Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Jessica Brody: Rychlý a snadný hack na autorský blok

Jste zrovna teď zaseklí ve vaší aktuální knížce, scénáři nebo vlastně jakémkoli příběhu a prostě nedokážete přijít na to, jak se pohnout dopředu? Zkuste následující jednoduchý hack, který vás dostane z aktuálního záseku a opět dovolí slovům proudit.

Problém v hlavě

Příběhy jsou utvářeny v naší hlavě, žejo? Vznikají tam světy a rodí se postavy a umírají, vesmíry jsou konstruovány…a stejně nás občas ten tichý mozkový prostor zklame. Někdy se prostě zasekneme a nedokážeme vymyslet cestu z tohoto problému.

Vymluvte se z toho

To je přesně chvíle, kdy potřebujete vypadnout z vaší hlavy, přestat myslet a začít mluvit. Nahlas. K sobě samým. Ale fakt, já to dělám skoro pořád. A věřte mi, že to opravdu funguje. Kromě toho si ještě zapnu nahrávání na telefonu nebo kdekoli jinde, abych si nemusela dělat poznámky ohledně všeho, co sama řeknu. Můžu prostě jen mluvit. A je velmi uklidňující, že někdo další zachytává to, co z vás leze.

Prostě pak chodím po kanceláři a jen se promluvím skrze scénu nebo postavu nebo skrze bod zápletky, na kterém jsem se zasekla. Nahlas. Někdy si dokonce říkám dialog mezi dvěma postavami. Taky si to takhle říkám, když jedu autem – sama samozřejmě. Samomluva v autě je tak nějak bezpečnější, protože tam to přece dělá každý, ne?

Jak s tím začít

Pokud si nejste jisti, jak začít mluvit se sebou samým, prostě si vyberte scénu nebo bod zápletky, na kterém jste se zasekli. Pak zapněte diktafon a doslova si začněte sami sobě popisovat tu scénu. Ne opravdu, udělejte to přesně takhle. Například Lauren je na svém kole, když jí zazvoní mobil, takže musí sjet na kraj. A přesně v ten moment ji mine hrozně rychle auto. Tohle si dovedete představit.

Budete nejspíš překvapeni, kolik věcí odkryjete jednoduše tím, že to takhle dostanete z vlastní hlavy do prostoru. Pamatujte si, že tyhle nahrávky neuslyší nikdy nikdo jiný, než vy sami. Takže zkuste na chvíli upustit od svého vnitřního strážce a vnitřního kritika, zapomeňte na to, co by si o vás lidi mohli pomyslet a prostě si se sebou pokecejte.

Nejspíš vás ohromí, na co všechno přijdete, když přestanete přemýšlet a začnete mluvit.

Zdroj: JessicaBrody

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Abbie Emmons: 10 způsobů, jak se stát rychlejším autorem

Abbie Emmons: 10 způsobů, jak se stát rychlejším autorem

Dneska něco o metodě, jak psát rychleji. Konkrétně o takové, díky které jsem napsala novelu o délce 76 000 slov za 27 dní. Nikdy jsem nebyla zvlášť rychlou autorkou. Vím, že jsou autoři, kteří píší naprosto šíleně rychle stylem 20 000 slov za den nebo 10 000 slov...

Brandon Sanderson: Nápady jsou laciné

Brandon Sanderson: Nápady jsou laciné

Nápady. Jedna věc, která vám musí projít hlavou, je, že nápady jsou obvykle laciné. (Trable s tabulí: Sakra tohle maže fakt blbě. Zkusím tyhle. Píšou tam suché smazání, nepíšou tam „trvalé, na nic s tim nepište) Jedna věc, kterou je potřeba překonat, je myšlenka, že...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *