Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Kristen Martin: Jak si jako autoři dělit čas do bloku, tedy „blokovat“

Dobrý den, vítejte zpět na mém kanálu, hlavně pokud jste tu noví. Jmenuji se Kristen Martinová. Jsem nezávislá autorka deseti knih. Jsem koučkou psaní. Jsem také intuitivní, psychické médium. Takže když to všechno zahrnu pod jednu hlavičku, jsem v podstatě kreativní podnikatelka.

Dnes budeme mluvit o tvorbě časových bloků. Přesněji řečeno o tom, jak to jako novopečená maminka využívám k tomu, abych mohla psát pět dní v týdnu. Vzhledem k tomu, že je novoluní v Panně a také období Panny, řekla jsem si, že je ideální čas mluvit o blokování času, rozvrhu a rutině, protože právě tomu Panna vládne. Panna vládne našemu zdraví a našim rutinám a naší službě a tomu, co dáváme druhým lidem.

Co je blokování času?

Především co je to blokování času. Jde o strategii řízení času, která je známá už poměrně dlouho, kdy si v podstatě naplánujete každý aspekt svého dne tím, že si efektivně rozdělíte pracovní týden na časové úseky, ve kterých se soustředíte na konkrétní úkoly. Takže to může být kontrola e-mailu, práce na projektech, psaní, cvičení i přestávky.

Protože ano, je důležité si tyto přestávky naplánovat. Při blokování času si tedy rozdělíte den do časových bloků, kde každý blok je věnován splnění konkrétního úkolu nebo skupiny úkolů a pouze těchto konkrétních úkolů.

Myslím, že mnoho z nás si vede otevřený seznam úkolů. A i když to někdy může fungovat, ve dnech, kdy se necítíte příliš soustředěně nebo se vám třeba věci zdají chaotické, je opravdu příjemné mít blokování času zabudované ve svém rozvrhu.

Absence mikrorozhodování a návrat

Hlavně proto, že každý den začínáte s konkrétním rozvrhem, který přesně nastiňuje, na čem a kdy budete pracovat. Díky předem rozblokovaným dnům se nebudete muset neustále rozhodovat, na co se zaměřit, protože únava z rozhodování je velký problém a je skutečná.

Čím méně mikrorozhodnutí budete muset dělat, tím více prostoru a energie budete mít na to, abyste se soustředili na to, co je skutečně důležité – jako je třeba psaní. Jediné, co musíte udělat, je řídit se svým časovým blokem. Pokud se dostanete mimo úkol nebo budete rozptýlení, jednoduše se podívejte na svůj rozvrh. Uvědomte si, co máte v tomto bloku naplánováno a vraťte se k tomu.

Klíčem k této metodě je stanovení priorit vašeho seznamu úkolů, tedy toho nekonečného seznamu úkolů, o kterém jsme mluvili předem. Ráda si na to vyhradím jeden den v týdnu, což bývá obvykle neděle. Mám ráda dobrý nedělní reset, protože mě opravdu připraví na další týden.

Revize a dávkování

A pak taky na konci každého pracovního dne poté, co úspěšně dokončíte všechny své časové bloky. Je důležité zhodnotit, které úkoly jste nedokončili a jestli se objevilo něco nového, abyste tak mohli změnit priority, přeskupit či posunout věci na další den. Tento přístup můžete posunout o krok dál a provést něco, čemu se říká dávkování úkolů, stejně jako tematické rozvržení dne.

Dávkování úkolů spočívá v tom, že vezmete jeden úkol a děláte ho plošně po určitý časový blok. Například můžete dávkovat úkoly „všechny e-maily napříč všemi svými účty“. Tedy pracovními, osobními, jakýmikoli dalšími schránkami, které máte, nebo můžete vzít svou schránku a říct, že uklidím všechny své schránky.

To by bylo dávkování úkolů pro určitý časový blok. Jako spisovatel můžete dávkovat úkoly třeba tak, že se zaměříte jen na své osnovy Pro všechny rozpracované práce a aktualizujete tyto osnovy.

Jako tvůrce obsahu byste se mohli zaměřit na natáčení na všech platformách, takže YouTube, TikTok, Instagram, nebo na vytváření grafiky a vizuálů pro všechny své účty na sociálních sítích.

Téma dne

Stejně tak existuje něco, čemu se říká day theming (téma dne), kdy si vybíráte téma pro konkrétní den. Například pro spisovatele by pondělí mohlo být dnem, kdy se soustředíte pouze na jeden rozdělaný projekt a děláte veškerý výzkum, myšlenkové mapy, osnovy a psaní kapitol, to vše pro tento jeden projekt.

Jako tvůrce obsahu by možná pondělí bylo dnem zaměřeným na YouTube, úterý by se týkalo TikToku a středa Instagramu. Čtvrtek by patřit podcastům nebo blogům a tak dále a tak dále. Takže v podstatě v ten konkrétní den dáváte dohromady cokoli pro tyto platformy. To je to, co je tematický den.

V minulosti jsem používal kombinaci denního tématu a dávkování úkolů A do jisté míry to dělám stále, ale s novorozencem je to samozřejmě trochu obtížnější. Takže obvykle beru věci den po dni a opravdu se soustředím na to, na co mám energii, na co se cítím a prostě si zařadím věci tam, kde to jde, což je obvykle čas, kdy miminko spí.

Segmentace

Místo toho, abyste se na svůj den od devíti do pěti dívali jako na jeden dlouhý úsek dne s nekonečným seznamem úkolů, začněte o něm dni přemýšlet po segmentech. To bylo něco, co pro mě zcela změnilo hru, protože se na každý den dívám jako na pět segmentů.

Prvním segmentem je ráno, kdy je časový blok obvykle od sedmi do deseti hodin. To je místo, kde se probudím s Ivy, přebalím ji a nakrmím a doufám, že se projdu po okolí s kočárkem nebo s bejbypankem, abych si zacvičila, pokud to počasí dovolí.

Mezitím se manžel chystá do práce a taky připravuje děti do školy. Tam si také dávám kávu, prohlížím si osnovu a zkouším, co budu ten den psát v pozdějším úseku. Oblékám se a prohlížím si svůj seznam úkolů pro domácnost a tvorbu, který mám nastavený v aplikaci Notion.

Druhý segment je brzy odpoledne, kdy mám časový blok od deseti hodin dopoledne do dvou hodin odpoledne. To obvykle zahrnuje mé první psaní dne, protože Ivy spí, proto je to delší časový blok. Nevím přesně, kdy si půjde zdřímnout, ale obvykle je to mezi desátou a druhou hodinou, někdy je to trochu před desátou

Třetí segment je pozdní odpoledne, tak nějak se dostávám do podvečera, což je od dvou odpoledne do pěti odpoledne. tady si většinou dávám pauzu a věnuji se péči o sebe, než se děti vrátí ze školy. Takže si budu číst, psát si deník, poslechnu si audioknihu nebo podcast, dohoním videa od tvůrců na YouTube, která mě baví sledovat, a pak se pustím do večeře.

Pokud mi to energie a čas dovolí, pak se pokusím více psát. Když jsem unavená, pak si většinou zdřímnu, abych se pokusila dohnat spánek.

Čtvrtý segment je večer, od pěti hodin odpoledne do devíti večer. To se skládá z času na večeři, trávení času s malou, připravuju batohy do školy na další den, balení obědů, čas koupání, připravit děti do postele, stejně jako dokončení všeho mimo stálé domácí úkoly, které je třeba udělat na den.

To je také okno času, kdy můžeme s manželem strávit nějaký čas společně, ať už jdeme na procházku (když to dovolí počasí, tady je teď hrozně horko), sledujeme seriál nebo film nebo si čteme.

Pátý segment je noční čas od desíti večer do jedné ráno. tady tráví manžel čas s Ivy po práci, takže ji většinou krmí, hraje si s ní, povídá si s ní, protože jí jsou dva měsíce, takže je v té fázi, kdy chce mluvit a vydávat spoustu zvuků.

Tohle je obvykle jeden z jejích nejdelších úseků spánku, většinou 3-4 hodiny, takže tu mám spoustu času na nerušené psaní. A myslím, že by se dalo říct, že od jedné ráno do sedmi ráno je to šestý segment. Já to ale jako úsek nepočítám, protože většinu z toho spím, jakkoli je to přerušované.

A pak se nakonec probudím a pak si ty časy zopakuji

Shrnutí

Jedna věc stojí za zmínku. V minulosti jsem na sebe hodně tlačila, abych napsala X slov za Y času. A i když mi to opravdu pomáhalo psát knihy rychle, nenechávalo to moc prostoru pro radost z procesu psaní.

Teď, když jsem se ocitla v životním období, kdy je můj čas mnohem omezenější, jsem pochopila, že je to opravdu o radosti z procesu psaní oproti tomu, že mám hotovou předlohu, oproti skutečnému výsledku, kterým je napsaná kniha.

Nechápejte mě špatně, napsat konec rozdělané knihy je fenomenální pocit. Objednat si korekturu své knihy a držet ji v rukou je také neuvěřitelný pocit. Když si ale vzpomenu na své nejhezčí vzpomínky na psaní, vždycky jde o proces.

Je to příprava kávy, zapálení mé oblíbené svíčky, útulná atmosféra, kterou si vytvořím, vybrané hudební playlisty, představy v mé mysli, když vidím, jak se jednotlivé scény odehrávají při psaní.

Úplné a naprosté ponoření do světa, který jsem vytvořila. To je to, co na psaní miluji. To je to, co je na psaní příjemné. Tím vším chci říct, abyste svůj tvůrčí proces neuspěchali. Užívejte si každý jeho kousek, protože právě ten tvoří celek. Kniha není knihou bez kapitol, víte? A pokud zjistíte, že potřebujete trochu pomoci, abyste zůstali při psaní důslední? Poradím vám.

Od toho je tu denní plánovač psaní. Denní plánovač psaní je jeden pracovní list, který vám pomůže určit si pevný rozvrh, vaše nezanedbatelné věci na každý den a z nich pak vytvořit časové bloky pro psaní. Denní plánovač psaní je na Amazonu k dostání ve čtyřech různých barvách, béžové, Sage blush v černé za pouhých dvanáct devět devět. Stejně tak pokud potřebujete pomoc s udržením odpovědnosti, mám pro vás řešení. Připojte se ke mně a stovkám dalších spisovatelů a napište letos na podzim padesát k, abychom si společně užili proces psaní našich knih.

Zdroj: KristenMartin

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Alexa Donne: 7 běžných omylů, které provádí noví autoři

Alexa Donne: 7 běžných omylů, které provádí noví autoři

Dneska si rozebereme sedm častých omylů, kterých se noví autoři dopouštějí. Pokud jste se zrovna rozhodli napsat novelu a jste v procesu noví, nejspíš jste se některých z následujících omylů už dopustili. Doufám, že jejich identifikováním můžete začít také pracovat na...

Bookishpixie: 4 tipy na produktivitu

Bookishpixie: 4 tipy na produktivitu

Ahoj, super komunito! Jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Takže psaní je docela dost sebe motivující věc. A sebe motivující myslím to, že nikdo vás k psaní nedokope; jediná osoba, která vás nutí psát, jste vy. Jinými slovy se musíte sami dokopat k práci. Když se mě...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *