Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Jericho Writers: Jak definovat žánr, ve kterém píšete

Ahoj. Hodně lidi, kteří píší literárním agentům nebo nakladatelům, cítí potřebu nějak definovat žánr své knihy. A u mnoha knih není zcela zřejmé, do jakého žánru vlastně spadají.

No, je tu ještě jedno, jednoduché řešení, které vám hned vysvětlím.

Jaký je žánr vaší knihy?

Někdy je opravdu snadné poznat žánr konkrétní knihy. Když vaše kniha zahrnuje korzety, hrady a výstřihy, nejspíš píšete historickou romanci.

Jestli jde ve vašem románu o mrtvoly, policii a lov stop, tak píšete detektivku. Ta je mimochodem nejlepší ze všech žánrů. Pokud ji zatím nepíšete, nejspíš se k tomu dostanete. Ale to je jen můj osobní příspěvek.

Pracujete-li s planetami, jednookými mimozemšťany, vulkánem, který vybuchuje v pozadí a ženou na plemenech, asi to bude varianta science-fiction Asi nějakou z 50. let, protože moderní nemají tak perfektní vlasy.

Každopádně někdy je opravdu snadné určit, do jakého žánru vaše knihy spadají. V takovém případě je ta potřeba do komunikace naprosto v pohodě. Hned na začátku dopisu můžete jasně uvést, o jaký žánr jde. Například historická romance z Paříže 18. století o rozsahu 65 000 slov. Zkrátka můžete definici žánru přidat k dalšímu popisu.

I když tedy jasně určíte žánr, přidejte klidně další upřesnění a podrobnosti stran doby, okolností nebo atmosféry.

Tohle je skutečně snadné v momentě, kdy je žánr jasně patrný, hodně knih se ale do jedné škatulky zdaleka nevejde.

Nedefinujte žánr

Jakmile nemáte v hlavě jasně určený žánr vaší knihy, zapomeňte na snahu ji takto definovat. Prostě se ji snažte jen co nejlépe popsat.

Například romantická novela ze současnosti obsahující cestování časem a dvojího protagonistu. Tomu odpovídá román Time traveler´s Wife. Takhle to ale neříkejte, to je jen upozornění na to, že ta kniha nemá jasný žánr. Takže se nepokoušejte vůbec popisovat žánr, jen popište knihu

Jen popište knihu

Jak tedy správně popsat předchozí příklad?

Milostný příběh mezi obyčejnou ženou a obyčejným mužem, který nebezpečně a nekontrolovatelně cestuje časem.

Okamžitě také vidíte, že tahle zcela jednoduchá věta pokrývá naprosto všechno, co je potřeba o té knize vědět. Jsou tu dva hrdinové, je to milostný příběh a má to výborný element cestování časem. A jen tahle jednoduchá věta přiměje většinu agentů k tomu, aby se tím zabývali blíže.

Nedocílili jste toho definicí žánru, jen jste popsali samotný příběh.

Další příklad: The Curious incident of the dog in the night time

Neříkejte: „Tady je moje detektivní rodinné drama a matematickou záhadou, mladými hrdiny a mentálním zdravím.“

To není žánr ani nic podobného.

Řekněte: „Knihu vypráví 15letý chlapec s Aspergerovým syndromem, který se snaží zjistit, kdo zabil místního psa. Jeho snaha navždy změní celou jeho rodinu.“

A opět, tahle zcela jednoduchá věta perfektně shrnuje, o čem kniha je. Ani jste přitom neřekli, že se jedná o YA, ale jasně to vyplývá z věku vypravěče a hrdiny. Z toho už si může agent nebo nakladatel vytáhnout všechno, co potřebuje.

Rozuzlení

Není mimochodem vůbec překvapující, že opravdu hodně knih nespadá vůbec do jedné škatulky. Tedy že jejich žánr není snadné jasně identifikovat. Jen se nad tím zamyslete, když jdete do knihkupectví.

Jaký je nejvíce zastoupený žánr? Není to detektivka, romance, science-fiction, fantasy, paranormální věci. Je to prostě fikce a nepatří do přímo do žádné ze zmíněných škatulek.

Ovšem agenti a marketéři samozřejmě potřebují vědět, jak mají pro tu knihu vytvářet reklamu, jak ji mají prezentovat. Jsou ale rádi, když můžou vzít něco, co není kategorie obecné fikce. Tím si to postaví na nějaké místo na trhu. Pak už je jejich práce přijít na to, jak tu knihu představit zákazníkům.

Vaše práce jako autora je to popsat nebo definovat a předat to nakladateli. Pokud ho nemáte, prostě zvolte popis jednou větou, což řekne nakladateli všechno potřebné.

Zdroj: JerichoWriters

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Shaelin Writes: 9 způsobů, jak dostat nápady na knihu

Shaelin Writes: 9 způsobů, jak dostat nápady na knihu

Ahoj všichni, tady Shaelin a jsem tady dneska s dalším psacím videem. Takže v dnešním videu budu mluvit o nápadech a konkrétně jak je dostávat. Jedno malé upozornění, já obecně tyhle metody nepoužívám, moje nápady ke mně tak nějak přichází, neplánuju je, něco se...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *