Kolik sil se skutečně účastní princovy výpravy?

Zjisti víc

 

Jessica Brody: 5 jednoduchých kroků, jak najít název pro vaši knihu

Názvy jsou těžké, žejo? Jenže jsou také super důležité. Hrozně moc příběhů je posouzeno nejen na základě obálky, ale také na základě názvu. Takže jak vytvoříte perfektní název pro vaši knihu, novelu, scénář nebo povídku? No asi na to není úplně přesná věda, ale existuje docela zábavná hra, kterou můžete vyzkoušet, která fungovala u mě a u nespočtu dalších autorů.

Pozoruju u sebe, že nápad na název se u mě objevuje buď naprosto hnedka, nebo až v úplně poslední minutě, než má dojít k samotnému tisku. Víte, v tu chvíli, kdy mi editor funí na krk a zoufale volá, že to nemůže vydat jako „Bez názvu“. Název knihy „52 důvodů, proč nenávidím svého otce“ se mi objevil v hlavě společně s nápadem. Tématem je dívka, kterou její otec nutí do 52 mizerných prací. Je to fajn, když to jde takhle snadno, ne?

Jenže ne vždycky je to právě ten případ, jindy to bylo naprosto brutální. Ovšem až u té poslední jsem objevila naprosto perfektní hru na brainstorming názvu.

Krok první: Natrhejte si nebo nastříhejte několik proužků papíru

Čím víc jich bude, tím lépe.

Krok druhý: Na každý z nich napište slovo nebo frázi, která je s vaším příběhem nějak spojená

Může se jednat o témata, místa, životní lekce, vlastnosti postav, klíčových věcí v příběhu, dokonce i vlastní jména postav.

Krok třetí: Náhodně proužky rozdělte do dvou stejně obsáhlých skupin

Tyhle dvě skupiny pak dejte do klobouků. Sáčky nebo misky budou taky fungovat. Jestli chcete opravdu výzvu, udělejte tři skupiny.

Krok čtvrtý: Z každé skupiny vylosujte jeden proužek a zkuste je sestavit do něčeho smysluplného

Krok pátý: Zapište si všechny kombinace, které vám tímto postupem vyjdou

I když vám nepřijdou v danou chvíli zajímavé, nikdy nevíte, kdy mizerný název může později vnuknout nápad na ten dobrý.

Jakmile projdete všechny proužky, můžete opakovat kroky 3 až 5, kolikrát jen chcete.

Zdroj: JessicaBrody

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Diane Callahan: Můžete být autory, když nečtete?

Diane Callahan: Můžete být autory, když nečtete?

William Faulkner jednou poradil: „Čtěte, čtěte, čtěte. Čtěte všechno – odpad, klasiku, dobré i mizerné a dívejte se, jak to dělají. Stejně jako tesař, který pracuje jako učedník a studuje u mistra. Čtěte, prostě se to do vás dostane. Pak pište.“ Takže můžete být...

Snažit se být dobrým autorem je naprostá ztráta času

Snažit se být dobrým autorem je naprostá ztráta času

Zkoušeli jste to horem spodem a pořád to nejde. Četli jste knihy, následovali tipy, provedli jste výzkum a stejně pořád dumáte: Jsem dobrý autor? Opravdu na to mám? Je čas skončit jednou provždy s tímhle nesmyslem. Roky jsem pozoroval autory, jak si tohle sami dělají....

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *