedm. Vypadá to, že jednou společnou vlastností je to, že se nikdy nebojí vlastní smrti.

Reakce:

To je pravda. Smrt není to nejhorší, co se jim může stát. Jsou v tomto smyslu samozřejmě velmi odvážní. Myslím si ale, že jedna věc, kterou mají všichni výborní záporáci společnou, je podstata zla. A tohle zlo činí nějaké zlo ostatním lidem a nachází v tom výrazné potěšení.

A aby toto potěšení zažili, budou bez potíží riskovat své vlastní životy. Dokonce ho i v případě potřeby obětují, jen aby zažili tuhle slast, tedy potěšení sadismu. Rozkoš, kterou mají ze způsobení a pak pozorování utrpení dalších živých bytostí.

Neřekl bych, že výborní záporáci jsou nezbytně nebojácní, že jim nezáleží na jejich životě. Záleží jim na něm. Ale při volbě mezi tou nejhlubší možnou rozkoší sadistického zla a riskem vlastního života k jejímu dosažení budou volit tu rozkoš.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Shaelin Writes: Jak si vytvořit psací proces, který vám bude fungovat

Shaelin Writes: Jak si vytvořit psací proces, který vám bude fungovat

Dneska se budeme bavit o tom, jak najít váš psací proces. Je velmi těžké někoho naučit psací proces, upřímně je vlastně nemožné ho naučit. Jednoduše proto, že každý autor má odlišnou metodu, jak psát svoje knihy. Už dříve jsem rozebírala svůj psací proces. Místo toho,...

Přestaňte se vymlouvat, proč nepíšete

Přestaňte se vymlouvat, proč nepíšete

Už mnoho let poslouchám výmluvy autorů, proč vlastně nepíší. Mým úkolem jako učitele a mentora je snažit se je z této rutiny dostat. Mám tu i jeden vtipný pohled na problém spisovatelské hypochondrie a doufám, že vás to pobaví. Mami, je mi špatně Maminko, je mi špatně...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *